Bogaty w wydarzenia rynkowe ubiegły tydzień charakteryzował się podwyższoną zmiennością notowań złotego a kurs USD/PLN zaliczył w piątek rano nowe 15 miesięczne minimum w pobliżu poziomu 4,05. Na zakończenie piątkowej sesji złoty jednak nieznacznie się osłabił co przełożyło się na wzrost kursów EUR/PLN oraz USD/PLN w pobliże poziomów odpowiednio 4,47 oraz 4,08. Zgodny z oczekiwaniami spadek inflacji bazowej do 11,5% w maju nie miał zauważalnego przełożenia na notowania polskiej waluty.
Tydzień ten był wyjątkowo udany dla głównych europejskich walut a spektakularne były około 3,5% wzrosty kursów EUR/JPY i GBP/JPY oraz prawie 3% wzrost kursu CHF/JPY na fali rosnącego zainteresowania kapitału spekulacyjnego transakcjami typu ,,carry trade" zawieranymi przeciwko nisko-oprocentowanemu japońskiemu jenowi na popularnych wśród traderów walutowych parach krzyżowych.
Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny był praktycznie pusty a podwyższona zmienność na złotym może się dopiero pojawić wraz z środową publikacją szeregu danych makroekonomicznych z Polski za maj (min. produkcja przemysłowa, inflacja PPI, wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw). Generalnie oczekiwane są słabsze odczyty (oprócz wzrostu płac) a rysujący się z nich obra