Giełda Papierów Wartościowych to nie tylko rynek akcyjny. Jakie jeszcze instrumenty są dostępne na warszawskim parkiecie?
Zaczynamy kolejny, dziesiąty odcinek Kursu Inwestora Giełdowego, który przygotowujemy we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem będzie on poświęcony samej giełdzie, a konkretnie temu jak zorganizowany jest warszawski parkiet i jakimi instrumentami finansowymi możemy na nim handlować. Większości osób giełda papierów wartościowych kojarzy się po prostu z regulowanym ośrodkiem obrotu akcjami spółek publicznych, czyli miejscem na którym można kupić i sprzedać akcje spółek giełdowych. Jest to prawidłowe skojarzenie, chociaż działalność GPW nie ogranicza się wyłącznie do obrotu akcjami, ale o tym za chwilę.
Wprawdzie historia polskiej giełdy sięga swoimi korzeniami początków XIX w. (w 1817 r. powstała Giełda Kupiecka w Warszawie), jednak początki giełdy w obecnej formie przypadają na 1991 r., a konkretnie na 16 kwietnia, kiedy to odbyła się pierwsza sesja giełdowa na GPW. Wówczas na giełdowym parkiecie było notowanych zaledwie pięć spółek - Tonsil, Próchnik, Krosno, Śląska Fabryka Kabli i Exbud, co ciekawe żadna z nich nie utrzymała się na giełdzie do dziś.
Dzisiaj rynek akcji na GPW funkcjonuje już na zupełnie innym poziomie, zarówno pod względem technologicznym, jak i samej skali. Na koniec listopada na głównym parkiecie GPW notowanych było 383 spółek zarejestrowanych w Polsce i 49 spółek zagranicznych (razem 432), a ich łączna kapitalizacja wynosiła 995,5 mld złotych. Warszawska giełda jest szóstą pod względem kapitalizacji w UE.
Warto dodać, że GP