Zobacz czy lepiej mieć longi czy szorty. Pytamy analityków domów maklerskich i platform inwestycyjnych działających w Polsce o prognozy dla najważniejszych aktywów na luty 2023.
Chyba każdy chce znać przyszłość. Szczególnie inwestor, bo przecież inwestowanie to ryzykowanie kapitału w celu osiągnięcia zysku w przyszłości. Pewną podpowiedzią co do tego, co się będzie działo na rynkach są zawsze prognozy analityków.
Oczywiście, prognozy nie zawsze się sprawdzają. Jednak na pewno warto zawsze posłuchać co mają o najbliższej przyszłości danego aktywa do powiedzenia ludzie, którzy mają odpowiednią wiedzę i na bieżąco obserwują dany rynek.
Rozpoczynamy więc nowy dział na portalu FXMAG – prognozy na dany miesiąc. Każdego pierwszego dnia miesiąca przeczytacie na naszym portalu prognozy analityków z działających na terenie Polski domów maklerskich, brokerów i platform inwestycyjnych.
Zobacz również: UWAGA! Stopy procentowe w USA: czy nowe dane zaskoczą? Zapytaliśmy znanych polskich analityków
Na tapet bierzemy najważniejsze aktywa (instrumenty):
- WIG20
- S&P500
- ZŁOTO
- USDPLN
- EURPLN
- CHFPLN
- EURUSD
- ROPA
- GAZ
- BITCOIN
Jeśli w danym miesiącu nie będzie prognoz dla danego aktywa, to oznacza to, że analitycy nie pokusili się o przewidywania. Pytania z prośbą o prognozy wysłaliśmy do wszystkich działających w Polsce brokerów, a udział w naszej prognostycznej zabawie jest dobrowolny. Nie jest to projekt komercyjny (ani my nie płacimy, ani nie domagamy się zapłaty za udział).
Miłej lektury i udanych transakcji!
WIG20
Wojciech Białek (Oanda TMS Brokers): „Kusi analogia pomiędzy rozpoczętym w październiku ub.r. rajdem WIG-u 20 w górę, a tym który rozpoczął się w apogeum covidowej paniki w połowie marca 2020. W tej analogii mamy odpowiednik przełomu czerwca i lipca 2020, a wynika z niej, że na koniec lutego WIG20 będzie w okolicach poziomu 1 898 pkt.”
XTB: „DOWN - wykres WIG20 zbliża się do ważnego poziomu Fibo równego 1 875 pkt, oraz zaczyna przebijać od góry 20 sesyjną EMA. Kontynuacji spadków może sprzyjać przedstawienie opinii rzecznika generalnego TSUE ws. tzw. kredytów frankowych w rozprawie dotyczącej prawa banku do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy, co ma mieć miejsce 16 lutego. Biorąc pod uwagę aktualne trendy zdaje się, że decyzja ta może być niekorzystna dla sektora bankowego, co może pogłębić trwającą korektę tego sektora i wpłynąć na osunięcie się notowań WIG20.”
Jarosław Jamka (CIO WealthSeed): „Cel: 1 800 pkt. Widać wykupienie rynku, wysokie poziomy wskaźników technicznych. Razi słabość banków – 16 lutego pojawi się opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie przez frankowiczów z kapitału banku, jest duże prawdopodobieństwo, że opinia będzie negatywna dla banków. Możliwa globalna korekta wzrostów, które trwają na rynkach akcji od października 2022 r.”
Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Wzrost. O ile na początku miesiąca możliwa jest kontynuacja korekty/ruchu bocznego, tak w średnim ujęciu trend wzrostowy nadal trwa.”
Notowania WIG20
Źródło: TradingView
Zobacz również: Te spółki mogą namieszać, twierdzą analitycy domu maklerskiego, który ma niezwykle trafne typy inwestycyjne
SP500
Jarosław Jamka (CIO WealthSeed): „Cel: 4 000 pkt. Widać nieco gorszy sezon wyników w USA. Nadejdzie korekta po bardzo dobrym okresie wzrostów indeksów giełdowych. Istnieje ryzyko dalszego pogorszenia danych makroekonomicznych. Utrzymuje się jastrzębia retoryka członków FOMC.”
XTB: „DOWN - wykres SP500 zbliża się do ważnego oporu na poziomie 4075 pkt. Sezon wyników sprzyja zwiększonej zmienności, zwłaszcza biorąc pod uwagę kilka przypadków negatywnych zaskoczeń (Intel, Goldman Sachs) oraz coraz gorsze prognozy gospodarcze i biznesowe przedstawiane przez CEO największych spółek.”
Wojciech Białek (Oanda TMS Brokers): „Można sobie wyobrazić w lutym lekkie cofnięcie indeksu w dół (do 3 800 pkt.), bo na razie mam on problemy z przełamaniem w górę grudniowych maksimów i górnego ograniczenia kanału trwającego od 13 miesięcy trendu spadkowego.”
Notowania SP500
Źródło: TradingView
Zobacz również: Znany bankier twierdzi, że giełdy zanurkują jeszcze o 20%
ZŁOTO
Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców Saxo Bank): „Nasza od dawna podtrzymywana konstruktywna prognoza dla złota uzyskała wsparcie w postaci umocnienia o 300 USD od czasu listopadowego minimum w związku z perspektywą deprecjacji amerykańskiej waluty i spadku rentowności obligacji w miarę hamowania inflacji i potencjalnej decyzji FOMC o wstrzymaniu cyklu agresywnych podwyżek stóp procentowych. W tym miesiącu rynek może jednak wkroczyć w fazę konsolidacji, biorąc pod uwagę ryzyko korekty kursu dolara. Skupiamy się na kluczowym wsparciu w okolicach 1 900 USD, którego pokonanie może pogłębić korektę w kierunku 1 825 USD. W odniesieniu do dalszej części roku, nadal przewidujemy, że cena złota osiągnie nowe rekordowe maksimum, kiedy rynki zmuszone zostaną do przeszacowania zanadto optymistycznych oczekiwań dotyczących średnio- i długoterminowej inflacji, obecnie - w przypadku Stanów Zjednoczonych - zakotwiczonej poniżej 2,5%.”
Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Spadek. Notowania złota mocno zdyskontowały już oczekiwany pivot Fed i osłabiającego się dolara, jednakże Fed na lutowym posiedzeniu może naszym zdaniem podtrzymać jastrzębią komunikację, co wpłynęło by na korektę notowań.”
Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): “Short. Mocno wykupione złoto już pod koniec stycznia rozpoczęło korektę spadkową. W długim terminie wzrosty wciąż będą napędzane przez utrzymującą się wysoką inflację, jednak w perspektywie miesiąca oczekuję spadków wyceny do 1 870 USD/oz – pierwsze wewnętrzne zniesienie Fibo 23,6 proc. całego impulsu wzrostowego liczonego od początku listopada 2022 roku.”
XTB: „UP - W najbliższym czasie powinniśmy obserwować tańszego dolara ze względu na działania Fed mające na celu osiągnięcie szczytu podwyżek. Złoto i inne kruszce powinny korzystać. W pierwszym kwartale możliwe będzie przekroczenie poziomu 2 000 USD za uncję.”
Jarosław Jamka (CIO WealthSeed): „Cel: 1 930 USD. Zwyczajowo, przełom roku jest dobrym okresem dla złota, w lutym następuje jednak koniec wzrostów. Widać stabilizację na rynku walutowym – słabość dolara może zostać zatrzymana. Istnieje wysoka korelacja kruszcu z realnymi i nominalnymi rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych.”
Notowania XAU/USD
Źródło: TradingView
Zobacz również: Ceny złota szaleją – dlaczego i co dalej z kruszcem?
USDPLN
Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): „Long. Oczekujemy słabszego złotego w kolejnym miesiącu co będzie wynikać z silniejszego dolara. Para USD/PLN ma problem z przełamaniem poziomu 4,3150 i zakładam, że to właśnie na tym pułapie kształtuje się dołek. Zakładamy wzrost do poziomu 4,45.”
XTB: DOWN - Początek lutego może przynieść lekkie umocnienie dolara, natomiast w większości miesiąca powinniśmy obserwować kontynuację tych samych trendów co w styczniu, dlatego dolar powinien słabnąć na większości rynków, również w stosunku do złotego.
Notowania USDPLN
Źródło: TradingView
EURPLN
Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Trend boczny. Sytuacja techniczna jasno pokazuje konsolidację notowań w rejonie 4,70, więc dopóki nie dokonane zostanie wybicie, to ruch boczny obowiązuje.”
XTB: „Brak trendu - utrzymanie wsparcia 4,69-4,70. Złoty będzie czekał na informacje na temat unijnych środków oraz na temat tego, czy inflacja będzie kontynuowała spadek.”
Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): „Long. Złoty będzie słabszy również do euro. Od ponad 2 miesięcy notowania poruszają się w trendzie wzrostowym i oczekuję, że ta tendencja zostanie utrzymana w najbliższych 4 tygodniach. Oczekuję podbicia notowań w okolice 4,74-4,75.”
Notowania EURPLN
Źródło: TradingView
CHFPLN
XTB: „Brak trendu - Podobnie jak w przypadku EURPLN.”
Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): „Nieco wyższe poziomy są prawdopodobne dla notowań franka szwajcarskiego względem złotego. Na koniec lutego oczekuję poziomu 4,75.”
Źródło: TradingView
EURUSD
Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): “Short. W dłuższym terminie euro powinno być wciąż silniejsze od dolara. Jednak w perspektywie najbliższego miesiąca zakładam większą korektę notowań głównej pary walutowej, której wzrosty styczniowe przerosły oczekiwania rynkowe. Od strony technicznej aktualnie na wykresie 4-godzinowym zauważalna jest formacja RGR, która z dużym prawdopodobieństwem sygnalizuje możliwe spadki w krótkim okresie. Poziom docelowy to 1,06 – tam przebiega zniesienie wewnętrzne Fibo 23,6 całego ruchu wzrostowego, który rozpoczął się pod koniec września 2022 roku.”
XTB: „UP - Kontynuacja trendu wzrostowego. Fed zbliża się do końca podwyżek, natomiast EBC zdecyduje się przynajmniej na jeszcze kilka ruchów. Dodatkowo niższe ceny gazu powinny sprzyjać europejskiej walucie w średnim terminie.”
Jarosław Jamka (CIO WealthSeed): „Cel: 1.0900. Ograniczenie ryzyka kryzysu energetycznego w Europie pomaga euro. Dopiero mocniejsza korekta na ryzykownych aktywach mogłaby zepchnąć kurs w stronę 1.07 – a nawet 1.06.”
Notowania EURUSD
Źródło: TradingView
ROPA
Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): „Long. Notowania ropy po ustanowieniu minimum w grudniu 2022 roku podążają sukcesywnie na coraz wyższe poziomy. Na początku roku co prawda kurs zbliżył się do wspomnianego dołka, jednak nie zdołał go przełamać. W styczniu notowania zdołały sforsować linię trendu spadkowego, co można traktować jako sygnał kontynuacji wzrostów. Aktualnie cena wykonuje ruch powrotny do wspomnianej linii, co można uznać za klasyczny retest przełamanej bariery technicznej. Docelowy poziom na koniec miesiąca to 90 USD za baryłkę.”
XTB: „UP - Po dosyć płaskim styczniu ropa może zacząć korzystać z tańszego dolara i próbować wybić się z trendu spadkowego. W przypadku ropy powinniśmy zauważyć wsparcie związane z dalszym ograniczaniem produkcji ze strony Rosji, a dodatkowo embargo na produkty ropopochodne nałożone przez UE może w jeszcze większym stopniu doprowadzić do przekierowania popytu w inne rejony świata i doprowadzić do zwyżki cen benchmarków zachodnich nad azjatyckimi.”
Piotr Langner (analityk WealthSeed): „Cel: 78 USD. OPEC+ utrzyma wydobycie na niezmienionym poziomie. Ożywienie w Chinach zostało już częściowo przez rynek zdyskontowane, może on obawiać się dalszego spowolnienia w globalnej gospodarce.”
Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców Saxo Bank): „Ponowne otwarcie chińskiej gospodarki na świat wywołało w styczniu falę spekulacyjnych zakupów opartych na założeniu, że w nadchodzących miesiącach nastąpi zdecydowana poprawa popytu, a obecny wzrost cen musi być uzasadniony rzeczywistym wzrostem popytu. Nawet jeżeli sytuacja ta nie zmaterializuje się tak szybko, jak oczekiwano, może nie spowodować głębszej korekty pod kątem recesji. Głównym powodem są obowiązujące od początku lutego dodatkowe sankcje UE na eksport rosyjskich paliw drogą morską, które potencjalnie ograniczą podaż na rynku produktów paliwowych, z olejem napędowym na czele. Ponadto OPEC+ ma możliwość szybkiego zmniejszenia produkcji, gdyby okazało się to konieczne. W ujęciu ogólnym w lutym przewidujemy stabilne obroty na rynku, jednak z ryzykiem wybicia się ropy Brent powyżej kluczowego obszaru oporu (89-90 USD).”
Notowania ropy
Źródło: TradingView
Zobacz również: Rynek paliw pędzi w górę w związku z chińskim poleceniem „kupna za każdą cenę”
GAZ
XTB: „UP - Gaz jest ekstremalnie wyprzedany, aczkolwiek nie można wykluczyć dojścia do 2 USD/MMBTU przed odbiciem. Sezonowość, pozycjonowanie, odchylenia wskazują, że gaz jest już nadmiernie wyprzedany. Powrót terminalu eksportowego Freeport może ograniczyć dostępną podaż.”
Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Odnoszę się do europejskich kontraktów TTF. Tutaj przewiduję spadek notowań; wysoki poziom stanów magazynowych i pogoda, wraz z niższym popytem, będą wpływać na dalsze spadki cen.”
Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców Saxo Bank): „Ceny gazu w UE są zagrożone dalszym spadkiem, a zejście poniżej 50 EUR może spowodować dodatkową likwidację długich pozycji. Łagodna zima, która wkrótce przerodzi się w wiosnę, dynamiczny import LNG oraz ograniczenia ze strony przemysłu i konsumentów indywidualnych zrujnowały kalkulacje Putina dotyczące wykorzystania energii jako broni przeciwko Europie za jej wsparcie dla Ukrainy. Decydującym czynnikiem będzie pogoda w lutym, ponieważ pomoże ustalić poziom gazu pozostałego w magazynach, gdy wejdziemy w fazę uzupełniania zapasów około połowy marca.”
Wojciech Białek (Oanda TMS Brokers): „Trwający od sierpnia ub.r. spadek ceny kontraktów na amerykański gaz ziemny (Henry Hub) na NYMEX-ie był największy od przynajmniej początku lat 90-tych. Średnioterminowy trend spadkowy pozostaje niezmienny, ale można na rynku liczyć w lutym na krótkoterminową korektę wzrostową (do 3,5 $/mmBtu).”
Notowania gazu TTF
Źródło: TradingView
Zobacz również: Ceny tego surowca szaleją, analitycy nadal przewidują ogromną zmienność
BITCOIN
Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): “Long. Kurs Bitcoina w najbliższym czasie może naruszyć opór ustanowiony w okolicach 25 000 USD. Sentyment dla całego sektora jest względnie dobry i w najbliższym czasie możemy spodziewać się kontynuacji wzrostów. Docelowy poziom to 28 600 USD – minima z połowy 2021 roku.”
XTB: „Po świetnym styczniu, cena Bitcoina w lutym może odnotować korektę i przetestować kluczowe poziomy wsparcia, być może ponownie szukając dna, zanim na dłużej wróci do trendu wzrostowego. Podobna sytuacja miała miejsce w bessie 2015 roku. Rynek crypto znajduje się na pierwszym froncie aktywów ryzyka, a korelacja z NASDAQ sprawia, że pozostaje ekstremalnie wrażliwy na osłabienie nastrojów na giełdach. Dodatkowo rekordowe zyski adresów krótkoterminowych inwestorów (STH) Bitcoina historycznie zwiastowały zbliżającą się korektę wobec rekordowych poziomów wykupienia. Bitcoin wciąż znajduje się poniżej 200-tygodniowej średniej, która stanowiła wsparcie przez ponad 10 lat, a obecnie stała się oporem. Cena BTC wzrosła powyżej średniej ceny kupna przez inwestorów krótko i długoterminowych, ale w lutym od sytuacji on-chain ważniejsze będzie prawdopodobnie jak długo pozytywny sentyment na indeksach się utrzyma. Warto mieć na uwadze, że poprzednie cykle Bitcoina miały miejsce w środowisku rekordowo niskich stóp procentowych, a prognoza ich idealnego powtórzenia pozostaje ryzykowną ekstrapolacją. Fed może okazać się odporny na dezinflacyjną euforię i nie zasygnalizować wyczekiwanej zmiany w polityce monetarnej (pivot), co w lutym może zaważyć na nastrojach Wall Street.”
Notowania bitcoina
Źródło: TradingView
Zobacz również: Bitcoin (BTC) wystrzelił, niesamowite zyski głównej kryptowaluty