Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MACD

MACD to wskaźnik analizy technicznej, którego angielskie rozwinięcie brzmi Moving Average Convergence/Divergence) i często tłumaczone jest jako wskaźnik analizy zbieżności i rozbieżności średnich kroczących. Funkcjonuje bardzo podobnie, jak oscylator. Analiza MACD składa się w praktyce z dwóch: linii MACD powstałej na podstawie właśnie średnich kroczących oraz linii sygnału – średniej kroczącej linii MACD. Stosowanie wskaźnika MACD pozwala na dobre dostrzeżenie sygnałów kupna sprzedaży. W którym momencie sygnały te są najlepiej widoczne? Podobnie, jak w przypadku strategii opartej na zwykłych średnich kroczących (SMA, EMA, o różnych interwałach), tak w przypadku MACD sygnał kupna/sprzedaży występuje w momencie przecinania się linii. Gdy wolniejsza linia sygnału przecina linię MACD od dołu w takim momencie, w którym obydwie znajdują się poniżej linii zerowej, to jest to sygnał kupna – widać bowiem, że zapowiadane jest tzw. „wybicie”.

Analogicznie działa to w drugą stronę i wówczas mamy do czynienia z sygnałem sprzedaży. W analizie technicznej Forex jest rynkiem bardzo dobrym do stosowania strategii opartych na średnich kroczących, a więc również MACD. Należy jednak pamiętać, że funkcjonowanie wskaźnika MACD jest znacznie „wolniejsze” od innych oscylatorów, takich jak np.: oscylator stochastyczny (potocznie „stoch”), czy też wskaźnik RSI. Wynika to z tego, że wskaźnik bazuje na relatywnie dłuższych okresach. Poza tym, same średnie kroczące mają w charakterze wygładzanie szeregów czasowych. Efektem tego jest fakt, że do sytuacji, kiedy linie MACD i linia sygnału przecina się, dochodzi raczej rzadziej niż w przypadku innych wskaźników. MACD może nie być więc polecany na strategie o niedużym horyzoncie czasowym, np. kilkuminutowe.

Oprócz tego jednak cechuje się stosunkowo dużą skutecznością. Co więcej, używanie przez traderów wskaźnika MACD może służyć dodatkowo analizie siły trendu. Jest to szczególnie w praktyce widoczne wtedy, kiedy zachodzą dywergencje pomiędzy MACD a ceną. Jeśli w przypadku ceny powstają nowe szczyty, jednakże na wskaźniku MACD nie są one silniejsze, to możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której dany trend lub mikrotrend „gaśnie” i za niedługo trend może się zmienić. Osłabienie trendu z reguły bowiem oznacza zmianę jego kierunku. W tym sensie wskaźnik MACD może pełnić więc podobną rolę, jaką pełni inny znany wskaźnik – Awesome Oscilator. Oczywiście przed wypróbowaniem skuteczności stosowania wskaźnika MACD w naszej strategii inwestycyjnej, warto przetestować jego działanie np. na koncie demo.