Kontrakty terminowe futures to instrumenty, które dają nam dostęp do dźwigni finansowej, w których występuje mnożnik i które wymagają od nas utrzymywania depozytu zabezpieczającego na odpowiednim poziomie. O co w tym chodzi?
Witaj w drugiej lekcji naszego kursu poświęconemu kontraktom terminowym, czyli z Dźwignią na GPW, który przygotowujemy dla Ciebie we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Skoro nawet w nazwie naszego cyklu znajduje się słowo “dźwignia”, to warto byłoby wiedzieć w jaki sposób tak naprawdę ona działa, jak możemy ją wykorzystać w naszych transakcjach, a także jakie niebezpieczeństwa czyhają na inwestorów korzystających z lewarowanych instrumentów. Zanim przejdę do właściwego tematu, muszę jeszcze wspomnieć o tym, że inwestowanie z użyciem kontraktów terminowych futures - m.in. właśnie ze względu na obecność dźwigni finansowej - wiąże się z wysokim ryzykiem utraty kapitału i instrumenty tego typu nie będą odpowiednie dla każdego inwestora. Korzystając z lewarowanych instrumentów pochodnych, musisz być świadomy ryzyka, a także tego, że bierzesz pełną i wyłączną odpowiedzialność za swoje transakcje.
A żeby nie być gołosłownym, więcej o ryzyku opowiem właśnie w tej lekcji.
Czym zatem jest wspomniana dźwignia finansowa? To pojęcie jest bardzo szerokie i oczywiście nie ogranicza się tylko do aktywności na rynkach finansowych. W przypadku finansów przedsiębiorstw dźwignia finansowa to ponadprzeciętny efekt ekonomiczny uzyskany dzięki wykorzystaniu kapitału obcego, np. w postaci kredytu bankowego,