Reklama
WIG82 702,56+1,40%
WIG202 430,48+1,49%
EUR / PLN4,31-0,13%
USD / PLN3,99-0,14%
CHF / PLN4,42+0,22%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 499,42+0,12%
FT-SE7 961,75+0,38%
CAC 408 220,59+0,19%
DJI39 793,98+0,09%
S&P 5005 254,71+0,12%
ROPA BRENT86,28+0,68%
ROPA WTI82,41+0,84%
ZŁOTO2 206,02+0,65%
SREBRO24,57+0,00%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka pieniężna kto prowadzi

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w październiku o 6,9% r/r wobec wzrostu o 5,1% r/r we wrześniu, co było wynikiem lepszym od konsensusu i naszych oczekiwań. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 1,2% m/m, co wskazuje na przyspieszenie konsumpcji pomimo rosnącej inflacji. Warto bowiem zwrócić uwagę, iż deflator sprzedaży detalicznej wzrósł w październiku do 7,5% r/r wobec 6,0% r/r miesiąc wcześniej.

Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana w październiku zaskoczyły – sprawdź dane - 1

Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana w październiku zaskoczyły – sprawdź dane - 1

Zgodnie z oczekiwaniami wyższe koszty produkcji przerzucane są na ceny detaliczne

W październiku najsilniej wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia, która była o 29,3% wyższa niż przed rokiem. Przyspieszyła też sprzedaż w kategorii pozostałe (+13,2% r/r), gdzie duży udział mają markety budowlane, a także sprzedaż paliw. Dynamika sprzedaży w pozostałych kategoriach wyhamowała, co wiąże się zapewne z przedłużającymi się zaburzeniami w zaopatrzeniu. Pogłębił się bowiem spadek sprzedaży aut oraz mebli oraz sprzętu AGD i RTV, a to w tych branżach brak surowców i materiałów stanowi silne ograniczenie dla bieżącej aktywności ekonomicznej. Spadek popytu na te towary wiązać się może także z wysoką inflacją, która zmniejsza siłę nabywczą dochodów oraz ogranicza popyt na towary.

Inflacja będzie miała coraz silniejszy wpływ na konsumpcję,

ponieważ w znacznej mierze ograniczy realny wzrost dochodów rozporządzalnych, który na początku przyszłego roku może być bliski zera. Wysoka inflacja, w połączeniu z e wzrostem stóp procentowych już teraz przekłada się na pogorszenie nastrojów konsumenckich, oczekiwań co do przyszłej sytuacji dochodowej, a w konsekwencji może zmniejszyć skłonność do zakupów dóbr trwałego użytku. W rezultacie perspektywy konsumpcji w kolejnych kwartałach nieznacznie się pogarszają. Konsumpcja pozostawać będzie ważnym filarem gospodarki, jednak jej kontrybucja do PKB w przyszłym roku zmniejszy się w stosunku do roku 2021.

Reklama

Czwarty kwartał otworzył się dobrymi wynikami gospodarki i pozytywnymi niespodziankami w zakresie sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Realna pozostaje nasza prognoza wzrostu PKB w całym bieżącym roku o 5,3%. Spodziewane wyhamowanie dynamiki konsumpcji w roku przyszłym przełoży się jednak na wolniejszy wzrostu gospodarczego, gdyż w warunkach spadającej realnej dynamiki dochodów gospodarstw domowych i wyższych stóp procentowych utrzymanie wzrostu PKB na dotychczasowym poziomie będzie niemożliwe. Zaktualizowany scenariusz makroekonomiczny na przyszły rok opublikujemy w naszym najbliższym raporcie kwartalnym.

 

 

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w październiku o 4,2% r/r po wzroście o 4,3% r/r przewyższając konsensus prognoz, jak i nasze oczekiwania

Po korekcji efektów kalendarzowych i sezonowych kategoria ta wzrosła natomiast o 2,6% m/m odrabiając wrześniowy spadek, który wynosił 2,0% m/m. Struktura danych nie równi się zasadniczo od tej odnotowanej we wrześniu. Najwyższą dynamikę r/r odnotowano w przypadku robót specjalistycznych (obejmujących m.in. wstępne prace inwestycyjne), najniższą natomiast w przypadku budowy budynków. Lepsze od oczekiwań dane to dobra wiadomość, aczkolwiek warto zauważyć, że dynamika produkcji budowlano-montażowej w ostatnich miesiącach jest dość zmienna.

Reklama

Trudno zatem na ten moment stwierdzić, czy sektor budowlany będzie miał dodatni wkład do dynamiki kw/kw PKB w 4Q 2021. Niemniej lepszy od oczekiwań odczyt zwiększa na to szanse. Oczekiwania dla niego w dłuższym horyzoncie pozostają optymistyczne, gdyż uwzględniają spodziewany stopniowy wzrost absorbcji środków unijnych, które w znacznej części przeznaczone będą na inwestycje infrastrukturalne. Jednocześnie aktywność w budownictwie mieszkaniowym powinna się stabilizować. Tempu ożywienia nie będzie jednak sprzyjał dostęp do pracowników oraz cen materiałów budowlanych. W całym 2022 r., podobnie jak w 2021 sektor budowlany powinien wspierać wzrost gospodarczy.

Dane te wspierają oczekiwania dalszej normalizacji polityki pieniężnej

Kolejnej podwyżki stóp procentowych oczekujemy w grudniu o 50 bps. Cykl zacieśniania polityki pieniężnej kontynuowany będzie w przyszłym roku i wyniesie stopę referencyjną do poziomu 2,50%. Ryzyka dla tego scenariusza skierowane są w górę, jednak oczekiwane wyhamowanie wzrostu gospodarczego, w połączeniu z wyhamowaniem dynamicznych zwyżek cen na rynku surowców może zmniejszyć przestrzeń do podwyżek stóp procentowych w roku przyszłym.

Czytaj więcej