Spółka Corporate America ogłosiła skup akcji w wysokości 132 mld USD w pierwszym miesiącu 2023 r. To o ponad 300% więcej niż rok wcześniej. Ten rodzaj aktywności zdobył coraz większą popularność w ciągu ostatniej dekady, a inwestorzy zdają się nagradzać firmy za takie zachowanie. Przyjrzyjmy się bliżej, co oznacza wykup akcji własnych i jakie są krótkoterminowe i długoterminowe następstwa tego procesu.
Podsumowanie
- Skup akcji własnych staje się coraz bardziej popularnym sposobem dla spółek na wykorzystanie ich niedowartościowanych akcji i nagrodzenie tym akcjonariuszy.
- Z drugiej strony skup akcji może wywierać presję na bilans spółki i zniekształcać wskaźniki jej rentowności, m.in. ROE.
- Ponieważ w procesie skupu akcji własnych zmniejsza się liczba akcji pozostających w obrocie, spółka może być w stanie sztucznie zwiększyć swój zysk na akcję (EPS) i w konsekwencji obniżać wskaźnik P/E.
- Niedawno ogłoszony skup akcji Meta spowodował ich wzrost o 23,28% w ciągu jednego dnia, pomimo ostrożnej prognozy na 2023 r. w związku z obniżeniem aktywności reklamowej i licznymi działaniami ograniczającymi koszty, w tym zwolnieniami pracowników.
- Rząd USA sprzeciwia się masowym wykupom akcji przez korporacje i od 1 stycznia 2023 r. wprowadził 1% podatek akcyzowy od wykupu akcji.
Skup akcji własnych (stock buyback) to proces polegający na odkupieniu części akcji spółki giełdowej od jej akcjonariuszy na rynku pierwotnym. Wykup akcji może być traktowany jako alternatywa dla dywidendy pieniężnej w zakresie zwrotu części zysków spółki jej akcjonariuszom. Następstwa podatkowe są różne dla wykupu akcji i dywidendy, dlatego inwestor