Cena złota spadła dziś do poziomu 1935 USD za uncję, co jest najniższym poziomem od połowy marca 2023 r. Oznacza to, że od szczytu, który został ustanowiony w tym miesiącu, kurs złota spadł o ponad 6%.
Złoto spadło we wtorek poniżej 1950 USD za uncję, pozostając blisko najniższego poziomu od dwóch miesięcy, osłabione jastrzębimi zakładami Rezerwy Federalnej USA i wiadomościami, że w weekend osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie limitu zadłużenia USA.
CFD na złoto. Platforma NextGeneration
Prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy osiągnęli w weekend zasadnicze porozumienie w sprawie zawieszenia limitu zadłużenia w wysokości 31,4 bln USD i wyrazili przekonanie, że zarówno Demokraci, jak i Republikanie poprą tę umowę.
Tymczasem silniejsze niż oczekiwano dane gospodarcze z USA wzmocniły oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych przez Fed. Rynki wyceniają obecnie większą szansę na to, że Fed dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w czerwcu, co stanowi zmianę w stosunku do wcześniejszych oczekiwań dotyczących przerwy w cyklu zacieśniania.
Złoto jest bardzo wrażliwe na perspektywy stóp procentowych, ponieważ wyższe stopy procentowe podnoszą koszt alternatywny posiadania nierentownego kruszcu, osłabiając jego atrakcyjność.
Złoto jest wycenione na światowych rynkach w USD, więc w teorii czym słabszy dolar, tym złoto może być wyżej wycenione i odwrotnie, czym dolar silniejszy, tym słabszy kurs złota. Tymczasem Indeks dolara utrzymał się we wtorek powyżej 104, os