Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,06%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,06%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki dzisiaj kurs euro

Zrewidowaliśmy nasz scenariusz polityki pieniężnej w Polsce i naszą prognozę kursu EURPLN. Z jednej strony dostrzegamy ryzyko w górę dla prognozy inflacji (m.in. z uwagi na wyższe ceny ropy na światowym rynku). Z drugiej strony, znacząco lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej za listopad i grudzień wskazują na dobre perspektywy wzrostu gospodarczego w 2022 r. Takie warunki makroekonomiczne stwarzają możliwość silniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej.

 

Ponadto, dwa tygodnie temu prezes NBP stwierdził,

że stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej, niż obecnie oczekuje rynek (por. MAKROmapa z 24.01.2022). Dodatkowo, jastrzębia retoryka ze strony FED i ryzyko wcześniejszych podwyżek stóp procentowych w USA (patrz poniżej) stanowi kolejny argument na rzecz silniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce. W ocenie RPP, czynniki, które mają negatywny wpływ na kurs złotego (m.in. przedłużające się napięcia na linii Polska-UE prowadzące do opóźnień w uruchomieniu Krajowego Planu Odbudowy, jak również prawdopodobna eskalacja kryzysu na Ukrainie) będą uzasadnieniem dla silniejszego zacieśnienia krajowej polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki prognozujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 75pb w lutym, o 50pb w marcu i kwietniu, a następnie zakończy cykl podwyżką o 25pb w maju. W rezultacie stopa referencyjna wyniesie 4,25%. Zacieśnienie krajowej polityki pieniężnej w Polsce będzie oddziaływało w kierunku umocnienia złotego względem euro. Jednocześnie oczekiwana przez nas utrzymująca się podwyższona awersja do ryzyka związana z kryzysem na Ukrainie i podwyżkami stóp procentowych w USA będzie ograniczała potencjał złotego do aprecjacji. Tym samym prognozujemy, że na koniec marca br. kurs EURPLN wyniesie 4,55, a następnie znajdzie się w lekkim trendzie spadkowym i będzie równy 4,50 na koniec 2022 r. i 4,40 na koniec 2023 r. (por. tabela kwartalna).

 

Nominalna sprzedaż detaliczna w Polsce zwiększyła się w grudniu o 16,9% r/r wobec wzrostu o 21,2% w listopadzie

Reklama

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w grudniu o 8,0% r/r wobec wzrostu o 12,1% w listopadzie. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zmniejszyła się w grudniu o 3,4% m/m, a w rezultacie jej poziom był o 3,0% wyższy niż w lutym 2020 r., a więc w ostatnim miesiącu, w którym pandemia nie wywierała jeszcze istotnego wpływu na sprzedaż. Na spadek dynamiki ogółem złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, sprzedaż w listopadzie 2021 r. była podbijana przez realizowane z wyprzedzeniem zakupy świąteczne. Po drugie, przez większość listopada 2020 r. galerie handlowe były zamknięte, co przyczyniło się do skumulowania zakupów na początku grudnia 2020 r. Po trzecie, nastroje konsumenckie znacząco pogorszyły się pomiędzy listopadem i grudniem, co miało negatywny wpływ na skłonność do konsumpcji i obroty w handlu detalicznym (por. MAKROpuls z 28.01.2022). Po publikacji danych o sprzedaży detalicznej podnieśliśmy naszą prognozę dynamiki konsumpcji i PKB w Polsce w IV kw. (odpowiednio do 8,5% r/r z 6,9% oraz 7,2% wobec 7,0%).

 

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI

(dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zmniejszył się w styczniu do 52,4 pkt. wobec 53,3 pkt. w grudniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (52,6 pkt.) oraz powyżej naszej prognozy (51,4 pkt.). Spadek zagregowanego indeksu PMI był efektem niższej składowej indeksu dla aktywności biznesowej w usługach, podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa składowa dla bieżącej produkcji w przetwórstwie. Spowolnienie aktywności w usługach wynikało z wyraźnego pogorszenia sytuacji epidemicznej w Europie (por. COVID Dashboard). Z kolei do zwiększenia tempa wzrostu produkcji w przetwórstwie, zgodnie z komunikatem, przyczyniło się dalsze stopniowe zmniejszanie się barier podażowych. W ujęciu geograficznym poprawę koniunktury odnotowano w Niemczech, podczas gdy we Francji i w pozostałych gospodarkach strefy euro objętych badaniem sytuacja uległa pogorszeniu. Z punktu widzenia sytuacji polskiego eksportu szczególnie istotne są tendencje w Niemczech, gdzie indeks PMI dla przetwórstwa zwiększył się w styczniu do 60,5 pkt. wobec 57,4 pkt. w grudniu. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów jego składowych dla bieżącej produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia, podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład składowych dla zapasów oraz czasu dostaw. W strukturze danych z Niemiec na szczególną uwagę zasługuje wolniejsze wydłużanie się czasu dostaw, któremu towarzyszy niższe tempo wzrostu cen dóbr pośrednich. Taka struktura danych potwierdza sygnalizowane w raporcie stopniowe zmniejszanie się barier podażowych. Prognozujemy, że PKB w strefie euro zwiększy się w 2022 r. o 4,4% wobec wzrostu o 5,2% w 2021 r.

Indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących przetwórstwo,

budownictwo, handel i usługi zwiększył się w styczniu do 95,7 pkt. wobec 94,8 pkt. w grudniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (94,6 pkt.). Wzrost indeksu wynikał ze zwiększenia jego składowej dla oczekiwań, podczas gdy przeciwny wpływ miał spadek składowej dla oceny bieżącej sytuacji. Poprawę koniunktury odnotowano we wszystkich analizowanych sektorach: przetwórstwie, usługach, handlu i budownictwie. Prognozujemy, że PKB w Niemczech zwiększy się w 2022 r. o 4,2% wobec wzrostu o 2,7% w 2021 r.

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed

Reklama

utrzymał docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej na poziomie [0,00%; 0,25%], co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Treść komunikatu po posiedzeniu wskazuje, że najprawdopodobniej już w marcu Fed rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie sugeruje ona, że tempo podwyżek stóp procentowych może być szybsze niż podczas ostatniego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Wsparcie dla takiej oceny stanowią wypowiedzi szefa Fed J. Powella podczas konferencji prasowej po posiedzeniu, w których zwracał uwagę, że obecnie sytuacja gospodarcza jest o wiele lepsza niż w 2015 r., kiedy to Fed rozpoczął ostatni cykl podwyżek stóp procentowych. Treść komunikatu po posiedzeniu, jak i wypowiedzi J. Powella stanowią ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w 2022 r. Fed podniesie stopy procentowe łącznie o 0,75 pb. Wypowiedzi szefa Fed są jednocześnie wsparciem dla naszej zrewidowanej prognozy stóp procentowych w Polsce (patrz wyżej).

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z amerykańskiej gospodarki

Zgodnie z pierwszym szacunkiem sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu amerykańskiego PKB w IV kw. zwiększyło się do 6,9% wobec 2,3% w III kw., kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (5,5%). Głównym źródłem wzrostu PKB w IV kw. podobnie jak w III kw. były zapasy. W naszej ocenie sprzyjało temu gromadzenie przez firmy dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji „na zapas”. Celem takich zakupów było ograniczenie ryzyka zmniejszenia lub wstrzymania działalności ze względu na niedobór materiałów w warunkach utrzymujących się barier podażowych. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałe, które zmniejszyły się w grudniu o 0,9% m/m wobec wzrostu o 3,2% w listopadzie, kształtując się poniższej oczekiwań rynku (-0,5%).

Bez uwzględnienia środków transportu

miesięczna dynamika zamówień na dobra trwałe zmniejszyła się w grudniu do 0,4% wobec 1,1% w listopadzie. Tym samym wielkość zamówień na dobra trwałe w USA była w grudniu o 15,9% wyższa niż w lutym 2020 r., czyli ostatnim miesiącu bez silnego wpływu pandemii na zamówienia. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały także dane nt. inflacji PCE, która zwiększyła się w grudniu do 5,8% r/r wobec 5,7% w listopadzie, na co złożyły się dalszy wzrost inflacji bazowej PCE (4,9% r/r w grudniu wobec 4,7% w listopadzie) i dynamiki cen żywności oraz spadek dynamiki cen nośników energii.

Reklama

 

Dane odzwierciedlają silną presję inflacyjną

utrzymującą się w amerykańskiej gospodarce. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. sprzedaży nowych domów (811 tys. w grudniu wobec 725 tys. w listopadzie), które potwierdziły utrzymującą się wysoką aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości. Na dalsze pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów wskazały natomiast indeks Conference Board (113,8 pkt. w styczniu wobec 115,2 pkt. w grudniu) oraz finalny indeksów Uniwersytetu Michigan (67,2 pkt. styczniu wobec 70,6 pkt. w grudniu). Głównymi czynnikami negatywnymi dla nastrojów amerykańskich konsumentów są utrzymujący się silny wzrost inflacji, a także pogorszenie sytuacji epidemicznej (por. COVID Dashboard). Uwzględniając brak poparcia Senatu dla nowego pakietu wydatkowego Bidena dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w 2022 r. i w 2023 r. amerykański PKB wzrośnie odpowiednio o 3,8% i 2,3%.

Czytaj więcej