Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,03%
USD / PLN4,00+0,09%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

OPEC

OPEC definicja

OPEC – z tym skrótem wielu z nas się spotkało, lecz mało kto wie, co on oznacza. Co to jest OPEC? To Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową. Siedziba organizacji znajduje się w Wiedniu. OPEC skupia kilkanaście państw, które posiadają znaczne złoża i wydobycie ropy naftowej. Typologizując organizację ze względu na charakter współpracy pomiędzy podmiotami wchodzącymi w jej szeregi, można powiedzieć, że OPEC jest organizacją kartelową. Kartele to specyficzna forma funkcjonowania dwóch lub więcej konkurencyjnych względem siebie podmiotów z podobnych branż, które zawierają między sobą umowy i w ten sposób są w stanie znacznie wpływać na rynek cen produkowanych przez siebie produktów, usług, zasobów itd. Tego rodzaju praktyka nielegalna jest między innymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy to jednego konkretnych firm działających w wymiarze wyżej wymienionych gospodarek. OPEC jest o tyle ciekawym wytworem pod względem charakteru działalności, że de facto nie jest kontrolowany przez inne państwa. Oczywiście, o sferze wpływów, jakie wywiera oraz jakie przyjmuje, można by powiedzieć bardzo dużo. Nie bez powodu zresztą badanie i analiza funkcjonowania Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową stanowi znaczną działalności jednostek i instytucji naukowych z zakresu zarówno nauk ekonomicznych, jak i społecznych czy politycznych.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową

Znaczenie organizacji jest ogromne w skali światowej, gdyż działalność OPEC wpływa bezpośrednio nie tylko na politykę międzynarodową i makroekonomię, ale znajduje realne odzwierciedlenie w życiu wszystkich najmniejszych podmiotów państw, czyli obywateli. Przekłada się bowiem dana polityka OPEC na funkcjonujące na rynku amerykańskim czy europejskim ceny paliw. To z kolei jest jednym z ważnych czynników nawet wzrostu gospodarczego (wykonywanie każdej działalności gospodarczej i świadczenie usług staje się naturalnie bardziej kosztowne w przypadku większych cen tego surowca). Jak wiadomo, głównym celem powstania, jak i funkcjonowania, Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, jest zabezpieczenie i zwielokrotnienie własnych interesów polegających na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Ze względu na relewantność tego surowca, a także siłę państw wchodzących w skład organizacji, wszelkie uzgodnienia padają polegają na bilateralnych umowach międzypaństwowych, poprzedzonych dyplomacją.

Członkowie OPEC

OPEC to największa organizacja zrzeszająca państwa wydobywające i handlujące ropą naftową. W jej skład wchodzi kilkanaście państw, co ważne, nie tylko z Afryki czy Bliskiego Wschodu. Członkami Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową są bowiem Wenezuela, jak i Ekwador, które posiadają znaczne zasoby tego surowca. Szczególnie ciekawy jest przypadek właśnie państw Ameryki Łacińskiej, które potężną ilość ropy naftowej odkryły stosunkowo wcześniej od państw Bliskiego Wschodu. Spekulanci wskazują również na możliwość dołączenia w przyszłości do organizacji niektórych pozostałych państw Ameryki Południowej. Jakkolwiek jednak, obecny skład organizacji liczy dokładnie trzynaście podmiotów. W skład OPEC wchodzą: Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Wenezuela, Nigeria, Katar, Angola, Algeria, Libia, Ekwador
i Gabon. Warto w tym miejscu zaznaczyć również, które z państw najwięcej importują ropy naftowej. Na stan z 2015 roku były to Stany Zjednoczone, Europa (łącznie), Chiny i – co ciekawe – Japonia.

Historia organizacji OPEC

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową została utworzona w 1960 roku w Bagdadzie, w Iraku. Relewantność organizacji przypada jednak na okres globalnego kryzysu naftowego i lata siedemdziesiąte (głównie 1973 – 1974). To wówczas organizacja wielokrotnie podwyższała światowe ceny ropy. Szefem „Stałego sekretariatu”, czyli Sekretarzem Generalnym Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową jest w tej chwili (od 2016 roku) Nigeryjczyk, Mohammad Barkindo.