W środę kurs EUR/PLN utrzymał się w pobliżu 4,70, z kolei kurs USD/PLN wzrósł w pobliże 4,79 przy spadku kursu EUR/USD w pobliże 0,98.
- Rynek stopy procentowej - Rynki stopy procentowej pod presją jastrzębiego nastawienia FOMC.
- Rynek walutowy - Powell umocnił dolara oddalając perspektywę pauzy Fed.
****
"Komitet Otwartego Rynku w USA zdecydował o wysokości stóp procentowych. Oczekiwania inwestorów okazały się być właściwe. Rynek oczekiwał podwyżki o 75 punktów bazowych, tak wynikało z informacji dostępnych na stronie CME Group, i FED na taki właśnie ruch się zdecydował. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia szacowane było na ponad 80%! To jednak nie koniec rynkowej zmienności. 30 minut po decyzji rozpocznie się konferencja prasowa prezesa FED Jerome Powella." - o najnowszej decyzji FOMC możesz przeczytać tutaj: Kurs dolara mocno w dół. FED zdecydował o stopach procentowych. Sprawdź ile wynoszą
Czytaj również: Ogromne wahania kursów walut. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwyżce stóp procentowych w USA
****
Fed zgodnie z konsensusem ekonomistów podwyższył główną stopę procentową o 75 pb. do przedziału 3,75-4,00%. W towarzyszącym decyzji komunikacie FOMC nieznacznie złagodził swoją jastrzębią retorykę sygnalizując spowolnienie tempa przyszłych podwyżek, gdyż podejmując decyzje weźmie pod uwagę łączną skalę zacieśniania polityki pieniężnej oraz opóźnienia z jakimi polityka ta wpływa na tempo wzrostu gospodarczego i inflację. Dolar, który w pierwszej reakcji wyraźnie tracił na wartości, ostatecznie umocnił się, po tym jak J. Powell podczas konferencji Fed schłodził rynkowe nastroje podkreślając, iż jest zbyt wcześnie aby myśleć o pauzie w cyklu zacieśniania pieniężnego. Rysujący się obraz spowolnienia cyklu podwyżek stóp na rynkach bazowych powinien wspierać w średnim terminie umocnienie się walut EM, w tym złotego, szczególnie w relacji do dolara. W krótkim terminie na złotym będzie jednak ciążyć gołębia retoryka RPP wskazująca na dalsze utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie pomimo wciąż dynamicznie rosnącej inflacji, stąd do przyszłotygodniowej decyzji Rady oczekujemy stopniowego wzrostu kursu EUR/PLN w pobliże 4,75.
Czytaj także: Kursy walut: potężny spadek euro! Dolar pod presją…
W środę na krajowym rynku stopy procentowej dzień upłynął pod znakiem oczekiwań na decyzję FOMC a zmienność cen obligacji była ograniczona. Krzywa dochodowości przesunęła się umiarkowanie w dół. Nowe poziomy zostaną ustalone dopiero po otwarciu rynku w czwartek, jako że decyzja Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku miała miejsce już po zakończeniu sesji w Polsce.
Czytaj także: Czy warto teraz kupować dolary i funty? Prognoza walutowa (03.11.)
Fed dokonał kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75 pb. do poziomu 3,75-4,00%. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami inwestorów. Co prawda rynek brał pod uwagę wolniejsze tempo podwyżek, ale konferencja prezesa Fed nie pozostawia złudzeń. Nastawienie amerykańskiego banku centralnego pozostaje jastrzębie. J. Powell nie widzi zwalniającej inflacji i na tą chwilę nie można mówić o pauzie w cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Dodatkowo bank centralny widzi potrzebę dalszej redukcji bilansu. To co może rozbudzać nadzieje inwestorów to opóźniony efekt dotychczasowych działań Fed na zmniejszenie presji inflacyjnej i gospodarkę USA. Według Powella, FOMC weźmie to pod uwagę na kolejnym posiedzeniu w grudniu. Po decyzji odnośnie stóp procentowych rentowności obligacji w USA zaczęły rosnąc (10Y przebiło poziom 4%), a spread 2Y10Y rozszerzył się do poziomu -51 pb. Rynek finansowy będzie potrzebował kilku dni na analizę i wyznaczenie nowych poziomów ale na ta chwilę nastroje pozostają raczej negatywne.
Czytaj także: Zemsta polskiego złotego! Kurs euro zaskoczył Polaków