Wobec braku wyraźnego rozstrzygnięcia wyborów połówkowych w USA, nastroje inwestycyjne pogorszyły się, co znalazło odzwierciedlenie w spadku notowań akcji na globalnym rynku oraz wzroście rentowności amerykańskich obligacji.
Dolar umacniał się względem koszyka walut, a ceny ropy kontynuowały spadek. Powyższe otoczenie nie sprzyjało złotemu, który w oczekiwaniu na decyzję RPP osłabiał się. Po późnej (18:25) publikacji decyzji kurs EURPLN nieznacznie zwiększył skalę korekty, przebijając 4,71, rentowności krajowych obligacji spadły.
Globalnie kluczowe wydarzenie dziś to dane inflacyjne z USA za październik, które zdeterminują oczekiwania co do dalszych ruchów Fed (najbliższe posiedzenie 13-14 grudnia). Rynek oczekuje inflacji CPI na poziomie 8,0% r/r i bazowej CPI na poziomie 6,6% r/r, co wg nas wspierałoby jastrzębi scenariusz dla polityki pieniężnej w USA, choć w scenariuszu bazowym spodziewamy się, że skala podwyżki stóp w grudniu może być niższa niż w listopadzie. W cieniu danych inflacyjnych będą tygodniowe statystyki nt. liczby nowych bezrobotnych, które być może pokażą pierwsze wyraźne oznaki schłodzenia rynku pracy.
Lokalnie najważniejszym wydarzeniem będzie konferencja Prezesa NBP (początek o godz. 15.00), która może rzucić więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej.
Inflacja CPI w Czechach za październik będzie ciekawym dodatkiem do najważniejszych dziś wydarzeń. Według konsensusu nieznacznie spadła z 18,0% r/r do 17,8% r/r.