Reklama
WIG82 655,72+1,34%
WIG202 431,45+1,53%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN4,00+0,26%
CHF / PLN4,42+0,26%
GBP / PLN5,05+0,26%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 495,79+0,10%
FT-SE7 953,85+0,28%
CAC 408 246,73+0,51%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,10+0,47%
ROPA WTI82,16+0,54%
ZŁOTO2 211,21+0,89%
SREBRO24,67+0,41%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

makroekonomiczna funkcja produkcji

Produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się w maju o 29,8% r/r wobec wzrostu o 44,5% w kwietniu.

Główną przyczyną silnego zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy kwietniem a majem był słabszy niż w kwietniu br. efekt niskiej ubiegłorocznej bazy. Ponadto w kierunku obniżenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy kwietniem a majem oddziaływał efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się o 0,8% pomiędzy kwietniem i majem. Szacujemy, że poziom produkcji przemysłowej w maju był już o 7,1% wyższy niż przed wybuchem pandemii. Struktura danych wskazuje, że branże eksportowe pozostają głównym źródłem wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce. Rosnącej produkcji w branżach eksportowych sprzyja obserwowane obecnie silne ożywienie w światowym handlu, a także przesuwanie się Polski w górę w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw (por. MAKROpuls z 21.06.2021). Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w maju o 4,7% r/r wobec spadku o 4,2% w kwietniu. Silne zwiększenie rocznej dynamiki produkcji budowlanomontażowej pomiędzy kwietniem i majem było wypadkową korzystnego dla dynamiki produkcji efektu niskiej ubiegłorocznej bazy, efektów statystycznych w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych oraz nasilającego się ożywienia w budownictwie (por. MAKROpuls z 22.06.2021). Choć maj był trzecim z rzędu miesiącem, w którym odnotowano wyraźny wzrost aktywności w budownictwie, to kształtuje się ona nadal wyraźnie poniżej poziomu sprzed wybuchu pandemii (o 6,4%). Majowe dane o produkcji budowlano-montażowej sygnalizują, że boom w budownictwie przybiera na sile. Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlanomontażowej stanowią lekkie ryzyko w górę naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększy się w II kw. o 11,2% r/r wobec spadku o 0,9% w I kw.

Nominalna sprzedaż detaliczna w polskim sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w maju o 19,1% r/r wobec wzrostu o 25,7% w kwietniu

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w maju o 13,9% r/r wobec wzrostu o 21,1% w kwietniu. Główną przyczyną silnego zmniejszenia dynamiki sprzedaży detalicznej pomiędzy kwietniem a majem był słabszy niż w kwietniu br. efekt niskiej ubiegłorocznej bazy. Odnotowane w maju br. ożywienie aktywności w handlu,związane ze zniesieniem obostrzeń dotyczących sprzedaży w galeriach handlowych oraz wielkopowierzchniowych sklepach meblowych i budowlanych, było słabsze niż w maju ub. r. Jest to zgodne z naszym scenariuszem, w którym w warunkach zaobserwowanego po wybuchu pandemii wyraźnego wzrostu udziału sprzedaży przez Internet oraz rosnącej mobilności gospodarstw domowych tzw. odłożony popyt ma ograniczony wpływ na sprzedaż detaliczną towarów (por. MAKROpuls z 22.06.2021). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju ukształtowała się na poziomie o 3,0% wyższym niż w lutym 2020 r., a więc w miesiącu, w którym pandemia nie wywierała istotnego wpływu na sprzedaż. Maj br. był zatem pierwszym miesiącem, w którym sprzedaż detaliczna była wyraźnie wyższa niż przed wybuchem pandemii. Dane o sprzedaży detalicznej stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą konsumpcja zwiększy się w II kw. o 11,2% r/r wobec wzrostu o 0,2% w I kw.

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI

(dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zwiększył się w czerwcu do 59,2 pkt. wobec 57,1 pkt. w maju, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (58,7 pkt.) i naszej prognozy (59,1 pkt.). Tym samym zagregowany indeks PMI w strefie euro już czwarty miesiąc z rzędu ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności, osiągając przy tym najwyższą wartość od czerwca 2006 r. Zwiększenie zagregowanego indeksu PMI wynikało z silnego zwiększenia aktywności biznesowej w usługach (najwyższy poziom składowej od sierpnia 2017 r.) oraz przyspieszenia wzrostu bieżącej produkcji w przetwórstwie. Zgodnie z komunikatem, podobnie jak przed miesiącem, główną przyczyną silnej poprawy koniunktury w sektorze usług było dalsze znoszenie restrykcji administracyjnych wraz ze stopniowym wygasaniem pandemii w Europie. W ujęciu geograficznym silna poprawa koniunktury została odnotowana w Niemczech, we Francji oraz innych krajach strefy euro objętych badaniem. Z punktu widzenia sytuacji polskiego eksportu szczególnie istotne są tendencje w Niemczech, gdzie indeks PMI dla przetwórstwa zwiększył się w czerwcu do 64,9 pkt. wobec 64,4 pkt. w maju. Na wzrost indeksu złożyły się wyższe wkłady składowych dla nowych zamówień, bieżącej produkcji i zapasów, niższy wkład składowej dla czasu dostaw i zapasów oraz stabilizacja wkładu składowej dla zatrudnienia. W strukturze danych na uwagę zasługuje nieznaczny spadek indeksów dla zaległości produkcyjnych oraz cen półproduktów i materiałów wykorzystywanych w produkcji, a także towarzyszące im mniejsze niż przed miesiącem wydłużenie czasu dostaw. Może to sugerować, że bariery podażowe zaczynają słabnąć, choć pozostają one nadal bardzo wysokie, ograniczając skalę ożywienia w niemieckim przetwórstwie. Ubiegłotygodniowe wyniki badań koniunktury w strefie euro stanowią ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym kwartalna dynamika PKB w strefie euro zwiększy się w II kw. do 1,1% wobec spadku o 0,6% w I kw.

Indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących przetwórstwo,

budownictwo, handel i usługi zwiększył się w czerwcu do 101,8 pkt. wobec 99,2 pkt. w maju, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (100,0 pkt.). Wzrost indeksu wynikał ze zwiększenia jego składowych zarówno dla oceny bieżącej sytuacji jak i oczekiwań. W ujęciu sektorowym poprawę koniunktury odnotowano we wszystkich działach objętych badaniem: przetwórstwie, usługach, handlu i budownictwie. Dostrzegamy ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą niemiecki PKB zwiększy się w II kw. o 1,3% wobec spadku o 1,8% w I kw.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z amerykańskiej gospodarki

Reklama

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się do 411 tys. wobec 418 tys. dwa tygodnie temu, co było powyżej oczekiwań rynku (380 tys.). Z kolei liczba kontynuowanych wniosków zmniejszyła się z 3,4 mln do 3,5 mln. Dane wskazują tym samym, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy poprawia się, niemniej nadal znajduje się on daleko od równowagi. W zeszłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. sprzedaży nowych domów (769 tys. w maju wobec 817 tys. w kwietniu) i sprzedaży domów na rynku wtórnym (5,80 mln wobec 5,85 mln), które wskazały na obniżenie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. W zeszłym tygodniu poznaliśmy również trzeci szacunek amerykańskiego PKB, zgodnie z którym sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego nie zmieniło się w porównaniu do drugiego szacunku i wyniosło 6,4%. Złożyły się na to wyższe wkłady inwestycji (2,09 pp. w trzecim szacunku wobec

Czytaj więcej

Artykuły związane z makroekonomiczna funkcja produkcji