Santander serwuje pozytywne prognozy dla polskiego rynku na ten rok. Mowa nie tylko o wzroście, ale również obiecujących dywidendach.
- Dlaczego polski rynek akcji pozytywnie się wyróżnia?
- Jakie prognozy mają analitycy dotyczące dywidend od spółek WIG20?
- Co z obligacjami?
Wyższe dywidendy? Analitycy prognozują
Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) przedstawia prognozy dotyczące spółek z indeksu WIG20. Zgodnie z szacunkami ekspertów, dywidendy mają wzrosnąć nawet o 50% względem poziomu z 2023 r. W największym stopniu ma do tego przyczynić się sektor finansowy. Co więcej, polski rynek akcji wciąż będzie wyróżniał się na tle Europy.
Punktem wyjścia do prognoz ma być przyspieszenie wzrostu PKB, będące jednocześnie wsparciem do poprawy wyników finansowych kluczowych spółek.
“Oprócz wzrostu raportowanych wyników finansowych, powody do radości giełdowym inwestorom mogą dać wyższe dywidendy, jakie polskie spółki powinny wypłacić w 2024 r. Szacujemy, że wzrost dywidend dla spółek z indeksu WIG20 wyniesie ok. 50% w stosunku do roku 2023, do czego w największym stopniu przyczyni się sektor finansowy" - przekazano w raporcie "Komentarz rynkowy oraz perspektywy na 2024 r.".
Zobacz również: Mocne KUPUJ dla tych spółek budowlanych z GPW!
Jak przekazano, jednym z najsilniejszych rynków na świecie był właśnie rynek polski. W dużej mierze to wynik IV kwartału, gdy obserwowano dynamiczny wzrost (WIG +20%), wyróżniający się na tle innych. Sporą dawkę optymizmu zafundował wynik wyborów parlamentarnych, a następnie utworzenie nowego rządu. Eksperci Santandera uważają, że dzięki temu nisko wyceniany rynek zmniejszył dyskonto wycenowe względem rynków wschodzących.
Źródło: Raport Santander TFI
Polski rynek akcji wyróżniony
W raporcie zwrócono uwagę, że nawet pomimo sporego wzrostu cen akcji w poprzednim roku (WIG +36,5%), skumulowany wzrost indeksu WIG za lata 2022-2023 nie nadążył za tempem wzrostu cen w gospodarce w analizowanym okresie (WIG +13,2%, inflacja blisko +24%).
Wspomniano, że może być to argument za tym, że rodzimy rynek akcji wciąż “nie jest drogi”.
“Do podobnych wniosków dochodzimy, analizując kształtowanie się na przestrzeni czasu wskaźnika Cena/Zysk, który wciąż znajduje się poniżej wieloletniej średniej. Mając na uwadze powyższe argumenty, polski rynek akcji dalej powinien wyróżniać się pozytywnie na tle rynków zagranicznych” - kontynuują analitycy.
Zobacz również: Krach na rynku pracy w Polsce. Liczba ofert zatrudnienia spadła o 27%
Wśród głównych tez gospodarczych, analitycy Santandera zawarli m.in. miękkie lądowanie.
“Naszym bazowym scenariuszem na 2024 rok jest tzw. „soft landing” czyli miękkie lądowanie. Oznacza to spadek odczytów inflacji, choć nie w tak dynamicznym tempie jak w 2023 r. oraz niższy, ale wciąż dodatni wzrost gospodarczy” - przekazano w raporcie.
Przypomniano również, że gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej przez znaczną część roku wspierało wycenę rodzimych obligacji skarbowych. W efekcie roczna stopa zwrotu z indeksu polskich obligacji skarbowych okazała się najwyższa od 11 lat i wyniosła 13,5%.
Zobacz również: Deweloperzy z GPW odkryli karty - za nami tłusty rok, ale to w 2024 ma być grubo
Źródło: Raport Santander TFI