Wstępne szacunki inflacji HICP w strefie euro wskazują na spadek. Pomimo że to wciąż sporo powyżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego, bieżący poziom jest najniższy od stycznia 2022 r.
Zobacz również: Stopy procentowe w Polce - kiedy pierwsze obniżki? Analitycy wskazują konkretne miesiące!
- Stopa inflacji cen konsumpcyjnych w strefie euro spadła w czerwcu 2023 r. do 5,5%, z 6,1% w poprzednim miesiącu.
- Inflacja we Francji spadła w czerwcu do 4,5% r/r.
- Oczekiwania inflacyjne konsumentów w strefie euro spadły do najniższego poziomu od 7 lat.
- Stopa bezrobocia w euro-zone wyniosła w maju 6,5% wobec 6,7% w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Inflacja w Europie - Francja ze spadkiem
Dziś opublikowano również dane dla Francji, które także wskazują na spadek. Według szacunków INSEE dynamika spadła z 5,1% r/r w maju do 4,5% r/r w czerwcu. Spowalniają w szczególności ceny żywności oraz produktów ropopochodnych. To właśnie tempo wzrostu cen w sklepach spożywczych od jesieni minionego roku było głównym motorem inflacji we Francji. Narodowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych raportuje jednak 3-procentowy spadek cen energii w skali roku. Inflacja producencka wyniosła 5,8%, poprzedni odczyt to 7%.
Inflacja CPI we Francji
Źródło: Trading Economics
Strefa euro - oczekiwania inflacyjne
Należy zauważyć, że w strefie euro spadły oczekiwania inflacyjne. Jak informuje Komisja Europejska, te są najniższe od 2016 r. W teorii może to dowodzić, że wzrost cen nie zakorzenia się w gospodarce. To istotny wskaźnik zwłaszcza z perspektywy EBC, który traktuje te dane jako punkt odniesienia do przyszłych decyzji w ramach kształtowania polityki pieniężnej.
Czytaj także: PILNE! PKB Wielkiej Brytanii - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs funta (GBP)?
Eurozone consumers’ #inflation expectations dropped to lowest since 2016, suggesting price increases aren’t becoming entrenched in econ. Measure fell to 6.1 in Jun, down from 12.1 in May. Index reflects survey responses on households’ views of where inflation will be in 1yr's… pic.twitter.com/gVYlVJnRrY
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) June 29, 2023
Czy czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych?
Pomimo spadku, podstawowa stopa procentowa, która nie obejmuje niestabilnych pozycji (w tym cen żywności i energii) wzrosła do poziomu 5,4%. To wciąż blisko niedawnego szczytu (5,7%). Dane te oznaczają, że EBC prawdopodobnie zadecyduje o kolejnych podwyżkach stóp procentowych.
Nieco innego zdania są ekonomiści mBanku.
"Czerwcowa inflacja w strefie euro wypada nieco niżej od oczekiwań. Wzrost cen bazowych także zdaje się normalizować. Jednocześnie dane makro wypadają słabo, a akcja kredytowa hamuje. To nie wygląda na środowisko podwyżek stóp po zapowiadanym na lipiec ruchu" - skomentowali.
Źródło: Eurostat
"Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że żywność, alkohol i tytoń odnotują najwyższą roczną stopę (11,7% w porównaniu z 12,5% w maju), a następnie nieenergetyczne towary przemysłowe (5,5% w porównaniu z 5,8% w maju), usług (5,4% wobec 5,0% w maju) oraz energii (-5,6% wobec -1,8% w maju)" - dodaje Eurostat.
Employment Rate & Core inflation in the Euro Area pic.twitter.com/554SQGSCZC
— Nicolas Goetzmann (@NicolasGoetzman) June 30, 2023
Reakcja euro była raczej ograniczona. Dolar od wczoraj się umacniał po pozytywnych danych dotyczących wzrostu PKB w USA.
"Wczorajsza sesja przyniosła umocnienie dolara, co wiązało się z dobrymi danymi z USA i jastrzębiami komentarzami członków Fed. Na ten moment wydaje się, że podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o 25 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu jest przesądzona, co przekłada się na spadki na głównej parze walutowej" - komentowali rano sytuację na rynku analitycy XTB.
Zobacz również: Niemcy wreszcie mają czego zazdrościć Polakom. Wzrost płacy minimalnej u naszych sąsiadów zaskakuje
Notowania EUR/USD - 5 dni
Źródło: TradingView