Z poprzedniej lekcji kursu CFD od A do Z już wiesz czym jest swap i dlaczego musisz go płacić, a także z jakiego powodu to broker czasami płaci Ci za utrzymywanie pozycji dłużej niż przez pojedynczą sesję. W tym odcinku skupię się natomiast na tym w jaki sposób punkty swapowe są ustalane i pokażę Ci na prostych przykładach jak samodzielnie obliczyć swap dla konkretnych instrumentów.
Co to jest swap?
Dla wszystkich, którzy nie widzieli poprzedniej, siódmej lekcji kursu CFD od A do Z przypomnę tylko, że korzystanie z kontraktów różnicowych wiąże się w większości przypadków z naliczaniem tzw. punktów swapowych w sytuacjach, w których nasza transakcja jest otwarta dłużej niż na przestrzeni pojedynczej sesji handlowej. Swap jest więc dodatkową opłatą, jaką ponosimy za każdy dzień utrzymywania naszej transakcji, którą nasz broker nalicza na zakończeniu każdej sesji. Wspominałem też o tzw. potrójnym swapie, który jest naliczany za trzy dni z góry, czyli za aktualny dzień i za dwa dni weekendu, kiedy handel na rynku walutowym jest zamknięty. U większości brokerów dzień potrójnego swapu przypada na środę, ale u niektórych może być to np. piątek. Jeśli zamierzasz utrzymywać swoje transakcje dłużej niż intradayowo (czyli zostawiając je pomiędzy sesjami), to musisz kontrolować nie tylko samą wysokość punktów swap, ale też pamiętać o potrójnym swapie.
Złoto, Srebro, Miedź - sprawdź aktualne notowania
Stopy procentowe, koszt utrzymania pozycji, marża brokera. Definicje
Skąd tak naprawdę bierze się swap i dlaczego nie zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami, które musimy ponieść?
Punkty swapowe mają swoje źródło w różnicy pomiędzy stopami procentowymi konkretnych walut. Ogólna zasada jest taka, że w sytuacji w której sprzedajemy walutę o niższej stopie procentowej i kupujemy walutę o wyższym oprocentowaniu, to broker powinien naliczyć nam dodatnie punkty swapowe, czyli dopłacić nam za przetrzymanie pozycji overnight (pomiędzy sesjami handlowymi). I odwrotnie: jeśli kupujemy walutę o niższej stopie procentowej i sprzedajemy walutę z wyższą stopą procentową, to punkty swapowe, które zostaną nam naliczone będą ujemne, czyli będą dla nas dodatkowym kosztem przetrzymania pozycji. Różnice pomiędzy swapami dla pozycji krótkiej i długiej będą oczywiście tym większe, im wyższe będą różnice pomiędzy stopami procentowymi obu walut.
Oczywiście, samodzielne obliczenie wysokości swapów dla konkretnego instrumentu nie będzie takie proste, chociażby dlatego że brokerzy doliczają swoje własne marże, które są opłatami za to, że nasza transakcja wciąż jest otwarta. Jest to więc dodatkowy koszt utrzymania pozycji.
Swap. Jak obliczyć swap na forex?
Do obliczenia wartości punktów swap dla par walutowych będziemy potrzebować wzorów dla pozycji długiej i krótkiej, który na początku mogą wyglądać dość przytłaczająco, ale zasadniczo nie ma w nich niczego skomplikowanego.
W obu wzorach istotne są poszczególne elementy:
- Cena spot: czyli kurs danego instrumentu, załóżmy że dla pary walutowej EUR/USD jest to 1.20950
- Stopa % waluty bazowej ASK/BID - ustalana najczęściej na podstawie jednomiesięcznych stóp depozytowych, załóżmy dla euro LIBID (opłata za otrzymanie pożyczki): -0,445% i LIBOR (pożyczenie innym bankom): -0,355%
- Stopa % waluty kwotowanej ASK/BID: LIBID USD: 1,1%, LIBOR USD: 0,62%,
- Marża brokera: najczęściej jest to nie więcej niż 1%, ale może różnić się w zależności od instrumentów
- T: we wzorze oznacza liczbę dni w roku przyjętych dla danej waluty, domyślnie będzie to 360
- N: to liczba miejsc po przecinku naszego instrumentu, czyli dokładność z jaką jest wyceniany. W większości par walutowych będzie to pięć miejsc po przecinku (ale np. w parach z jenem japońskim będą to trzy miejsca po przecinku)
Oczywiście wynik, który otrzymamy będzie podany w walucie kwotowanej, czyli np. przy EUR/USD będzie to dolar, a np. USD/TRY będzie to lira turecka. Dlatego jeśli nasze konto jest prowadzone w PLN, to musimy przeliczyć to na polskiego złotego.
Oprócz tego, wartość punktów swapowych podawana jest na kontrakt o wartości 1 lota, więc jeśli chcemy dostosować to do naszej pozycji, to musimy dokonać odpowiednich obliczeń - czyli, jeśli swap wynosi 20 PLN na lota transakcji, to otwierając 1 mikro lota (1/10 lota) zapłacimy odpowiednio 2 PLN za każde kolejne, codzienne rolowanie naszej pozycji.
Jak obliczyć swap na rynku CFD na surowce, indeksy, akcje, kryptowaluty?
Jak to wygląda w przypadku innych instrumentów bazowych, które nie są walutami i jako takie nie mają stóp procentowych? Jeśli chodzi o CFD nie na pary walutowe, to w tym przypadku niestety nie ma reguły, różni brokerzy stosują swoje zasady - np. w XTB nie ma swapów na CFD, których instrumentem bazowym są np. indeksy giełdowe czy ropa naftowa, co wcale nie znaczy że nie znajdziemy ich u innych brokerów, którzy dość powszechnie stosują swapy na wszystkich swoich instrumentach. Jeden z częściej stosowanych wzorów
Finansowanie long 365 dni = -(stopa procentowa waluty instrumentu bazowego + marża brokera)
Finansowanie short 365 dni = (stopa procentowa waluty instrumentu bazowego - marża brokera)
Dla CFD z surowcami jako instrumentami bazowymi stosuje się stopę procentową waluty kwotowanej. Czyli np. dla złota (XAU/USD) będzie to dolar amerykański.
Weźmy jako przykład niemiecki indeks DAX:
- jest on wyceniany w euro, więc jego walutą bazową będzie właśnie EUR, którego stopa % to -0,445%
- Marża brokera wynosi w naszym przykładzie 3% (zazwyczaj jest wyższa niż na parach walutowych)
- Roczne finansowanie pozycji długiej wyniesie -(-0,445%+3%): - 2,555%
- Roczne finansowanie pozycji krótkiej to -0,445% - 3% = - 3,445%
No ale wciąż nie wiemy jaki będzie dzienny swap dla indeksu DAX. Żeby to obliczyć, musimy podzielić roczny procentowy koszt finansowania pozycji przez 365 dni (czyli liczbę dni w roku), a następnie pomnożyć to przez aktualną cenę instrumentu bazowego. W naszym przypadku będzie to wartość indeksu, którą ustalimy umownie na 13 300 pkt.
- dzienny swap dla pozycji długiej będzie wynosił: -0,0255/365 x 13 300 = -0,93 EUR (w zaokrągleniu)
- dzienny swap dla pozycji krótkiej będzie wynosił: -0,0345/365 x 13 300 = -1,26 EUR (w zaokrągleniu)
Oczywiście, jest to kwota dla 1 kontraktu podana w EUR, więc jeśli mamy konto prowadzone np w PLN, to musimy ją pomnożyć przez kurs EUR/PLN, aby uzyskać kwotę w polskim złotym.