Notowania ropy naftowej w minionym tygodniu osunęły się na południe, niwelując sporą część wzrostów z wcześniejszych dwóch tygodni. Zaskoczeniem dla inwestorów okazał się duży wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, pokazany w raporcie Departamentu Energii USA (mimo oczekiwań ich spadku). Negatywnie na notowania ropy działają obecnie także informacje o dużej produkcji ropy w OPEC oraz możliwym nawiązaniu rozmów prezydentów USA i Iranu w sprawie sankcji.
Notowania gazu ziemnego
W pierwszej połowie minionego tygodnia notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych spadały. W czwartek jednak nastąpiło dynamiczne odbicie notowań gazu w górę za sprawą raportu Departamentu Energii USA, pokazującego dużo mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów gazu ziemnego w USA.
Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Cena miedzi
W minionym tygodniu na rynku miedzi nadal silna była strona podażowa, zasilana informacjami o możliwym zaostrzeniu relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Pod koniec tygodnia pojawiły się jednak informacje dotyczące odrzucenia propozycji płacowych przez związki zawodowe pracowników kopalni miedzi Escondida w Chile i, tym samym, przegłosowania strajku. Obecnie oczekuje się prośby o rządową mediację ze strony zarządzającej kopalnią spółki BHP Billiton.
Cena złota i srebra
W minionym tygodniu notowania złota i srebra pozostawały pod presją podaży. Cena złota poruszała się w konsolidacji w okolicach 1215-1230 USD za uncję, a cena srebra oscylowała w okolicach 15,20-15,50 USD za uncję. Na niekorzyść kruszców działała utrzymująca się siła amerykańskiego dolara w ostatnich dniach, wspierana przez prawdopodobny scenariusz dalszych podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku. Dodatkowo, WGC podała raport prezentujący rozczarowujący popyt na złoto w II kw. 2018 r.
Cena platyny
Cena platyny zakończyła miniony tydzień neutralnie, w okolicach poziomu 830 USD za uncję. Z kolei notowania palladu utrzymały się powyżej poziomu 900 USD za uncję, kończąc tydzień w okolicach 920 USD za uncję. Istotną informacją na rynku platyny było ogłoszenie masowych zwolnień w kluczowych spółkach wydobywających ten metal.
Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Kukurydza
Sytuacja na rynku kukurydzy w minionym tygodniu była w dużym stopniu pochodną zmian cen innych zbóż. Ceny kukurydzy pozostawały pod wzrostową presją ze względu na substytucyjną rolę drożejącej pszenicy, jednak presja podaży na rynkach soi powstrzymywała ceny kukurydzy od większych zwyżek.
Soja
Na rynku soi w minionym tygodniu było nerwowo. Mimo prób wzrostów, ceny soi w Stanach Zjednoczonych pozostawały pod presją podaży wynikającą z obaw o intensyfikację wojny handlowej na linii USA-Chiny.
Pszenica
Notowania pszenicy w minionym tygodniu spektakularnie wzrosły, wyznaczając nowe tegoroczne maksima i docierając do najwyższego poziomu od roku. Do wzrostów przyczyniły się obniżone prognozy produkcji pszenicy w Unii Europejskiej, Rosji i Australii, wynikające z niekorzystnej pogody w tych rejonach uprawy pszenicy.
Cukier
Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu spadły, schodząc chwilowo nawet poniżej poziomu 10,50 centów za funt, wyznaczając tym samym nowe tegoroczne minima. Presję podaży nadal wywołuje nadwyżka na globalnym rynku cukru.
Czytaj także: Inwestowanie na globalnych rynkach
Bawełna
W minionym tygodniu notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych kontynuowały poruszanie się w konsolidacji, oscylując w rejonie 87-90 centów za funt.
Kawa
Notowania kawy utrzymują się pod presją podaży; cena kawy arabica w USA zeszła do najniższych poziomów od 2013 r., wyznaczając nowe tegoroczne minima. Presję podaży wywołuje duża produkcja kawy na świecie i oczekiwania jej globalnej nadwyżki.
Kakao
Notowania kakao w minionym tygodniu gwałtownie spadły, głównie za sprawą działań inwestorów instytucjonalnych. Niemniej, pod koniec tygodnia pojawiły się informacje o możliwych zaburzeniach produkcji w kolejnych tygodniach, m.in. ze względu na wpływ El Nino na uprawy kakaowca w Afryce Zachodniej
Czytaj także: WALUTY - TEMAT TYGODNIA: Kilka ważnych uwag w kontekście sierpnia i nie tylko
Sporządziła Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ