Szczyty inflacji za nami. Inwestorzy z uwagą śledzą najnowsze dane o inflacji w największych gospodarkach i szukają w nich potwierdzenia oczekiwań, że już wkrótce główne banki centralne zakończą cykl podwyżek stóp procentowych. O aktualnej sytuacji makro przeczytasz tutaj:
Ruch wzrostowy kursu pary walutowej USD/TRY, rozpoczęty pod koniec grudnia ubiegłego roku, w marcu i kwietniu wyraźnie przyśpieszył. Na początku kwietnia notowania znajdowały się już w okolicy 19,2, a w połowie miesiąca zbliżają się już do 19,4 liry tureckiej za dolara. Umocnienie się dolara obserwowane od początku miesiąca wraz z utrzymującym się ryzykiem geopolitycznym w regionie w związku z wojną w Ukrainie (dotychczas polityka zagraniczna Turcji balansowała miedzy Zachodem a Rosją – Turcja należy przy tym do NATO), a także pogarszająca się kondycją tureckiej gospodarki, nie nasuwają przesłanek sugerujących odwrócenie się trajektorii kształtowania relacji pary walutowej USD/TRY.
Walucie Turcji nie pomaga ciężka sytuacja gospodarcza z 10,0% stopą bezrobocia, utrzymującym się deficytem na rachunku bieżącym oraz dalej wzrastającą inflacją, która obecnie znajduje się na poziomie po