Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy wzrostu dla Polski. W najnowszym wydaniu raportu "MFW World Economic Outlook" wskazuje na inflację, która ma powrócić do celu dopiero w 2028 r.
- Wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść 0,6% w bieżącym roku, zamiast 1,2%.
- MFW uważa, że w perspektywie długoterminowej Polska odnotuje wzrost na poziomie 3%.
- Inflacja znajdzie się w okolicach celu dopiero w 2028 r.
Rewizja prognoz wzrostu! Co z inflacją?
Fundusz przewiduje, że inflacja CPI średniorocznie spowolni do 12% r/r w br. wobec 14,4% w 2022 r. i finalnie wyniesie 6,4% w 2024 r. W konsekwencji pod koniec 2023 r. poziom sięgnie 7,4% r/r, na koniec przyszłego roku już 5,5% r/r. Cel 2,5% ma zostać osiągnięty dopiero w 2028 r. Oznacza to, że na powrót do pułapu NBP musimy poczekać nawet 5 lat.
#POLSKA prognozy #MFW
— Daniel Kostecki, CAI (@Dan_Kostecki) October 10, 2023
w 2023 stopa bezroboci łapie dołek
w 2023 dynamika PKB łapie dołek#inflacja w celu 2,5% w 2028 r ;) pic.twitter.com/HtQvDYyLVa
Według ostatniej prognozy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) również wskazał na wzrost PKB Polski wynoszący 0,6%. Co więcej, obniżono również prognozę na 2024 r. Jako powód rewizji przedstawiono niską aktywność gospodarczą, zdecydowanie większą od prognoz obniżkę stóp procentowych oraz deprecjację złotego względem euro.
Zobacz również: Wzrost gospodarczy w Polsce - najnowsze prognozy. Nasz kraj niechlubnym wyjątkiem
Gdzie jest najgorzej?
Według danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) gospodarka pogrążona jest w marazmie. Ekonomiści wskazali na poważny problem, jakim jest spadek zamówień krajowych i eksportowych w przemyśle. Podkreślono, że wydarzenia ostatnich lat jasno wskazują, że sama konsumpcja jest słabym motorem wzrostu. Analitycy podkreślają, że jej stymulowanie prowadzi do wysokiej inflacji, która z kolei hamuje aktywność gospodarczą.
Od lat problemem Polski pozostaje niski poziom inwestycji, który może rzutować na przyszłe wyniki makroekonomiczne.
Zobacz również: Polska gospodarka “szoruje po dnie”. Nowe dane pokazują obraz stagnacji i kryzysu w przemyśle
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury - wrzesień 2023
Źródło: BIEC
W raporcie „Przegląd Gospodarczy PIE – lato 2023” analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawili prognozy wzrostu na kolejne lata, zwracając uwagę na spowolnienie nie tylko w Polsce, ale również innych państwach Unii.
“Polska i pozostałe państwa UE zmagają się ze spowolnieniem gospodarczym. Wzrost gospodarczy w najbliższych dwóch latach będzie umiarkowany – w 2023 r. wyniesie 0,7 proc., natomiast w 2024 r. 2,2%. Pomimo tego inflacja pozostanie wysoka – w 2023 r. wyniesie średnio 12,6%, a w 2024 r. spadnie do 7,9%. Niemniej średni wzrost wynagrodzeń pozostanie dwucyfrowy, a zamożność gospodarstw domowych wzrośnie. Słabsza aktywność w niewielkim stopniu przekłada się na rynek pracy – bezrobocie w najbliższych dwóch latach pozostanie niskie – oscylować będzie wokół 5,5%” - pisze PIE.
PKB Polski - prognozy PIE
Źródło: PIE
MFW przeanalizował również globalne perspektywy wzrostu, decydując się na redukcję prognoz. Zdaniem Funduszu bilans ryzyk wciąż skierowany jest w stronę negatywną. Zaznaczono, że co prawda zmniejszyło się zagrożenie tzw. twardego lądowania, jednak może to nie wystarczyć do zażegnania kryzysu inflacyjnego. Nad światową gospodarką wciąż ciążą czynniki takie, jak kryzys nieruchomościowy w Chinach, presja inflacji bazowej (po usunięciu najbardziej zmiennych cen żywności i energii) czy niepokój na rynkach towarowych.
Zobacz również: Co dalej z inflacją w Polsce? Prezes NBP nie ma wątpliwości
Wzrost gospodarczy - perspektywa globalna
Źródło: Raport MFW
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!