Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,27%
CHF / PLN4,42-0,27%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka gospodarcza

Grudzień to często czas całorocznych podsumowań, ale też okres, w którym planuje się zmiany w nadchodzącym roku. Takich zmian chcą w 2018 roku dokonać Chiny w swojej polityce gospodarczej. Oprócz tego, Chińczycy w 2018 roku mogą stać się przodownikami w imporcie towarów. Jakich zmian możemy spodziewać się w jednej z największych gospodarek na świecie?

 

Problematyczny 2017

Dla Chin zarówno w sferze gospodarczej i politycznej, rok 2017 nie był łatwy. Po pierwsze, Państwo Środka niejednokrotnie oskarżane było o nieuczciwe praktyki w wymianie handlowej. Stany Zjednoczone zarzucały stronie chińskiej kradzież własności intelektualnej amerykańskich przedsiębiorców i wprowadzanie barier dla wejścia na chiński rynek. Komisja Europejska wysuwała podstawne obawy przed zalewem europejskiego rynku przez chińskie inwestycje. To tylko cześć problemów generowanych głównie przez relacje handlowe z USA i Unią Europejską. Dołóżmy do tego ryzyko wystąpienia wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Ostatnia wizyta Donalda Trumpa w Pekinie i pertraktacje z chińskimi inwestorami być może na jakiś czas załagodziły napięte stosunki handlowe.

Zostaw jednak na chwilę handel. Dużym problemem, z jakim wciąż muszą mierzyć się Chiny jest ich rola w konflikcie z Koreą Północną. Chiny są największym z nielicznych partnerów gospodarczych Korei Północnej. ONZ i jego członkowie nakładają na reżim rządzony przez Kim Dzong Una sankcje ekonomiczne, licząc przy tym na aprobatę Chin. Chiny jednak patrzą sceptycznie na sankcje, choć Prezydent Xi Jinping jest świadomy rosnącego ryzyka ze strony niebezpiecznego partnera handlowego.

Reklama

Tak więc rok 2017 był dla Chin od strony gospodarczej i politycznej czasem wielu dylematów i problemów. Jakie plany na 2018 rok przedstawiła Chińska Rada Państwa?

 

Nowa polityka gospodarcza?

W oficjalnym oświadczeniu Chińskiej Rady Państwa dowiadujemy się, że to właśnie w 2018 roku wzrost gospodarczy ma być odzwierciedleniem zmian, nad jakimi pracował rząd przez ostatnie lata. Wzrost PKB w 2018 roku ma być symbolem innowacji. Chiny chcą postawić przede wszystkim na wzrost jakości. Rząd przeanalizował bieżące problemy, sytuację i wydajność, które pozwoliły na opracowanie nowej strategii. Państwo Środka, jak czytamy w komunikacie napotyka się na problemy społeczne i gospodarcze, dlatego trzeba je od razu rozwiązywać. Według Reuters planowany wzrost gospodarczy Chin to 6,5%. Zmiany te nie są skonkretyzowane, wiemy jedynie, że chodzi głównie o wzrost gospodarczy, poprawę efektywności i równowagę gospodarczą.

 

Chiny największym importerem

Chiny jako państwo posiadające liczne fabryki wytwórcze, bogate zasoby naturalne (m.in. węgla kamiennego, ropy naftowej, łupków bitumicznych) kojarzona jest raczej z masowym eksportem niż importem. Jak się jednak okazuje największy eksporter świata wkrótce może stać się równie czołowym importerem. Ekonomiści z China International Capital Corporation szacują, że w ciągu najbliższych pięciu lat Chiny mogą przejąć importową palmę pierwszeństwa od Stanów Zjednoczonych. Obecnie Chińczycy wydają około 2/3 tego co Amerykanie na kupno zagranicznych towarów. Stereotyp państwa zalewającego rynki towarami eksportowymi może wkrótce zatrzeć się na rzecz skojarzenia o największym światowym importerze. Według wspomnianych ekonomistów, zwiększenie importu może przyczynić się do wzmocnienia potęgi gospodarczej Państwa Środka. W 2016 roku Chiny zajmowały drugą pozycję na świecie jeśli chodzi o import. Głównie skupiał się on na importowaniu paliw i obwodów scalonych.

Reklama

 

Przed Chinami ważny rok, czy zmiany w polityce gospodarczej wejdą faktycznie w życie? O tym przekonamy się już niedługo, a szczegółowych informacji dostarczą nam dane makroekonomiczne. Czołowa gospodarka świata, choć radzi sobie na międzynarodowych rynkach, jest wciąż państwem postrzeganym przez pryzmat taniej siły roboczej, zalewania swoimi towarami i kradzieżą własności intelektualnej. Dodatkowym problemem negatywnego postrzegania Chin przez partnerów, jest bierna postawa rządu wobec kryzysu związanego z Koreą Północną.

 

Czytaj więcej