Emocje pełnią jedną z najważniejszych funkcji w naszym życiu. To właśnie pod ich wpływem pojawiają się w naszych głowach różne myśli, które następnie manifestują się w postaci akcji i działań, które podejmujemy. Dotyczy to także świata finansów.
Obecnie rynek oferuje duży wachlarz różnych narzędzi, automatyzujących analizy i porównania danych finansowych. Mają one za zadanie pomóc inwestorom w podejmowaniu odpowiednich decyzji w zarządzaniu portfelem inwestycyjnym, jednak kwestie analizy nastrojów inwestorskich (tzw. analiza behawioralna) w dalszym ciągu pozostają kwestią, wymagającą manualnej pracy człowieka.
Śledzenie na bieżąco informacji oraz artykułów branżowych, a następnie próba przewidzenia reakcji środowiska inwestorskiego konsumuje bardzo dużo czasu, a na końcu i tak podlega w dużej mierze intuicji samego inwestora.
Próbę rozwiązania właśnie tego problemu podjęliśmy tworząc nasz autorski produkt o nazwie Sentistocks. Na podstawie wyników badań naukowych, przeprowadzonych wspólnie z Politechniką Wrocławską oraz Instytutem Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, stworzyliśmy model sztucznej inteligencji, który predykuje trendy uśrednionych kursów instrumentów finansowych.
Mając już działający model, postanowiliśmy przetestować go w kontekście rynków finansowych, gdzie to właśnie emocje odgrywają równie ważną rolę, co surowe dane finansowe. Na warsztat wzięliśmy kryptowalutę Bitcoin i pobraliśmy dla niej zarówno historyczne dane finansowe jak i tekstowe wzmianki z internetu (np. tweety, posty z portalu reddit), na potrzeby