LOTOS notowania spółki
Grupa LOTOS S.A. na GPW w Warszawie istnieje nieprzerwanie od 2005 roku. Stanowi jedno z największych konsorcjów krajowych producentów ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych, takich jak asfalty, paliwa, oleje, parafiny czy smary. Ze względu na strategiczny charakter działalności głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa (53,19%), a spółka ma charakter spółki publicznej. W chwili obecnej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych łączny wolumen obrotu Grupy LOTOS S.A. wynosi prawie 880 milionów sztuk, co – pod tym względem – plasuje spółkę stosunkowo wysoko jak na polskie realia rynkowe. Co więcej, obecne notowania spółki są bardzo korzystne biorąc pod uwagę całokształt jej historii, minimum, maksimum i plasują się na wysokości ok. 60 zł za wolumen. Niestety, istnieją też negatywne czynniki warunkujące ryzyko związane z inwestycją w tym momencie w akcje gdańskiego LOTOSu.
Grupa LOTOS SA kurs akcji
Wartość akcji spółki rafineryjnej zmieniała się z czasem nie tylko z powodu naturalnych zmian cyklów koniunkturalnych i gospodarki. Towarzyszyły temu szeroko zakrojone inwestycje Lotosu. W poczet największych zaliczyć można program „10+” z 2011 roku, który przede wszystkim zakładał modernizację i zwiększenie nominalnych mocy przerobowych gdańskiej rafinerii. Działanie to przyczyniło się bezsprzecznie do wzrostu wartości kursu akcji w sposób podobny, jak budowa innowacyjnego zintegrowanego ciągu instalacji destylacji ropy naftowej. Wykresy obrazowały wówczas wzrost kursu o prawie 20% na przestrzeni półrocza ostatniego kwartału 2010 roku a końcem pierwszego kwartału 2011 roku.
LOTOS giełda – analiza techniczna
Jak wiadomo z perspektywy analityczno-behawioralnej wartość danej spółki na giełdzie jest odzwierciedleniem wszystkich innych cech mikro i makroekonomicznych, które na jej wartość wpływają. Jest też efektem końcowym wszelkiego rodzaju raportów i czynników zewnętrznych (politycznych, geopolitycznych, medialnych), a przede wszystkim – zachowania rynku i konsumentów. Z tego paradygmatu wychodząc, analizy fundamentalne zakładają ukazują na przestrzeni lat niestabilną sytuację. Także analiza techniczna pokaże nam niekorzystne trendy i tendencje, wyznaczane przez dłuższe okresy występowania linii oporu. Dokładne badanie trendów wskazuje jednak na wzajemnie przezwyciężające się linie oporu i wsparcia, chociaż – jak piszemy w następnym rozdziale – prognozy na następne miesiące dla Grupy LOTOS S.A. mogą nie być zbyt interesujące dla inwestorów.
LOTOS prognozy giełdowe
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku Grupy LOTOS S.A. wnioski z badań nad kondycją spółki i ewentualne przyszłościowe przewidywania bywają zupełnie różne. Spowodowane jest to całym zespołem czynników. Po pierwsze – rynek produktów ropopochodnych jest w ostatnich czasach dość niestały. W przypadku tego typu spółek warto więc tym bardziej uwzględniać często pomijane przez inwestorów, występujące jednak w większości literatury przedmiotu, czynniki i zmiany o charakterze geopolitycznym. Po drugie, Grupa LOTOS S.A. jest spółką o charakterze państwowym, toteż wszelkiego rodzaju zmiany na arenie polityki wewnętrznej i wyznaczanie nowych kierunków przez resorty ministerialne mniej lub bardziej oddziaływać będzie na prognozy giełdowe tej spółki. Doskonałym tego przykładem jest odbicie się na spółce efektu uszczelniania systemu podatkowego przez obecny Rząd. Ostatnim, lecz nie mniej ważnym aspektem jest osiąganie mniejszych celów od zakładanych przez zarząd. Proceder ten występuje zarówno w ostatnim, jak i przedostatnim raporcie flash note. Spekulanci mówią również o coraz gorszych wynikach finansowych, które nie pokrywają się z planowanymi. Istnieje możliwość, że pomimo wzrostu modelowej ceny ropy za baryłkę (różnica roczna opiewa na ok. 1$), Grupa LOTOS S.A. może mieć bardzo poważne kłopoty, a wraz z nią inwestorzy pokładający w niej nadzieje.