Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak zabezpieczyć się przed stratą

Wiesz już jak dostosować wolumen transakcji i ustalić poziom zabezpieczenia transakcji przy kontraktach na waluty. A jak to wygląda w przypadku spekulowania na indeksach giełdowych? 

Jaki mierzyć ruchy cenowe na indeksach? Czym jest punkt i pips na indeksie?

W poprzednich lekcjach Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers skupiłem się głównie na obliczaniu wolumenu pozycji i zabezpieczenia transakcji dla kontraktów CFD na pary walutowe. Oczywiście nie bez powodu, bo kontrakty różnicowe na waluty wciąż są najpopularniejsze. Na tyle, że wiele osób stawia znak równości pomiędzy rynkiem Forex a kontraktami CFD. O tym dlaczego takie podejście jest błędne mówiłem w czwartym odcinku naszego cyklu.

W czternastej lekcji pokażę Ci w jaki sposób określać ruchy cenowe transakcji na CFD, których instrumentem bazowym są indeksy giełdowe, a później zaprezentuję na prostych przykładach jak ustalać wolumen transakcji odpowiedni do naszego depozytu i w jaki sposób zabezpieczyć transakcję w zgodzie z przyjętymi zasadami zarządzania ryzykiem.

 

Reklama

 

 

Zacznę od tego, że pips jest jednostką zmiany ceny, którą przyjęło się stosować głównie do par walutowych, ale brokerzy wykorzystują ją również przy innych instrumentach, z indeksami giełdowymi na czele. Z tym, że w przypadku indeksów możemy napotkać na przeszkodzie pewną dwuznaczność, którą trzeba sobie wyjaśnić. Jak pamiętasz z poprzednich lekcji, w przypadku par walutowych pips to czwarte miejsce po przecinku (0,0001), a w przypadku par z jenem japońskim drugie miejsce po przecinku (0,01). Dziesiątą częścią pipsa jest punkt, czyli w przypadku par walutowych piątym miejscem po przecinku (0,00001), a w przypadku par z jenem japońskim trzecim miejscem po przecinku (0,001).

Ogólnie przyjęło się, że brokerzy kwotują swoje instrumenty z dokładnością do 1 punktu. 

W przypadku kontraktów różnicowych, których instrumentem bazowym jest indeks giełdowy, również możemy mierzyć ruchy cenowe w pipsach i punktach, ale musimy mieć jedną rzecz na uwadze. Indeksy giełdowe są wyceniane w punktach indeksowych - jeśli np. cena indeksu WIG20 wzrosła z 2000 do 2010, to możemy powiedzieć, że wzrósł o 10 pełnych punktów. 

Reklama

W przypadku kontraktów różnicowych na indeksy 1 punkt indeksowy odpowiada 1 pipsowi, czyli można powiedzieć, że CFD na indeks WIG20 rosnąc z 2000 na 2010 zanotował wzrost o 10 pipsów. No ale skoro mamy pipsy, to punkty również. I właśnie to może być mylące - punkt indeksowy to nie to samo co punkt dla kontraktu na indeks. A dokładnie 1 punkt indeksowy będzie odpowiadał 10 punktom kontraktu - czyli, jeśli wspomniany WIG20 urośnie z 2000 do 2010 (o 10 pkt. indeksowych), to analogicznie kontrakt CFD urośnie o 10 pipsów i 100 punktów kontraktowych.

Brokerzy podają kwotowania CFD na indeksy z dokładnością do punktów kontraktowych, czyli do 1 miejsca po przecinku.

CFD na indeksy (DAX, S&P 500). Ile zarobię/stracę na pozycji na indeksach?

Skoro już wiesz jak mierzony jest pips i punkt w przypadku kontraktów indeksowych, to teraz nadszedł czas na określenie wartości pozycji i pojedynczego pipsa naszej transakcji.

Wartość pojedynczego lota w kontraktach na indeksy giełdowe zawsze jest iloczynem wartości punktów indeksowych i mnożnika. Weźmy jako bardzo popularny wśród polskich traderów CFD na niemiecki indeks DAX, który - podobnie jak kontrakt futures - ma mnożnik 25. A to oznacza, że przy kursie indeksu na poziomie 13 800 punktów, wartość 1 lota to 345 000 euro (13800 x 25), czyli 1 563 265 PLN (przy kursie 4,53). Oczywiście, żeby otworzyć pozycję o wolumenie 1 lota nie musimy dysponować kwotą ponad półtora mln złotych. Kontrakty CFD na główne indeksy, zgodnie z regulacjami ESMA, o których dokładnie mówiłem w 3. odcinku kursu, mają dźwignię na poziomie 20:1, co oznacza że w naszym przykładzie (przy cenie DAX: 13 800) do otworzenia pozycji o wolumenie 1 lota będziemy potrzebować depozytu zabezpieczającego w wysokości 78 163,25 PLN (dwudziestokrotnie mniejszym od wartości 1 lota).

Wartość 1 pipsa dla wolumenu 1 lota to 25 EUR (taki sam jak mnożnik), czyli 113,28 PLN.

Reklama

A jak to wygląda w przypadku CFD na indeks 500 największych spółek z USA, czyli S&P500?

1 lot to wartość indeksu pomnożona przez mnożnik, który w tym przypadku wynosi 50. W naszym przypadku będzie to 3766 x 50, czyli 188 300 dolarów. W przeliczeniu na PLN będzie to 706 680,48 PLN (przy kursie 3,75 PLN). Depozyt zabezpieczający dla pozycji o wolumenie 1 lota będzie dwudziestokrotnie mniejszy (z powodu lewara 20:1) i wynosi 35 334,02 PLN.

Wartość pojedynczego pipsa (czyli zmiana o 1 pkt indeksowy) przy wolumenie 1 lota to 50 USD, czyli 187,65 PLN.

Jak zabezpieczyć się przed stratą? Liczymy stop loss od pozycji na indeksach.

Wiemy już jak obliczyć wartość kontraktu, którego instrumentem bazowym jest indeks, a także jaka jest wartość pojedynczego pipsa przy 1 locie. Załóżmy teraz, podobnie jak w przykładzie z poprzedniego odcinka, że:

  • dysponujemy kwotą 15 000 PLN na rachunku
  • na jedną transakcję nie chcemy przeznaczać więcej niż 10% depozytu
  • nasz dopuszczalny poziom ryzyka to 5% na każdą pozycję
  • chcemy otworzyć pozycję dostosowaną do naszych założeń i kapitału na kontrakcie, którego instrumentem bazowym jest DAX

Standardowo, musimy zacząć od ustalenia wolumenu naszej transakcji. 1 lot dla CFD na indeksie DAX przy kursie 13 800 pkt. wymaga depozytu 78 163,25 PLN, więc jak bardzo łatwo policzyć, do otwarcia 1 mikro lota (1/100 lota) potrzebujemy zaledwie 781,63 PLN. Zakładamy, że z naszym kapitałem możemy otworzyć pozycję o depozycie zabezpieczającym oscylującym w okolicach 10% wartości rachunku, czyli ok. półtora tysiąca. Jak nietrudno policzyć, maksymalna pozycja, jaką możemy otworzyć przy tym założeniu ma wolumen 2 mikro lotów, która wymaga depozytu zabezpieczającego 1 563,26 PLN

Reklama

Wiemy już, że otworzymy pozycję o wolumenie 2 mikro lotów (0,02 lota). Teraz czas na ustalenie stop lossa. Żeby to zrobić, musimy obliczyć wartość pipsa dla naszej pozycji. Dla 1 lota zmiana ceny o 1 pips jest warta 25 EUR, czyli 113,28. Dla 1 mikro lota będzie to 1,13 PLN, a dla naszej docelowej pozycji o wolumenie 2 mikro lotów 1 pips będzie warty 2,26 PLN

Zakładamy, że maksymalna strata, na jaką możemy sobie pozwolić to 5% depozytu zabezpieczającego. Żeby ją obliczyć, trzeba pomnożyć wartość depozytu zabezpieczającego przez 0,05, co daje nam kwotę 78,16 PLN. Żeby wyznaczyć poziom Stop Loss, musimy przeliczyć to na pipsy. W tym celu dzielimy wartość naszej maksymalnej straty przez wartość 1 pipsa, czyli 78,16 przez 2,26.

W zaokrągleniu daje nam to 34,6 pipsa.

W praktyce, jeśli otwieramy pozycję krótką na DAX przy cenie 13 800, to nasz Stop Loss powinien zostać ustawiony na poziomie 13 834,6. Gdyby to była pozycja długa, to SL ustawimy na 13 765,4. 

URL Artykułu

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak zabezpieczyć się przed stratą