Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,19%
USD / PLN3,99+0,04%
CHF / PLN4,43+0,43%
GBP / PLN5,04+0,08%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 830,28+0,18%
S&P 5005 260,48+0,23%
ROPA BRENT86,84+1,33%
ROPA WTI83,00+1,57%
ZŁOTO2 220,77+1,32%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kto może otrzymać nowo wyemitowane akcje?

Emisja nowych akcji przez spółkę, która jest już notowana na giełdzie papierów wartościowych. Na czym polega i w jakim celu spółki się na nią decydują?

 

Czym jest emisja nowych akcji?

Dotychczas w Najlepszym Kursie Inwestowania w Akcje od Zera poruszyłem temat emisji nowych akcji przez spółki, które zdecydowały się na przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej i zebranie funduszy od inwestorów w ramach swojego debiutu na giełdzie. Lekcja siódma poświęcona jest przebiegowi procesu IPO, natomiast lekcja ósma odpowiada na pytanie w jaki sposób możemy zainwestować w akcje spółki, która planuje giełdowy debiut jeszcze na rynku pierwotnym.

URL Artykułu

Reklama

 

Rynek pierwotny to bardzo istotne pojęcie, konieczne do zrozumienia mechanizmu emisji nowych akcji. Jest to segment rynku kapitałowego, w którym przedmiotem obrotu są papiery wartościowe (w naszym przypadku akcje spółek) nie będące jeszcze w obrocie na publicznym rynku giełdowym. Akcje z rynku pierwotnego automatycznie przechodzą na rynek wtórny w momencie, gdy spółka debiutuje na giełdzie lub wprowadza na giełdę akcje z nowej emisji. Więcej na temat rynku pierwotnego i wtórnego dowiesz się z szóstej lekcji kursu.

Co to znaczy, że spółka przeprowadza emisję akcji? Oznacza to, że zwiększa liczbę dotychczasowych akcji i podwyższa kapitał zakładowy, czyli po prostu chce pozyskać kapitał od inwestorów, tworząc nowe akcje, które ma zamiar sprzedać. Emisję może przeprowadzić zarówno spółka niepubliczna, która chce wejść na giełdę (w ramach IPO), jak i spółka, która jest już notowana na giełdzie i chce pozyskać kapitał na określony cel.

 

Dlaczego zarząd decyduje się na emisję nowych akcji?

Reklama

Emisja nowych akcji wiąże się z podwyższeniem kapitału zakładowego, nazywanego też akcyjnym. Warto na samym początku zastanowić się po co tak naprawdę spółki, które już są notowane na giełdzie decydują się na wypuszczenie na rynek nowych akcji:

  • podstawowy cel emisji jest dość oczywisty: chodzi oczywiście o pieniądze, a konkretnie o kapitał od inwestorów, który spółka chce przeznaczyć na konkretny cel. Może być to ekspansja na nowe rynki, opracowanie nowego produktu, rozbudowa infrastruktury, czy zwiększenie liczby zatrudnionych pracowników. Tak naprawdę spółka może zbierać kapitał na co chce, bo to inwestorzy swoimi portfelami decydują czy oferta jest atrakcyjna
  • emisja nowych akcji może być korzystniejsza dla spółki niż np. kredyt inwestycyjny w banku albo emisja obligacji korporacyjnych
  • emisja nowych akcji pozwala też na przeprowadzenie programu motywacyjnego lub wypłatę premii dla pracowników, wtedy jednak nie dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, a do jego rozwodnienia 

 

Na jakich zasadach odbywa się kupno i sprzedaż nowych akcji spółki?

Oczywiście emisja nowych akcji nie jest prostym, szybkim i bezkosztowym procesem. Aby do niej w ogóle doszło, najpierw swoją zgodę muszą wyrazić akcjonariusze na walnym zgromadzeniu. Walne zgromadzenie decyduje też dla kogo nowe akcje będą dostępne. Mogą być wyemitowane publicznie, czyli dostępne na rynku pierwotnym dla wszystkich zainteresowanych inwestorów, mogą być dostępne wyłącznie dla inwestorów instytucjonalnych. WZA może też podjąć decyzję o tym, że akcje będa dostepne tylko dla pracowników albo obecnych akcjonariuszy. Bardzo ważne jest również to czy emisja odbędzie się z zachowaniem praw poboru akcji czy nie. Prawa poboru same w sobie są papierami wartościowymi, które dają akcjonariuszom możliwość zachowania dotychczasowego procentowego udziału w głosach już po emisji, ale jest to temat na osobny odcinek. 

 

Akcjonariusze na walnym zgromadzeniu zatwierdzają docelową wartość nowej emisji. WZA ustala również cenę, po jakiej nowe akcje będą sprzedawane. 

Reklama

Cena emisyjna akcji jest najczęściej od kilku do nawet kilkunastu procent niższa od aktualnych notowań spółki, po to by zachęcić inwestorów do zakupu. Ma to bardzo istotne konsekwencje, o których opowiem w kolejnych odcinkach kursu poświęconych emisjom akcji.

 

Czy akcje spółki mogą zostać przyznane za darmo? Kto może otrzymać nowo wyemitowane akcje?

Akcje za darmo? W ramach emisji nowych akcji przez spółkę jest to jak najbardziej możliwe. Spółka ma prawo do wyemitowania darmowych akcji, które przekaże swoim pracownikom np. w formie dodatku motywacyjnego lub premii okresowej lub jako podziękowanie za określony staż pracy, czy przed pójściem na emeryturę. Zdarzają się również przypadki, w których spółka emituje nowe akcje po to, by zaspokoić wierzycieli, najczęściej niespłaconych obligatariuszy, nie jest sygnał świadczący o stabilnej sytuacji finansowej spółki.

W przypadku emisji akcji, które zostaną przyznane za darmo dochodzi do rozwodnienia kapitału zakładowego, czyli po prostu spadku notowań spółki. Dlaczego? Dlatego, że zwiększa się liczba akcji, ale już sama kapitalizacja nie ulega zmianie, bo nikt za te akcje nie zapłacił.

 

Co oznaczają litery alfabetu przy każdej emisji nowych akcji?

Reklama

Emisje nowych akcji są organizowane w tzw. seriach, z których każda jest zarejestrowana w KDPW. Przyjęło się też, że poszczególne serie akcji są oznaczane kolejnymi literami alfabetu, oczywiście zaczynając od A (najczęściej jest to moment przekształcenia spółki z o.o. w akcyjną). Kolejne emisje są oznaczone następującymi literami alfabetu, B, C, D itd. Po tych oznaczeniach możemy też stwierdzić ile emisji dana spółka przeprowadzała w przeszłości.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kto może otrzymać nowo wyemitowane akcje?