Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

język dax

Czwartek na światowych rynkach akcyjnych miał być najciekawszym dniem tygodnia ze względu na decyzję Europejskiego Banku Centralnego oraz publikację danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie powyższe wydarzenia nie wpłynęły znacząco na sentyment wśród inwestorów.

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie,

podobnie jak tempo skupu aktywów w najbliższym kwartale w ramach programu PEPP, którego wielkość wynosi 1,85 bln euro. EBC dokonało natomiast znaczącej rewizji prognoz gospodarczych na najbliższe lata. Analitycy banku podnieśli przewidywaną ścieżkę PKB, które za dwa lata ma znaleźć się praktycznie na poziomie, na jakim byłby bez kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Drugim wydarzeniem dnia była publikacja danych na temat inflacji w USA. Wzrost cen w maju wyniósł 5% r/r, co oznacza iż inflacja znajduje się na najwyższym poziomie od sierpnia 2008 roku, czyli tuż przed wybuchem wielkiego kryzysu finansowego. Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji mógł potencjalnie wpłynąć na pogorszenie się kondycji na giełdach za sprawą zwiększonych oczekiwań względem podwyżek stóp procentowych, lecz tak ostatecznie się nie stało. Indeks S&P 500 zakończył dzień z wynikiem 0,47%, Nasdaq 100 1,05% a Dow Jones 0,06%.

Sesja w Europie przebiegała natomiast w mieszanych nastrojach

Niemiecki DAX30 stracił 0,06%. Najgorzej radził sobie FTSE250 z wynikiem -0,66%. Z drugiej strony znalazł się warszawski parkiet, który wykazał się relatywną siłą. WIG20 wzrósł o 0,83% i znalazł się w czołówce europejskich parkietów. Szeroki Warszawski Indeks Giełdowy zyskał 0,59%, dzięki czemu ponownie zbliżył się do historycznych szczytów. Pomimo oczywistej presji korekcyjnej po wzrostach na warszawskiej giełdzie w ostatnich tygodniach, obserwujemy dalszą siłę krajowego rynku, co pozwala oczekiwać przebicia kluczowych poziomów w najbliższym czasie.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX30 w godzinach porannych oscylują na neutralnych poziomach, co pozostaje przejawem wczorajszych zamknięć na parkietach i braku newralgicznych wydarzeń dla inwestorów w dniu dzisiejszym. Powyższe pozwala oczekiwać skupienia się inwestorów na czynnikach lokalnych. Na krajowym parkiecie wciąż identyfikujemy znaczące ryzyko korekty po wzrostach z ostatnich tygodni, lecz relatywna siła inwestorów z dnia wczorajszego pozwala uwzględnić scenariusz wybicia historycznych szczytów na WIG w ciągu najbliższych sesji jako realistyczny.

Czytaj więcej