Na koniec II kw. 2023 r. prognozujemy kurs EUR/PLN 4,65, USD/PLN 4,31 przy notowaniach EUR/USD na poziomie 1,08. Istotny wpływ na notowania złotego będą wywierały ewoluujące oczekiwania rynkowe odnośnie terminu rozpoczęcia oraz skali obniżek stóp procentowych w Polsce, strefie euro i USA. Uważamy, że złotemu podobnie jak pozostałym walutom regionu CEE będzie sprzyjać proces dezinflacji, co przy braku deklaracji zmian w polityce pieniężnej regionalnych banków centralnych będzie prowadziło do istotnego wzrostu poziomu realnych stóp procentowych.
Polską walutę będzie również wspierać poprawa salda na rachunku obrotów bieżących wraz z poprawą relacji terms-of-trade. Jednak aprecjacja złotego będzie ograniczana przez spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce oraz utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej w strefie euro i USA przez dłuższy czas niż to obecnie wycenia rynek. Dodatkowo, na niekorzyść walut rynków wschodzących wciąż będzie działać napięta sytuacja geopolityczna.
Uważamy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma obecny poziom stóp procentowych co najmniej do końca I półrocza. Nie zakładamy również w najbliższych miesiącach retoryki ze strony Rady sugerującej łagodzenie polityki pieniężnej do czasu kiedy inflacja CPI nie spadnie do poziomu jednocyfrowego, co według naszej oceny nastąpi na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku. Do podobnych wniosków prowadzą sygnały płynące ze strony czeskiego i węgierskiego banku centralnego, wskazujące na utrzymywanie stó