Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy koniec cyklu podwyżek EBC

Tydzień bankierów centralnych jak na razie przebiega bez niespodzianek. Zaskoczenia rynkowi nie zafundował również Europejski Bank Centralny, który na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Prezesów EBC po raz kolejny podniósł stopy procentowe w strefie euro. Podwyżka stóp była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 50 punktów bazowych, podobnie jak na posiedzeniu w grudniu zeszłego roku. Analitycy spodziewali się dokładnie takiej decyzji, dlatego też z perspektywy zmienności rynków istotniejsza jest sama konferencja po posiedzeniu EBC i to, co powie na niej Christine Lagarde. W tym względzie mamy więc powtórkę z wczorajszego posiedzenia FOMC i konferencji Jerome Powella.

 

 

Na skróty:

  • za nami piąta w tym cyklu zacieśniania monetarnego podwyżka stóp procentowych w strefie euro
  • EBC po raz kolejny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych
  • oznacza to, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wzrośnie do 3,0 proc., stopa kredytu w banku centralnym: do 3,25 proc., a stopa depozytowa: do 2,5 proc
  • Stopy procentowe w strefie euro po dzisiejszej decyzji wzrosną do najwyższego poziomu od końca 2008 roku
Reklama

 

EBC: stopy procentowe w górę po raz piąty i pierwszy w tym roku

Pierwsze tegoroczne posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego przebiegło zgodnie z oczekiwaniami rynku - przegłosowano na nim podwyżkę stóp procentowych w strefie euro o 50 punktów bazowych. Oznacza to, że od przyszłej środy (8 lutego) stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wzrośnie do 3,0 proc., stopa kredytu w banku centralnym: do 3,25 proc., a stopa depozytowa: do 2,5 proc., co jest najwyższym poziomem oprocentowania EBC od grudnia 2008 roku, czyli od czasów globalnego kryzysu finansowego. Jest to jednocześnie piąta podwyżka stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania monetarnego prowadzonego przez EBC od lipca 2022 roku, a także pierwsza decyzja o podniesieniu stóp w tym roku.

Pierwsza i niemal na pewno nie ostatnia, bo na dalsze podwyżki stóp należy liczyć się w kolejnych miesiącach. Najbardziej palącą kwestią jest natomiast to w jakim tempie EBC będzie kontynuować zacieśnianie monetarne. W ostatnim czasie Europejski Bank Centralny stawia na mocno osadzone forward guidance, dlatego też podobnej podwyżki o 50 punktów bazowych należy też spodziewać się na kolejnym, marcowym posiedzeniu Rady Prezesów. W komunikacie po posiedzeniu EBC można wyczytać znany już, dość stanowczo jastrzębi przekaz: „Rada Prezesów będzie konsekwentnie podnosić stopy procentowe w znacznym stopniu i w równym tempie oraz utrzymywać je na poziomach wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2% w średnim okresie”. Nie zabrakło również standardowej klauzuli przypominającej o tym, że „przyszłe decyzje Rady EBC będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie”.

Zobacz także: Ch.Lagarde powtórzyła swoje przesłanie, że EBC utrzyma wysokie stopy procentowe

 

Nie tylko podwyżki stóp

Poza spodziewaną decyzją o kolejnej podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych, EBC podtrzymał też ustalenia dotyczące dalszego tempa redukcji programu skupu aktywów (APP). Warto bowiem przypomnieć, że na ostatnim, zeszłorocznym posiedzeniu Rady Prezesów w grudniu podjęto decyzję o rozpoczęciu zmniejszania zasobów papierów wartościowych zakupionych przez EBC za wyemitowane do tego celu środki w euro. Redukcja sumy bilansowej EBC, a konkretnie portfela aktywów APP, rozpocznie się już na początku przyszłego miesiąca. W okresie od marca do końca czerwca tempo redukcji aktywów wyniesie ok. 15 mld euro każdego miesiąca. Tempo redukcji programu APP od lipca najprawdopodobniej zostanie zwiększone, jednak EBC nie podał jeszcze w jakim tempie będzie się to obywało. W komunikacie możemy też przeczytać, że EBC będzie nadal reinwestować środki z otrzymywanych odsetek od posiadanych obligacji co najmniej do końca lutego tego roku w przypadku programu APP i do końca 2024 roku w przypadku programu PEEP (Pandemiczny Awaryjny Skup Obligacji).

Zobacz także: Z Euro na Dolar amerykański: kiedy kupować najważniejsze waluty?

Reklama

 

Co dalej ze stopami procentowymi w strefie euro?

Trwający cykl podwyżek stóp procentowych w strefie euro jest najszybszym w historii Europejskiego Banku Centralnego. Warto przypomnieć, że jeszcze czerwcu zeszłego roku stopy procentowe w strefie euro były ujemne. EBC zdecydował się na pierwszą od 2011 roku podwyżkę oprocentowania dopiero w lipcu - docelowo miało być to 25 pkt. bazowych, finalnie podwyżka była dwukrotnie wyższa (50 pb.). We wrześniu stopy procentowe w strefie euro wzrosły o 75 punktów bazowych (po raz pierwszy w historii EBC), a na kolejnym, październikowym posiedzeniu Rady Prezesów oprocentowanie wzrosło po raz kolejny o 75 pb. Dopiero na ostatnim w zeszłym roku, grudniowym posiedzeniu EBC nieznacznie obniżyło tempo zacieśniania monetarnego do 50 punktów bazowych.

Wiemy też, że dzisiejsza podwyżka stóp procentowych w strefie euro nie jest ostatnią - na posiedzeniu Rady Prezesów w marcu najprawdopodobniej zostanie podjęta decyzja o kolejnej podwyżce o 50 pb. EBC jest znacznie bardziej jastrzębi w swej retoryce niż jego amerykański odpowiednik - w komunikatach EBC od wielu miesięcy można przeczytać, że Rada Prezesów jest zdeterminowana do stanowczej walki z inflacją, nawet kosztem wzrostu gospodarczego. Szczególnie, że ostatnie dane na temat wzrostu gospodarczego w strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań - ze wstępnych odczytów wynika, że w czwartym kwartale udało się uniknąć ujemnego wyniku. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika PKB w czwartym kwartale o -0,1% w porównaniu do trzeciego kwartału, jednak odczyt okazał się znacznie bardziej optymistyczny. PKB strefy euro w ostatnim kwartale wzrosło o 0,1% k/k oraz o 1,9% w ujęciu rocznym (wobec oczekiwanych 1,8% r/r).

Dość optymistyczne są także wstępne dane na temat inflacji w strefie euro - inflacja HICP (zharmonizowana) w styczniu wyniosła 8,5% r/r, wobec oczekiwanych 9% w ujęciu rocznym i 9,2% r/r zanotowanych w grudniu zeszłego roku. Jeżeli szacunkowe dane się potwierdzą, będzie oznaczało to że inflacja w strefie euro spada już trzeci miesiąc z rzędu, choć na razie nie ma nawet mowy o zbliżaniu się do celu inflacyjnego, który EBC ustalił na poziomie 2% r/r.

Zobacz także: Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku – opinie członków RPP, analityków i ekspertów

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy koniec cyklu podwyżek EBC