W tym roku byliśmy naocznymi świadkami zawirowań na rynku ropy. To towar niezwykle wrażliwy na wydarzenia gospodarcze i polityczne. W świetle ostatnich wydarzeń, jaki wpływ może mieć geopolityka na stawki?
W raporcie “Czas Surowców” Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ wskazuje, że po trzech latach zawirowań na rynku inwestorzy starają się dostosować do bieżących warunków, będących pod presją wysokich stóp procentowych. Podkreśla również, że gorsze perspektywy dla surowców energetycznych mogą kontrastować z lepszymi prognozami cen metali szlachetnych czy towarów rolnych.
W przypadku ropy naftowej ekspertka zauważa, że ograniczenia w produkcji surowca oraz niski poziom zapasów podtrzymują ceny na wysokim poziomie. Kolejny rok może jednak przynieść recesję, co już jest widoczne w Niemczech czy Austrii.
Źródło: TradingView
“Chociaż „kryzysowa” retoryka utrzymuje się także w drugiej połowie bieżącego roku, nie jest ona bynajmniej jedynym czynnikiem istotnie przekładającym się na wyceny surowców. Czynnikiem stojącym do niej w kontrze jest bowiem niski poziom zapasów wielu surowców, także tych kluczowych dla rozwoju globalnej gospodarki. Ograniczenia w produkcji ropy naftowej w krajach OPEC+ oraz niski po