Reklama
WIG82 385,58+1,01%
WIG202 427,88+1,38%
EUR / PLN4,32+0,11%
USD / PLN4,01+0,40%
CHF / PLN4,42+0,34%
GBP / PLN5,05+0,20%
EUR / USD1,08-0,30%
DAX18 495,74+0,10%
FT-SE7 968,73+0,46%
CAC 408 238,84+0,41%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,60-0,12%
ROPA WTI81,63-0,11%
ZŁOTO2 196,02+0,19%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

poślizg cenowy ryzyko

Gdy jest ślisko, to jest niebezpiecznie, a poślizgi cenowe to śliska sprawa, zwłaszcza jeśli ślizgasz się w temacie lewarowanych kontraktów - wtedy możesz być naprawdę niemile zaskoczony tym, co dzieje się na wykresie. O co chodzi z tymi poślizgami cenowymi i czy rzeczywiście mogą zaszkodzić naszym pozycjom?

 

Czym jest poślizg cenowy (price slippage)?

Zaczynamy kolejny, osiemnasty odcinek naszej serii edukacyjnej CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W poprzednim odcinku opowiadałem o rozszerzającym się spreadzie, o sytuacjach w jakich to się może wydarzyć i konsekwencjach, jakie na nas czekają w momencie, w którym ceny bid i ask zaczną się gwałtownie rozszerzać. To jednak nie jedyne niebezpieczeństwa z jakimi trzeba się liczyć podczas tradingu kontraktami z dźwignią finansową. W tej lekcji zajmę się zmorą traderów handlujących pod dane, czyli rozgrywających rozmaite odczyty makroekonomiczne, szczególnie na parach walutowych. Mowa o poślizgach cenowych, które pojawiają się niemal za każdym razem, gdy na konkretnym instrumencie robi się naprawdę gorąco. Każdy prędzej czy później spotka się z tym zjawiskiem, dlatego warto je opisać, zastanowić się skąd tak naprawdę się bierze i przeanalizować jaki może mieć wpływ na nasze transakcje.

Zacznę od tego, że poślizg cenowy (z j. ang. price slippage) to zjawisko, którym można nazwać dwie różne sytuacje związane z ceną danego instrumentu finansowego. Obie jednak są ze sobą w pewien sposób powiązane i występują zazwyczaj wtedy, gdy zwiększa się zmienność instrumentu bazowego i pojawiają się problemy z płynnością po którejś ze stron rynku. Poślizgów cenowych możemy oczekiwać w momencie rynkowej paniki lub euforii, tuż po publikacji ważnych danych makroekonomicznych, których rynek nie zdyskontował i w sytuacjach ogólnego spadku płynności. Poślizgom cenowym najczęściej towarzyszy też rozszerzający się spread, natomiast nie można stawiać między nimi znaku równości.

Reklama

 

 

 

 

Zlecenie zrealizowane po innej cenie. Dlaczego? (zlecenia market oraz instant)

Pierwsza sytuacja, w której możemy mówić o poślizgu cenowym dotyczy w głównej mierze traderów, którzy korzystają ze zleceń market (czyli: realizowanych po najkorzystniejszej możliwej cenie w momencie składania) i zleceń instant (czyli: realizowanych natychmiast po aktualnej cenie bid/ask). Stawiając zlecenia tego typu, oczekujemy że natychmiast otworzymy pozycję po aktualnej cenie rynkowej. Problem w tym, że rynki są w ciągłym ruchu, a w wielu sytuacjach zmienność cenowa gwałtownie rośnie. Jeśli zestawimy to np. z kwotowaniem do piątego miejsca po przecinku (czyli do 1 punktu), jak ma to miejsce w przypadku większości par walutowych, to może okazać się, że stawiając zlecenie market lub instant broker otworzy (lub zamknie) naszą pozycję po cenie, która różni się od tej, która była wyświetlana przez platformę w momencie, w którym kliknęliśmy Kup lub Sprzedaj. 

Reklama

Tak więc: poślizg cenowy to sytuacja, w której zlecenie rynkowe jest realizowane przez naszego brokera po innej cenie niż ta, która była wskazywana w momencie jego złożenia. Oczywiście, taka sytuacja nie dla nas jest jednoznacznie zła lub dobra, bo zlecenie z poślizgiem może otworzyć się zarówno po cenie mniej lub bardziej korzystnej niż oczekiwaliśmy (np. w sytuacji, w której “łapiemy dołki” i rozgrywamy pod odreagowanie ruchu spadkowego, nasza pozycja długa otwarta po cenie niższej od tej, którą zakładaliśmy działa na naszą korzyść). 

Oczywiście, wszyscy brokerzy chwalą się “natychmiastową egzekucją zleceń”, natomiast w praktyce zrealizowanie zlecenia market w ciągu kilku milisekund jest nierealne, chociażby z powodu ograniczeń naszego łącza internetowego. Jeśli połączymy to z sytuacją zwiększonej zmienności na danym instrumencie i nagłym wzrostem liczby składanych zleceń oraz dużymi skokami cenowymi, mamy gotowy przepis na poślizg cenowy i to w skrajnych przypadkach nawet kilku-kilkunastopipsowy. Może się też zdarzyć, że broker odrzuci nasze zlecenie, jeśli czas jego realizacji przekroczy dopuszczalny próg (zazwyczaj kilku sekund). 

 

Mała płynność, duże skoki cenowe na rynku

Druga sytuacja, w której powszechnie mówi się o poślizgach cenowych dotyczy momentów zwiększonej zmienności cenowej na konkretnym instrumencie. Wówczas kwotowania mogą być mocno “poszarpane”, czyli cena danego instrumentu zacznie się dynamicznie zmieniać, skacząc o kilka, a czasem nawet kilkanaście pipsów, tworząc luki cenowe na wykresie, najbardziej dostrzegalne na najniższych interwałach M1 i M5. Nie muszę chyba mówić o tym, że takie dynamiczne skoki cenowe będą wiązały się z realizacją zleceń stawianych “z ręki” po innej cenie niż ta, której oczekiwaliśmy, tak więc oba rodzaje poślizgów cenowych są ze sobą bezpośrednio powiązane.

 

Jakie zagrożenia wiążą się z poślizgiem cenowym? Czy da się ochronić przed poślizgiem cenowym?

Reklama

O ile ten pierwszy rodzaj poślizgów dotyczył w zasadzie wyłącznie zleceń natychmiastowych, o tyle poślizg cenowy rozumiany jako skoki kwotowań jest też dodatkowym czynnikiem ryzyka dla zleceń zabezpieczających naszych pozycji, które są już w rynku. Bo jeśli ustawiliśmy zlecenie Stop Loss dla naszej pozycji na konkretnym poziomie i w wyniku poślizgu cenowego, cena “przeskoczy” nasz SL, to nasza pozycja zostanie zamknięta po pierwszej cenie, jaka będzie kwotowana przez brokera, a nie po cenie, którą wybraliśmy dla SL. To zaś może narazić nas na wyższe straty niż zakładaliśmy na podstawie zlecenia zabezpieczającego. Oczywiście, poślizg cenowy sam w sobie nie jest jednoznacznie korzystny lub niekorzystny, bo jeśli ustawiliśmy zlecenie Take Profit i analogicznie z powodu poślizgu cena “przeskoczy” jego poziom, to my zaksięgujemy wyższy zysk niż zakładaliśmy. Poślizg cenowy zadziała na naszą korzyść także wtedy, gdy nasza pozycja nie jest jeszcze w rynku, ale ustawiliśmy zlecenie z limitem ceny - jeśli w ramach poślizgu cena “przeskoczy” nasz buy limit, to pozycja zostanie otwarta po pierwszej kwotowanej cenie poniżej ustalonego przez nas limitu (co działa na naszą korzyść). Analogicznie będzie w przypadku zlecenia sell limit, gdy zostanie ono otwarte powyżej założonego przez nas limitu.

 

Czytaj więcej