Reklama
WIG82 399,50+1,03%
WIG202 423,07+1,18%
EUR / PLN4,32+0,07%
USD / PLN4,00+0,34%
CHF / PLN4,42+0,25%
GBP / PLN5,04+0,19%
EUR / USD1,08-0,27%
DAX18 488,79+0,06%
FT-SE7 961,24+0,37%
CAC 408 235,72+0,38%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,78+0,09%
ROPA WTI81,79+0,09%
ZŁOTO2 194,00+0,10%
SREBRO24,41-0,65%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

podwyżki cen 2022

Końcówka 2021 roku to dla złotego słaby czas. Rekordy inflacji pogłębiły i tak już mocno ujemne realne stopy procentowe, a ciągłe dostosowania ścieżki inflacji wynikające ze zmian w taryfach energetyczny i pakietach osłonowych dodatkowo utrudniają kształtowanie głównych parametrów polityki pieniężnej. Jasnym jest jednak, że Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować cykl podwyższania stóp procentowych.

 

Kursy walut w 2022 roku. Przed nami mega załamanie na notowaniach euro (EUR)? Co czeka polskiego złotego (PLN) w najbliższym czasie? Sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty - komentarz i przewidywania - 1

Kursy walut w 2022 roku. Przed nami mega załamanie na notowaniach euro (EUR)? Co czeka polskiego złotego (PLN) w najbliższym czasie? Sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty - komentarz i przewidywania - 1

Wycena kontraktów FRA, źródło: TMS Brokers, Bloomberg

Reklama

 

Kwestią sporną pozostaje jednak zarówno końcowy poziom stóp procentowych,

a także dynamika dostosowania, a więc to w jakim tempie stopy będą podwyższane na kolejnych posiedzeniach. Po tym jak Urząd Regulacji Energetyki przesunął w górę granicę maksymalnych opłat za energię elektryczną oraz gaz stało się jasnym, że inflacja będzie jeszcze bardziej uporczywa. Odpowiedzią na to stał się pakiet osłonowy zaproponowany przez rząd, który przejściowo ma obniżyć dynamikę wzrostu cen. Naturalnie, przy założeniu, że okres trwania ulg kiedyś się zakończy, spowoduje on, że procesy cenowe ulegną dostosowaniu nieco później.

 

URL Artykułu

 

W praktyce oznacza to, że choć szczyt inflacji będzie niższy, aniżeli bez pakietów osłonowych,

Reklama

to będzie on wydłużony i może wymagać jeszcze bardziej aktywnego działania Rady Polityki Pieniężnej. Rynek wycena obecnie niemal 4 proc. poziom stopy referencyjnej w 2023 roku, jednak sądzimy, że cykl podwyżek wypadnie nieco niżej. W takiej sytuacji również cena złotego będzie musiała ulec dostosowaniu, a jeśli Rada będzie bardziej zachowawcza, niż wycenia to rynek, złoty może się osłabiać.

 

Po drugiej stronie szali na rynku złotego znajdują się relacje Polski z Unią Europejską

Krajowej walucie definitywnie nie pomaga wstrzymanie wypłaty środków na Krajowy Plan Odbudowy, gdyż świadczy o konflikcie z ważną instytucją, co nigdy nie służy nastrojom wokół waluty. Ma to jednak również wymiar bardziej praktyczny, a mianowicie środki, które spłynął do MF (w euro) będą musiały zostać wymienione na rynku, jeśli rząd będzie chciał realizować inwestycje w złotych. Oznacza to, że uwolnienie wypłat na KPO wywołałoby wzmożony popyt na złotego, co powinno prowadzić do jego umocnienia. W takim kontekście uważam, że działania polityczne mogą mieć w przyszłym roku decydujący wpływ na wycenę złotego. Bazowy scenariusz zakłada łagodzenie tarć, co przełożyłoby się na umocnienie PLN. Sądzimy, że EUR/PLN będzie zmierzał w przyszłym roku w kierunku 4,45.

 

Reklama

 

Na nieszczęście złotego sytuacja nie jest obecnie zależna jedynie od czynników krajowych

Na nastroje wokół walut rynków rozwijających się, w tym złotego, wpływa obecnie również globalny sentyment inwestorów motywowany przede wszystkim działaniami Rezerwy Federalnej, a także w części sytuacją epidemiczną. Gdyby okazało się, że Fed będzie jeszcze szybciej normalizował politykę pieniężną kapitał może odpływać z rynków EM, a w efekcie sentyment do tych walut ponownie się pogorszy.

 

Kursy walut w 2022 roku. Przed nami mega załamanie na notowaniach euro (EUR)? Co czeka polskiego złotego (PLN) w najbliższym czasie? Sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty - komentarz i przewidywania - 4

Kursy walut w 2022 roku. Przed nami mega załamanie na notowaniach euro (EUR)? Co czeka polskiego złotego (PLN) w najbliższym czasie? Sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty - komentarz i przewidywania - 4

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Reklama

 

Również nagły nawrót złej sytuacji epidemicznej będzie powodował odpływ kapitału w kierunku bezpiecznych przystani, co również nie pomoże złotemu. Nasz scenariusz na kolejny zakłada jednak rozsądną normalizację polityki pieniężnej w USA, a także stopniową poprawę sytuacji epidemicznej (nowe, łagodniejsze warianty), co nie powinno powodować istotnych zakłóceń na rynku złotego.

 

Prognozy inwestycyjne 2022

Czytaj więcej