Poznaliśmy najnowsze dane z polskiej gospodarki:
PKB (k/k): -8,9% (prognoza: -9,6%; poprzednio: -0,4%)
PKB (r/r): -8,2% (prognoza: -8,6%; poprzednio: 2,0%)
Wskaźnik CPI (m/m) za maj: -0,2% (prognoza: -0,1%; poprzednio: 0,6%)
Wskaźnik CPI (r/r) za maj: 3,0% (prognoza: 3,1%; poprzednio: 3,3%)
W poprzednim kwartale mieliśmy przedsmak tego, co czekało nas dzisiaj. PKB kwartał do kwartału spadł ostatnio o -0,4%. Można powiedzieć, iż wartość była niewielka, ale z danych przedstawionych na wykresie wynika jasno, że w okresie od 2013 roku, jedynie dwukrotnie obserwowaliśmy wartość ujemną. Było to w maju i sierpniu 2016 roku, kiedy PKB Polski spadł o symboliczne -0,1%.
Wykres PKB Polski (od maja 2013 roku)
Wskaźnik CPI (consumer price index) jest to wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oblicza się go na podstawie statystycznego koszyka przeciętnego gospodarstwa domowego. Ze wszystkich cen tak wyselekcjonowanych towarów i usług wylicza się średnią ważoną. Dzięki wskaźnikowi CPI możemy dokonywać pomiaru inflacji lub deflacji. Potocznie mówi się, że jest on miarą zmiany wartości nabywczej danej waluty lub też wskaźnikiem zmian kosztów utrzymania.
NBP (Narodowy Bank Polski) tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą