Zanim zaczniesz latać na rynku, musisz wiedzieć czym jest... lot i jaka jest jego wartość dla poszczególnych instrumentów, z których zamierzasz korzystać. Oprócz tego warto byłoby też znać i rozumieć znaczenie podstawowych pojęć, z jakimi masz do czynienia przy tradingu z wykorzystaniem kontraktów różnicowych.
Witam Cię w kolejnej lekcji naszego kursu CFD od A do Z. Ten konkretny odcinek będzie bliżej A niż Z, a to dlatego że zajmę się w nim podstawowymi pojęciami i wartościami, z jakimi spotykamy się korzystając z kontraktów różnicowych. W zasadzie taka lekcja powinna pojawić się już wcześniej i o tym temacie przypomniał mi jeden z widzów, ale jak to śpiewała pewna polska wokalistka: lepiej późno niż wcale.
Zacznę od pipsa, czyli jednej z podstawowych jednostek wartości, która jest szczególnie istotna przy korzystaniu z kontraktów różnicowych, których instrumentem bazowym są pary walutowe. Nazwa pips pochodzi od angielskiego percentage in points i oznacza procent w punktach. Pips jest najmniejszą możliwą zmianą ceny danego instrumentu, o jaką porusza się rynek i jest podstawową jednostką, która pozwala nam określić wartość zysku lub straty konkretnej transakcji.
Dla większości par walutowych 1 pips to czwarte miejsce po przecinku (0,0001). Wyjątkiem są pary walutowe z jenem japońskim, gdzie pips to drugie miejsce po przecinku (0,01).
Tak więc jeśli cena EUR/USD zmieniła się z 1,23440 do 1,23490, to oznacza to wzrost o 5 pipsów.
I analogicznie w przypadku par walutowych z jenem, w których pips to drugie miejsce po przecinku: przykładowo, jeśli cena EUR/JPY zmieniła się z 126,