Jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiciele Rezerwy Federalnej w swoich wystąpieniach jednogłośnie zwracali uwagę na to, że kolejne wsparcie dla gospodarki powinno pojawić się od rządu USA. Być może ich prośby zostały spełnione, ponieważ ogłoszony ostatni pakiet pomocowy będzie trzykrotnie większy od unijnego funduszu naprawczego. Pieniądze w USA zostaną od razu wydane, podczas gdy pieniądze z unijnego funduszu będą wydatkowane w ciągu najbliższych 7 lat. Banki inwestycyjne są zgodne w kwestii wpływu pakietu pomocowego na ryzykowne aktywa- będzie to pozytywny czynnik.
Od początku roku dużo mówi się o szybszym ożywieniu gospodarczym w USA od reszty świata, a co jeżeli ożywienie nie pojawi się w pierwszym półroczu 2021 roku? Wczoraj Janet Yellen dogłębnie zapowiedziała dalsze poczynania administracji Joe Bidena. Oznajmiła, że „przy niskich stopach procentowych pieniądze powinno wydawać się teraz, a później martwić się deficytami”. Była szefowa Fed uważa, że „Stany Zjednoczone ryzykują dłuższą bardziej bolesną recesją, jeśli nie zaczną wprowadzać większych wydatków rządowych, a najmądrzejszą rzeczą jaką możemy zrobić jest działanie na większą skalę”. Uważa również, że „na dłuższą metę korzyści znacznie przewyższą koszty”. Ciekawy jestem co Yellen powiedziałaby na wpływ długu w dłuższym terminie.
Czy przytoczyłaby słynną odpowiedź Keynesa i powiedziałaby „że w długim okresie wszyscy będziemy już martwi”? Yellen odniosła się również do kursu dolara i stwierdziła, że administr