Wiesz już jak dostosować wolumen transakcji i ustalić poziom zabezpieczenia transakcji przy kontraktach na waluty. A jak to wygląda w przypadku spekulowania na indeksach giełdowych?
W poprzednich lekcjach Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers skupiłem się głównie na obliczaniu wolumenu pozycji i zabezpieczenia transakcji dla kontraktów CFD na pary walutowe. Oczywiście nie bez powodu, bo kontrakty różnicowe na waluty wciąż są najpopularniejsze. Na tyle, że wiele osób stawia znak równości pomiędzy rynkiem Forex a kontraktami CFD. O tym dlaczego takie podejście jest błędne mówiłem w czwartym odcinku naszego cyklu.
W czternastej lekcji pokażę Ci w jaki sposób określać ruchy cenowe transakcji na CFD, których instrumentem bazowym są indeksy giełdowe, a później zaprezentuję na prostych przykładach jak ustalać wolumen transakcji odpowiedni do naszego depozytu i w jaki sposób zabezpieczyć transakcję w zgodzie z przyjętymi zasadami zarządzania ryzykiem.
Zacznę od tego, że pips jest jednostką zmiany ceny, którą przyjęło się stosować głównie do par walutowych, ale brokerzy wykorzystują ją również przy innych instrumentach, z indeksami giełdowymi na czele. Z tym, że w przypadku indeksów możemy napotkać na przeszkodzie pewną dwuznaczność, którą trzeba sobie wyjaśnić. Jak pamiętasz z poprzednich lekcji, w przypadku par walutowych pips to czwarte miejsce po przecinku (0,0001), a w przypadku par z jenem japońskim drugie miejsce po przecinku (0,01). Dziesiątą częścią pipsa jest punkt, czyli w przypadku par walu