Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,42-0,26%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MPC

Dziś przed nami niezwykle istotne wydarzenie dla rynku walutowego – decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Po południu zmienność na parach z GBP może istotnie wzrosnąć, a kierunek zmian kursu funta zależeć będzie od retoryki przyjętej przez decydentów, a także liczby osób popierających podwyżkę stóp procentowych.

 

Na ostatnim posiedzeniu decyzyjnym decydenci z BoE nie zmienili nastawienia polityki pieniężnej. Stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,25%, a skup aktywów w ramach programu QE na poziomie 435 mld funtów rocznie. Wtedy decyzja BoE skutkowała osłabieniem funta, które miało związek m.in. z obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego i spadkiem liczby głosujących za podwyżką stóp procentowych. Samo oświadczenie do decyzji zawierało jednak dość jastrzębią wzmiankę. Decydenci zasygnalizowali, że jeśli sytuacja w gospodarce będzie się rozwijać zgodnie z prognozami, to potrzebne będzie zacieśnianie polityki pieniężnej, by nakierować inflację na poziom docelowy. Co ważne, decydenci wskazali, że stopień zacieśniania polityki może być większy niż ten, którego spodziewają się rynki.

 

Stopa procentowa BoE

Reklama

bank anglii

bank anglii

 

Czego możemy spodziewać się dziś? Konsensus rynkowi wciąż wskazuje na brak zmian w nastawieniu polityki pieniężnej, ale niewykluczone są roszady w głosach członków MPC, co może mieć istotne przełożenie na oczekiwania rynków co do podwyżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach, a co za tym idzie, na notowania funta.

 

Zmiany kadrowe

Monetary Policy Committee (MPC), czyli odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jest organem kształtującym politykę pieniężną Banku Anglii. Zazwyczaj składa się z dziewięciu członków, ale od majowego posiedzenia było ich tylko ośmiu. Brak pełnego składu na majowym i czerwcowym posiedzeniu wynikał z rezygnacji z członkostwa w Komitecie przez Charlotte Hogg. Zastąpiła ona w marcu Nemat Shafik, ale z racji potencjalnego konfliktu interesów (jej brat pracuje dla regulowanego przez BoE Barclays) musiała odejść z MPC. W lipcu jej miejsce zajęła Silvana Tenreyro, ale sierpniowe posiedzenie ponownie odbyło się w niepełnym składzie ze względu na zakończenie kadencji Kristin Forbes. Do dzisiejszego posiedzenia Komitet przystąpi w końcu w pełnym składzie. Miejsce Forbes zostało obsadzone przez Davida Ramsdena.

Reklama

Odejście z MPC Kristin Forbes było o tyle istotne, że w ostatnich miesiącach głosowała ona za podwyższeniem stopy procentowej. W czerwcu razem z nią za taką opcją głosowali Michael Saunders i Ian McCafferty. Wtedy utrzymano jednak stopę procentową na poziomie 0,25% stosunkiem głosów 5:3. W sierpniu, już bez Forbes, ale z Tenreyro, stosunek ten wynosił już 6:2. Dziś oczekuje się, że Ramsden dołączy do gołębiej części Komitetu i stosunek głosów wyniesie 7:2 za utrzymaniem obecnego poziomu stóp procentowych.

 

2 lub 3 głosy za podwyżką

W przypadku będących w mniejszości jastrzębi można spodziewać się utrzymania głosów za podwyżką. Pod koniec sierpnia Saunders stwierdził, że Bank Anglii potrzebuje wyższych stóp procentowych, by zapobiec wzrostowi inflacji w kierunku poziomu 3% i utrzymania się tam przez kilka lat. Jego zdaniem stopniowe podnoszenie stóp procentowych pozwoli uniknąć problemów dla gospodarki w przyszłości.

“Nie musimy naciskać hamulca tak mocno, by spowodowało to nagłe osłabienie gospodarki” – mówił Saunders. „Jednak nie potrzebujemy również tak mocno dociskać pedału gazu. Umiarkowane podniesienie stóp procentowych mogłoby pomóc zapewnić trwały powrót wskaźników inflacji do poziomu docelowego”.

Saunders wskazał również, że BoE nie podnosiło stóp procentowych od dekady, a zbyt późna decyzja może przysporzyć problemów. Bankier zasygnalizował, że wielu kredytobiorców nie miało jeszcze okazji doświadczyć podwyżek stóp procentowych. W takiej sytuacji, dla BoE lepiej jest mieć przestrzeń do stopniowych podwyżek stóp procentowych.

Reklama

 

W przypadku Iana McCafferty nie sposób powołać się na konkretne komentarze z ostatnich tygodni, gdyż ten nie był aktywny publicznie w kontekście polityki prowadzonej przez BoE. Jego nastawienie do polityki pieniężnej oceniamy jednak jako bardziej jastrzębie niż w przypadku Saundersa, stąd należy oczekiwać, że obaj panowie po raz kolejny poprą podwyżkę stóp.

 

Spekuluje się, że jeśli któryś z decydentów miałby dołączyć dziś do jastrzębi, to byłby to Andy Haldane. Ekonomista Banku Anglii w czerwcu powiedział, że nie wyklucza zagłosowania za podwyżką stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

„Jeśli dane z gospodarki będą zgodne z oczekiwaniami, myślę, że wycofanie części środków stymulujących wprowadzonych w sierpniu ubiegłego roku będzie warte rozważenia w drugiej połowie roku” – mówił Haldane. Ekonomista wyraził również obawę o to, że ryzyko zbyt późnego rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej wzrosło, biorąc pod uwagę wzrost gospodarczy i rosnącą inflację.

Reklama

 

Roszady w głosach mogą ruszyć funtem

Nawet jeśli dziś jastrzębiom nie uda się przegłosować podwyżki stóp procentowych, ale zwiększy się liczba głosów za taką opcją, to może to być istotny czynnik umacniający funta. W takiej sytuacji oczekiwania rynków co do podwyżki stóp procentowych w ostatnich miesiącach bieżącego roku mogłyby wzrosnąć.

W kolejnych miesiącach warto będzie przyglądać się wypowiedziom między innymi Bena Broadbenta. Ten w lipcu przyznał, że nie jest jeszcze gotów na poparcie podwyżki stóp procentowych, ale rozumie argumenty przemawiające za takim ruchem i jego nastawienie może ulec zmianie w przypadku poprawy nastrojów biznesowych w gospodarce. Warto będzie przyglądać się również nowym członkom MPC, by móc ocenić ich nastawienie do potencjalnych zmian.

 

Bądź na bieżąco - polub FXMAG na Facebooku!

Czytaj więcej