Reklama
WIG82 650,15+1,34%
WIG202 436,18+1,73%
EUR / PLN4,31-0,12%
USD / PLN3,99-0,03%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,12%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 506,23+0,16%
FT-SE7 964,85+0,41%
CAC 408 216,59+0,14%
DJI39 768,90+0,02%
S&P 5005 255,44+0,13%
ROPA BRENT86,35+0,76%
ROPA WTI82,48+0,93%
ZŁOTO2 214,14+1,02%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki kurs USDJPY

We wtorek złoty relatywnie spokojnie zareagował na wkroczenie wojsk rosyjskich do separatystycznych republik Ukrainy oraz nałożenie sankcji na Rosję. Kurs EUR/PLN utrzymał się w pobliżu 4,54 a kurs USD/PLN zszedł w  pobliże 4,01 przy wzroście kursu EUR/USD w pobliże 1,1330.

polskie obligacje

polskie obligacje

We wtorek rano złoty nieznacznie tracił wraz z innymi walutami rynków wschodzących na skutek wzrostu awersji do ryzyka po tym jak rosyjskie czołgi wjechały do Doniecka. Nastroje inwestycyjne uległy niewielkiej poprawie kiedy rzecznik Kremla oświadczył, że Rosja jest wciąż otwarta na dyplomację i że będzie respektować obecne granice separatystycznych regionów. Uważamy, że nałożenie sankcji na rosyjskie banki, dług państwowy i oligarchów czy blokada certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 powinno odsunąć, przynajmniej na jakiś czas, ryzyko ataku na pełną skalę Rosji na Ukrainie, gdyż Putin zaczyna kalkulować ekonomiczny koszt ,,atomowych sankcji”, które w odwecie planują na Rosję nałożyć państwa Zachodu.

notowania kursów walut

notowania kursów walut

Złoty pozostaje zaskakująco odporny na ostatnią eskalację konfliktu a jego korelacja z mocno tracącym rublem (tylko w przeciągu tygodnia kurs USD/RUB wzrósł o ponad 4,5%) pozostaje niewielka. Na parach złotowych widoczna jest podwyższona zmienność jednak nasza waluta pozostaje mocniejsza, zarówno do euro jak i dolara, niż w IV kwartale ubiegłego roku. Uważamy, że kluczową rolę w relatywnej sile złotego ma wpływ podwyżek stóp procentowych oraz wyraźnego zaostrzenia retoryki NBP, a rynkowe turbulencje związane z geopolityką jedynie powstrzymują dalsze umocnienie złotego. Stąd też oczekujemy, że do czasu wyraźnego przełomu w konflikcie na Ukrainie kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się w szerszym zakresie wahań pomiędzy poziomami 4,50 i 4,60.

dlaczego złoty jest taki mocny

dlaczego złoty jest taki mocny

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła wzrosty rentowności obligacji. Przy braku lokalnych impulsów notowania pozostawały pod wpływem czynników globalnych. Na świecie widać było tendencję do wzrostu rentowności, co może trochę dziwić w świetle napływających informacji. Mimo, że sytuacja wokół Ukrainy stała się bardziej napięta, we wtorek podczas europejskiej sesji rosły ceny akcji i rentowności obligacji. Może to sugerować jedynie techniczne, krótkoterminowe odreagowanie.

notowania skarbowych papierów wartościowych

notowania skarbowych papierów wartościowych

Pewien wpływ na wzrost rentowności mogła mieć publikacja lepszego od oczekiwań odczytu wskaźnika Ifo w Niemczech (zarówno w zakresie ocen bieżących jak i perspektyw). W regionie CEE-3 warto odnotować też podwyżkę stóp procentowych na Węgrzech (główna stopa MNB wzrosła o 50 pb. do 3,40%). MNB zasygnalizował jednocześnie kontynuację cyklu w obliczu obserwowanych efektów drugiej rundy i rosnącej inflacji bazowej.

kursy walutowe dzisiaj

kursy walutowe dzisiaj

Uwaga inwestorów w najbliższych dniach będzie koncentrować się na konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą, co sugeruje podwyższoną zmienność notowań. Wciąż wiele skrajnych scenariuszy pozostaje możliwych, włącznie z konfliktem zbrojnym na pełną skalę. W tym kontekście wtorkowy wzrost apetytu na aktywa ryzykowne może okazać się nietrwały. Utrzymująca się niepewność będzie podtrzymywać popyt na obligacje w Europie, w tym polskie papiery. Gdyby jednak doszło do gwałtownej eskalacji konfliktu, wówczas ucierpieć mogłyby również polskie obligacje, a nie tylko bardziej ryzykowne aktywa. Krótkoterminowo negatywny wpływ na krajowy rynek długu może też mieć zbliżający się czwartkowy przetarg obligacji. W tej sytuacji rentowności 5- i 10-letnich obligacji skarbowych powinny utrzymywać się w pobliżu 4,0%.

kursy walut i cena złota

kursy walut i cena złota

Czytaj więcej