Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,19%
CHF / PLN4,42-0,17%
GBP / PLN5,03-0,26%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mark Carney

O ile nazwiska dwóch pierwszych postaci prezentowanych w naszym cyklu "Wielcy ze Świata Finansów" (Mario DraghiJanet Yellen) są znane często nawet wśród ekonomicznych laików, o tyle bohater dzisiejszego tekstu - Mark Carney, obecny naczelnik banku Anglii i były szef Banku Kanady, kojarzony jest już o wiele rzadziej. W jaki sposób ten kanadyjski ekonomista trafił zza wielkiej wody na fotel najważniejszego człowieka finansów Wysp Brytyjskich, jako pierwszy obcokrajowiec na tym stanowisku?

 

Motto życiowe Carneya to: "Ucz się, zarabiaj, usługuj". Być może właśnie dzięki niemu z małego kanadyjskiego miasteczka, udało mu się przebić na wysokie stanowiska i stać najmłodszym szefem banku centralnego wśród państw wchodzących w skład G8 (dzisiaj ponownie G7 - ze względu na zawieszenie członkostwa Rosji w 2014 roku).

 

Gdzie urodział się Mark Carney

Reklama

Carney urodził się w liczącym sobie około 2,5 tysiąca mieszkańców Fort Smith, w centrum Kanady 16 marca 1965 roku. Na świat przyszedł po swoim bracie, Seanie. Posiada także młodsze rodzeństwo - siostrę Brendę i brata Briana. Matka Verlie pracowała jako nauczycielka, zrezygnowała jednak z pracy na rzecz dzieci. Ojciec Bob postawił natomiast na rozwój kariery naukowej - z dyrektora miejscowego liceum, w ciągu paru lat, dzięki ciężkiej pracy awansował na profesora Uniwersytetu Alberty w Edmonton. W związku z tym, rodzina przeprowadziła się do nowego miasta. Carney uczęszczał tam do liceum imienia świętego Ksawerego Franciszka.

 

W wieku 18 lat Mark wyjechał z Kanady do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął studia na Uniwersytecie Harvarda, zakończone stopniem magistra. Jego naukową wybranką była oczywiście ekonomia, z której to w 1993 zrobił doktorat (już na Oxfordzie). Pewien nauczyciel Carneya wciąż trzyma w szufladzie kopię jego bardzo wysoko ocenionego eseju. Z kolei jeden z egzaminatorów broniącego swojej pracy doktorskiej Carneya - Sir John Vickers, z pewnością nie spodziewał się, że przepytywany przez niego student 20 lat później wygra z nim pojedynek o fotel Naczelnika Banku Anglii.

 

Po zdobyciu wykształcenia przyszła pora na zarobienie trochę grosza. Podobnie jak Mario Draghi, Carney doświadczenia zawodowego nabierał w banku inwestycyjnym Goldman Sachs (podobnie jak Mario, należy także do Grupy Trzydziestu). Pracował tam jednak czterokrotnie dłużej niż Draghi - przez całe 13 lat, w rozsianych po świecie biurach - w Tokio, Nowym Jorku, Toronto czy Londynie.

Reklama

 

Kariera Marka Carneya

Następnie Carney wrócił do rodzinnego kraju i objął stanowisko zastępcy prezesa Banku Kanady w 2003 roku. Rok później, dzisiejszy prezes Banku Anglii, trafił do departamentu finansów. Jeden z pracowników z tamtego okresu - Peter DeVries – wspomina, że Mark stał się osobą, do której udawano się kiedy nie można było znaleźć rozwiązania problemu i czekało się aż zabierze głos w trakcie narad. Nie zasiedział się tam jednak zbyt długo, bowiem w 2008 został mianowany prezesem Banku Centralnego Kanady, instytucji w której zaczynał swoją służbę publiczną. Według niektórych dziennikarzy to właśnie jego działania na tym stanowisku pozwoliły Kanadzie uniknąć większych skutków kryzysu światowego. W trakcie swojej kadencji Mark jeździł po ogromnym kraju by tłumaczyć ludziom swoją ekonomiczną filozofię i pytać o ich opinie. Podejrzewano nawet, że przygotowuje się do założenia partii politycznej. Carney udzielał się także na arenie międzynarodowej jako członek Rady Stabilności Finansowej (FSB).

 

Carney jako prezes Banku Anglii

W 2012 roku ogłoszono kandydaturę Marka na stanowisko prezesa Banku Anglii, zgłoszoną przez Brytyjskiego Kanclerza Skarbu – Georga Osborne'a. Z błogosławieństwem królowej Elżbiety II, Carney powrócił do kraju, w którym pobrał potrzebną do sprawowania służby publicznej naukę i 1 lipca 2013 roku objął funkcję naczelnika Banku Anglii. Świeżo upieczony prezes powiedział mediom, że wniesie swoje doświadczenia w polityce, sektorze prywatnym oraz trening akademicki do nowej pracy. Zapowiedział także, że ustąpi ze stanowiska po 5 latach urzędowania, mimo że kadencja prezesa Banku Anglii zwyczajowo trwa 3 lata dłużej. Od tej pory Carney znany jest jako elegancka twarz Banku Centralnego Anglii.

 

Reklama

W życiu prywatnym Markowi powiodło się równie dobrze co w karierze zawodowej. Ożenił się z Brytyjką – Dianą Fox, którą poznał studiując na Oxfordzie. Doczekali się przyjścia na świat czterech dziewczynek. W młodzieńczych latach Carney pogrywał w hokeja, a po dziś dzień jest fanem drużyny Edmonton Oilers z miasta w którym dorastał.

 

Być może zdanie to wyda się patetyczne, jednak Mark Carney – w istocie – spełnił swoje życiowe motto. Wykształcił się na rozumiejącego świat finansów ekonomistę i zarobił pieniądze pozwalające mu oddać się w całości służbie publicznej.

Czytaj więcej