W maju oraz czerwcu mogliśmy obserwować znaczną zmienność na parze walutowej USD/PLN i kurs oscylował pomiędzy 4,25 a 4,55. Dominującymi czynnikami wspierającymi taki poziom zmienności były decyzje banków centralnych w kwestii polityki pieniężnej. Na czerwcowym posiedzeniu RPP podniosła stopę referencyjna zgodnie z oczekiwaniami o 75 pb do poziomu 6,00%. Natomiast prezes Glapiński zaznaczył podczas konferencji prasowej, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej jest obecnie bliżej końca niż początku, co może wpływać na osłabienie złotego.
Zobacz także: Ekonomiści Credit Agricole zrewidowali prognozę dla walut: Idą ciężkie czasy dla złotego
Tydzień później, podczas posiedzenia Fed zdecydował o wyższej niż wcześniej rozważano podwyżce głównej stopy procentowej i podniósł o 0 75 pb do poziomu, która obecnie znajduje się w zakresie 1,50-1,75%. Wyższy poziom podwyżki był spowodowany negatywnym zaskoczeniem wynikającym z poziomu majowej inflacji. Ponadto, Fed nie wyklucza podwyżki o 75 pb na kolejnym posiedzeniu, co powinno wspierać amerykańską walutę.
Na polską walutę negatywnie oddziałuje utrzymująca się sytuacja wojenna za wschodnią granicą, przez co nasz region postrzegany jest jako bardziej ryzykowny przez inwestorów. Podwyżki stóp w strefie euro, które mają dopiero się rozpocząć, powinny osłabić dolara wobec innych walut, co może oddziaływać wspierająco na złotego. Prognozy ekonomistów przewidują, że kurs USD/PLN na koniec roku uplasuje się na poziomie 4,11, a na koniec przyszłego roku w okolicach 3,75.
Zobacz także: Zapnijcie pasy. Epokowe momenty, kace, upadek, czyli o hegemoni amerykańskiej waluty słów kilka
Argumenty za wzrostem kursu USDPLN
- Zaostrzenie konfliktu na linii Ukraina-Rosja.
- Jeszcze mocniejsze zaostrzanie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych.
- Zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce.
Zobacz także: Kursy walut: beznadziejna sesja polskiego złotego - kursy głównych walut dynamicznie w górę
Argumenty za spadkiem kursu USDPLN
- Załagodzenie konfliktu linii Ukraina-Rosja.
- Dalsze zacieśnienie polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej.
- Wolniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA.
- Lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne w kraju i na świecie.