Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie roczne tempo inflacji we Francji

Wstępne szacunki inflacji HICP w strefie euro wskazują na spadek. Pomimo że to wciąż sporo powyżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego, bieżący poziom jest najniższy od stycznia 2022 r. 

Zobacz również: Stopy procentowe w Polce - kiedy pierwsze obniżki? Analitycy wskazują konkretne miesiące!

 

  • Stopa inflacji cen konsumpcyjnych w strefie euro spadła w czerwcu 2023 r. do 5,5%, z 6,1% w poprzednim miesiącu. 
  • Inflacja we Francji spadła w czerwcu do 4,5% r/r.  
  • Oczekiwania inflacyjne konsumentów w strefie euro spadły do najniższego poziomu od 7 lat. 
  • Stopa bezrobocia w euro-zone wyniosła w maju 6,5% wobec 6,7% w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

 

 

Inflacja w Europie - Francja ze spadkiem

Reklama

Dziś opublikowano również dane dla Francji, które także wskazują na spadek. Według szacunków INSEE dynamika spadła z 5,1% r/r w maju do 4,5% r/r w czerwcu. Spowalniają w szczególności ceny żywności oraz produktów ropopochodnych. To właśnie tempo wzrostu cen w sklepach spożywczych od jesieni minionego roku było głównym motorem inflacji we Francji. Narodowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych raportuje jednak 3-procentowy spadek cen energii w skali roku. Inflacja producencka wyniosła 5,8%, poprzedni odczyt to 7%.

 

Inflacja CPI we Francji 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Strefa euro - oczekiwania inflacyjne 

Należy zauważyć, że w strefie euro spadły oczekiwania inflacyjne. Jak informuje Komisja Europejska, te są najniższe od 2016 r. W teorii może to dowodzić, że wzrost cen nie zakorzenia się w gospodarce. To istotny wskaźnik zwłaszcza z perspektywy EBC, który traktuje te dane jako punkt odniesienia do przyszłych decyzji w ramach kształtowania polityki pieniężnej. 

Czytaj także: PILNE! PKB Wielkiej Brytanii - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs funta (GBP)?

Reklama

 

 

 

Czy czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych? 

Pomimo spadku, podstawowa stopa procentowa, która nie obejmuje niestabilnych pozycji (w tym cen żywności i energii) wzrosła do poziomu 5,4%. To wciąż blisko niedawnego szczytu (5,7%). Dane te oznaczają, że EBC prawdopodobnie zadecyduje o kolejnych podwyżkach stóp procentowych. 

Nieco innego zdania są ekonomiści mBanku.

Reklama

"Czerwcowa inflacja w strefie euro wypada nieco niżej od oczekiwań. Wzrost cen bazowych także zdaje się normalizować. Jednocześnie dane makro wypadają słabo, a akcja kredytowa hamuje. To nie wygląda na środowisko podwyżek stóp po zapowiadanym na lipiec ruchu" - skomentowali. 

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Eurostat

 

"Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że żywność, alkohol i tytoń odnotują najwyższą roczną stopę (11,7% w porównaniu z 12,5% w maju), a następnie nieenergetyczne towary przemysłowe (5,5% w porównaniu z 5,8% w maju), usług (5,4% wobec 5,0% w maju) oraz energii (-5,6% wobec -1,8% w maju)" - dodaje Eurostat. 

Reklama

 

 

Reakcja euro była raczej ograniczona. Dolar od wczoraj się umacniał po pozytywnych danych dotyczących wzrostu PKB w USA

"Wczorajsza sesja przyniosła umocnienie dolara, co wiązało się z dobrymi danymi z USA i jastrzębiami komentarzami członków Fed. Na ten moment wydaje się, że podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o 25 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu jest przesądzona, co przekłada się na spadki na głównej parze walutowej" - komentowali rano sytuację na rynku analitycy XTB. 

Zobacz również: Niemcy wreszcie mają czego zazdrościć Polakom. Wzrost płacy minimalnej u naszych sąsiadów zaskakuje

 

Notowania EUR/USD - 5 dni 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: TradingView 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie roczne tempo inflacji we Francji