Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,19%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 759,05+0,00%
S&P 5005 254,21+0,11%
ROPA BRENT86,97+1,48%
ROPA WTI83,13+1,73%
ZŁOTO2 219,31+1,26%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nakłady inwestycyjne gus

 



Po silnej pozytywnej niespodziance w 1Q br. dynamika inwestycji 

w gospodarce w 2Q zaskoczyła negatywnie, choć pozostała dodatnia i wyniosła 5,0% r/r. Ta negatywna niespodzianka to w głównej mierze efekt spadku aktywności inwestycyjnej sektora publicznego. Dane z firm zatrudniających co najmniej 50 osób wskazują na utrzymanie wzrostów inwestycji, które w okresie kwiecień-czerwiec były wyższe o 14,7% r/r (dane nominalne) wobec wzrostu o 5,3% w 1Q. Analizując dane w ujęciu podmiotowym należy zwrócić uwagę na utrzymanie solidnych wzrostów inwestycji firm sektora prywatnego –krajowych (+15,6% r/r), jak i zagranicznych (+16,1% r/r), podczas gdy w poprzednich kwartałach firmy z kapitałem zagranicznym ograniczały aktywność inwestycyjną.

Sektor prywatny kontynuuje zatem odbudowę nakładów na rozbudowę majątku produkcyjnego i poprawę produktywności w warunkach silnej odbudowy popytu. Negatywny wpływ na wyniki inwestycji w gospodarce ma natomiast niska aktywność inwestycyjna sektora publicznego. Inwestycje samorządów były w 2Q br. o 11,3% niższe niż przed rokiem, a wydatki majątkowe budżetu spadły o 15,5% r/r, co wiązać można z przejściowym okresem pomiędzy nową i starą perspektywą finansową UE.

Według klas aktywów wciąż najsilniej rosły inwestycje 

Reklama

w maszyny i urządzenia oraz w środki transportu, co wskazuje na kontynuację rozbudowy majątku produkcyjnego i poprawę produktywności. Kontynuowane są też wzrosty inwestycji w budynki i budowle, co wiązać można z dobrą koniunkturą w zakresie budownictwa mieszkaniowego, a także inwestycjami w projekty logistyczne. W ujęciu branżowym najsilniej rosły właśnie nakłady w sekcji transportu i logistyki oraz handlu. Dodatnia dynamika inwestycji, choć wyraźnie niższa niż na początku roku, utrzymała się także w budownictwie.

W naszej ocenie taka struktura inwestycji odzwierciedla wzrost handlu internetowego i rozwój branży logistycznej ukierunkowanej na usprawnienie procesu zaopatrzenia. Pozytywnie należy ocenić odbudowę inwestycji w przetwórstwie przemysłowym, które boryka się z coraz silniejszymi ograniczeniami podażowymi, a inwestycje w rozbudowę majątku produkcyjnego dają szansę ich rozładowania w dłuższym okresie.

 

Inwestycje - średniookresowe perspektywy inwestycji pozostają korzystne, choć ograniczenia podażowe i wysoka inflacja mogą spowolnić aktywność inwestycyjną w krótkim okresie.



Pomimo negatywnej niespodzianki w 2Q średniookresowe perspektywy inwestycji

Reklama

oceniamy korzystnie. Wykorzystanie mocy wytwórczych, które w części branż zbliżyło się do poziomów sprzed wybuchu kryzysu, odbudowa popytu, a także bardzo korzystna sytuacja finansowa przedsiębiorstw, szczególnie średnich i dużych powinny sprzyjać aktywności inwestycyjnej. Znajduje to odzwierciedlenie w badaniach koniunktury NBP, według których odsetek firm planujących podjęcie nowych oraz kontynuację już rozpoczętych inwestycji wrócił do poziomów sprzed wybuchu kryzysu.

Oceny przyszłego popytu pozostają optymistyczne, stąd ich zaspokojenie przy wysokim wykorzystaniu mocy wytwórczych wymagać będzie inwestycji w ich rozbudowę. Motywem inwestycji może być też nawrót problemów z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (ok. 35% firm postrzega ten problem jako barierę działalności). Czynnik ten w połączeniu z ogólnym przyspieszeniem automatyzacji powinien sprzyjać inwestycjom w robotyzację. Potencjał w tym zakresie pozostaje znaczny, ponieważ nasycenie robotami jest w polskim przemyśle znacznie niższe niż krajach rozwiniętych oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

Inwestycjom sprzyja też rozwój sektora e-commerce, który wymusza rozwój logistyki. Wzrost nakładów w branży logistycznej następował już w okresie pandemii, a biorąc pod uwagę znacznie mniejszą niż w większości krajów UE popularność handlu internetowego, potencjał w tym zakresie pozostaje znaczny. 

Czynnikiem ograniczającym przestrzeń do wzrostów nakładów 

na inwestycje mogą być ograniczenia podażowe w branży budowlanej (inwestycje w centra logistyczne), a także zaburzenia w łańcuchach dostaw, zmniejszające dostępność maszyn i urządzeń. W naszej ocenie apatyt inwestycyjny może ograniczyć także utrzymujący się słaby złoty, który zmniejsza opłacalność importu technologii. Rynkowy kurs EUR/PLN i USD zbliża się bowiem do progowych kursów opłacalności importu. Być może z tych właśnie powodów ostatnie miesiące przyniosły ograniczenie importu dóbr inwestycyjnych. W średnim okresie ryzykiem dla inwestycji i wzrostu gospodarki jest opóźnienie i/lub ograniczenie napływu środków z UE, w sytuacji eskalacji sporu o praworządność. 

 

Czytaj więcej