We wtorek złoty umocnił się wsparty przez lepszy od oczekiwań odczyt PKB z Polski co przełożyło się na spadek kursu EUR/PLN na 15-miesięczne minimum w pobliżu poziomu 4,48 oraz kursu USD/PLN w pobliże 4,12.
Polska gospodarka skurczyła się w I kw. bieżącego roku o 0,2% r/r podczas gdy ekonomiści prognozowali spadek PKB aż o 0,8%. Z kolei w ujęciu kwartalnym PKB w I kw. wzrósł o 3,9% podczas gdy oczekiwano jedynie +0,7%. Zaskakująco pozytywne odczyty z polskiej gospodarki oddalają ryzyko recesji w tym roku a rozpatrywane wraz z inflacją bazową, która w kwietniu spadła jedynie o 0,1 pkt. proc. do 12,2%, zmniejszają również prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych NBP w tym roku. To długoterminowo będzie sprzyjało dalszej aprecjacji złotego, dlatego też pozytywna reakcja na naszej walucie na opublikowane dane jest uzasadniona.
W kolejnych dniach tygodnia krajowy kalendarz makroekonomiczny jest pusty więc złoty pozostanie pod wpływem impulsów napływających z rynków bazowych. Te przestają sprzyjać polskiej walucie za sprawą umacniającego się od kilku dni dolara. Wzrasta również prawdopodobieństwo wzrostu awersji do ryzyka pod wpływem słabszych od oczekiwań danych napływających z chińskiej gospodarki oraz przedłużającego się impasu negocjacyjnego dotyczącego podniesienia amerykańskiego limitu zadłużenia. Trzeba wziąć również pod