O kapitulacji popytu i podaży mówimy w kontekście rynku kontraktów terminowych lub akcji, gdzie istnieje dostęp do wolumenu transakcyjnego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy popyt lub podaż w ponadprzeciętny sposób były aktywne na rynku.
Supercykle gospodarcze zazwyczaj powodują nadmierny popyt na dwa rodzaje towarów: metale przemysłowe i energię, które są kluczowymi składnikami gospodarki przemysłowej...
Zobacz nowy Supercykl Surowcowy!
Ponadprzeciętność obrotu w danym interwale czasowym każdy może zdefiniować po swojemu. Może być to obrót kilkukrotnie większy od średniego obrotu np. z ostatnich 100 interwałów, a może być też interpretowany organoleptycznie na podstawie własnego doświadczenia, które pozwoli stwierdzić, czy obserwowany wolumen jest ponadprzeciętny, czy też nie.
Kapitulacja podaży - zjawisko, podczas którego na rynek wchodzi ponadprzeciętna podaż (np. pod wpływem danych, plotek lub stop lossów), a następnie jest ona wyrzucana ze swoich pozycji przez przeciwną stronę rynku.
Kapitulacja popytu - zjawisko, podczas którego na rynek wchodzi ponadprzeciętny popyt (np. pod wpływem danych, plotek lub stop lossów), a następnie jest on wyrzucany ze swoich pozycji przez przeciwną stronę rynku.
Ze zjawiskiem kapitulacji popytu i podaży spotkali się także ci inwestorzy, którzy stosują metody wolumenowe w swoim tradingu. Tam też opisywane zjawisko nosi przeważnie nazwę Climax, który dzieli się na Buying Climax (ponadprzeciętny popyt) oraz na Selling Climax (ponadprzeciętna podaż). Niemniej jednak terminologia wolumenowa nie wyjaśnia dalszej części procesu kapitulacji.
Przyjrzyjmy się zatem, jak poglądowo przebiega cały proces, zarówno przed wystąpieniem zjawiska kapitulacji, jak i po jego realizacji. Co się wtedy może dziać ze zleceniami oraz jakie jest podłoże z