To już koniec zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Gdy kończy się tak wielkie przedsięwzięcie, przychodzi czas na refleksje i podsumowanie. Klasyfikacje medalowe pozostawmy mediom sportowym. Zastanówmy się lepiej co ze stroną finansową. Dlaczego mówi się coraz częściej o nieopłacalności igrzysk i ujemnych skutkach finansowych dla gospodarzy. Od kiedy igrzyska zaczęły budzić tak duże wątpliwości, co do swojej wartości i opłacalności? Które igrzyska zimowe były najdroższe i co zmieniło się na przestrzeni lat?
100 różnych wydarzeń, około 3000 sportowców, 300 medali i… Rachunek za igrzyska na 13 mld dolarów. Mało? Wcale nie. Koszty organizacji tegorocznych igrzysk nie są historyczne, ale mimo wszystko prowokują debatę nad opłacalnością. Czy gospodarka organizatorów w perspektywie długoterminowej zyskuje na igrzyskach. Obietnica zwiększenia liczby turystów napływających do kraju-organizatora, zainteresowanie inwestycjami… Czy to wszystko puste obietnice? Zdania są podzielone. South Korea's Hyundai Research Institute oszacował, że organizacja igrzysk przyniesie Pjongczangowi zysk w wysokości 40 mld dolarów. Taką sumę mieliby wygenerować turyści przybywający do Pjongczang.
Sceptycy tych prognoz mają odmienne zdanie.
„Nie sądzę aby rząd, czy też organizatorzy otrzymali z powrotem pieniądze” - komentuje profesor Uniwersytetu Hanyang – Park Sung-bae
Koszty organizacji igrzysk w Pjongczangu przewyższyły wcześniejsze prognozy, które wskazywały na wydatki rzędu 8 mld dolarów.
13 mld dolarów za Pjongczang 2018, to nie najwyższa suma wśród dotychczasowych zimowych igrzysk oli