Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,08%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak naliczane są punkty swapowe

Jeśli jesteś tutaj dlatego, że szukasz informacji na temat swapu silnika, to raczej nie będę w stanie pomóc. Ale jeżeli oglądasz ten materiał, bo jesteś ciekawy z jakiego powodu co każdą sesję Twój broker nalicza dodatkową opłatę za utrzymanie pozycji, którą wcześniej otworzyłeś, a czasami każdego dnia za to samo dopłaca, to jesteś w dobrym miejscu. W tej lekcji zajmę się bowiem tematem punktów swap, o których musisz mieć przynajmniej podstawowe pojęcie jeśli korzystasz z kontraktów CFD.

 

Czym jest swap na forex?

Jeśli otwieramy transakcję z wykorzystaniem kontraktów różnicowych, to w większości przypadków, które zależą od instrumentu bazowego, musimy liczyć się z występowaniem punktów swapowych. Swap to w największym możliwym uproszczeniu dodatkowa opłata naliczana za utrzymywanie otwartej transakcji przez dłuższy czas niż pojedynczą sesję handlową. Punkty swapowe są naliczane pomiędzy sesjami, musisz jednak pamiętać, że w ciągu tygodnia występuje tzw. potrójny swap, czyli dzień w którym punkty swapowe naliczane są potrójnie. Dlaczego? Wynika to z organizacji handlu na rynku walutowym, który jest zamknięty w sobotę i niedzielę. Dlatego brokerzy, najczęściej w środę, pobierają potrójną stawkę swapową - za aktualny dzień i za dwa dni weekendu. Warto zwracać na to uwagę i sprawdzić kiedy nasz broker nalicza potrójne swapy.

 

Reklama

 

 

Skąd się bierze i jak jest wyliczany swap?

Jak dotąd wspominałem o swapie wyłącznie w kontekście dodatkowej opłaty, którą jesteśmy obciążeni przez brokera. No ale przecież punkty swapowe nie zawsze muszą być ujemne i w pewnych przypadkach mogą być naszym dodatkowym zyskiem, naliczanym na identycznej zasadzie, czyli co każdą sesję.

Nie pozostaje mi więc nic innego jak wyjaśnienie tego w jaki sposób działa swap i jak naliczane są punkty swapowe.

Zacznijmy od tego, że Swap jest bezpośrednio związany z rynkiem walutowym i z różnicami pomiędzy stopami procentowymi konkretnych walut. Otwierając pozycję na jakiejkolwiek parze walutowej zawsze doprowadzamy do relacji kupna jednej i sprzedaży drugiej. Dla przykładu weźmy najpopularniejszą parę EUR/USD, w której euro jest walutą bazową, a dolar amerykański walutą kwotowaną, czyli mówiąc prościej para eurodolar wyraża wartość 1 euro w dolarach. Aktualnie oscyluje ona w granicach 1.18, co oznacza że za 1 euro muszę zapłacić 1.18 USD (czyli euro jest droższe od dolara). Zajmując pozycję długą na EUR/USD, kupuję euro i obstawiam jego umocnienie względem dolara. No i przeciwnie, otwierając pozycję krótką na EUR/USD sprzedaję euro i obstawiam, że dolar będzie się umacniał w stosunku do niego.

Reklama

No i tutaj przechodzimy do swapu walutowego, który wynika z różnic w stopach procentowych pomiędzy dwiema walutami w parze. Ogólna zasada jest taka, że w sytuacji w której sprzedajemy walutę o niższej stopie procentowej i kupujemy walutę o wyższym oprocentowaniu, to broker powinien naliczyć nam dodatnie punkty swapowe, czyli dopłacić nam za przetrzymanie pozycji overnight (pomiędzy sesjami handlowymi). I odwrotnie: jeśli kupujemy walutę o niższej stopie procentowej i sprzedajemy walutę z wyższą stopą procentową, to punkty swapowe, które zostaną nam naliczone będą ujemne, czyli będą dla nas dodatkowym kosztem przetrzymania pozycji.

W przypadku euro i dolara różnice stóp procentowych są bardzo małe, bo obie waluty mają bardzo niskie oprocentowanie. Stopa procentowa euro to 0%, a dolara 0,25%. Czyli otwarcie długiej pozycji na parze EUR/USD oznacza zakup euro, czyli waluty o niższym oprocentowaniu i sprzedaż dolara, z wyższym oprocentowaniem. W tym przypadku swap będzie ujemny. Otwarcie krótkiej pozycji na EUR/USD oznacza sprzedaż waluty z niższym oprocentowaniem (EUR) i kupno waluty z wyższą stopą procentową (USD) i będzie skutkować dodatnim swapem albo niższym swapem ujemnym niż w przypadku pozycji długiej.

Wartość swapu walutowego pozycji długiej i krótkiej dla konkretnego instrumentu zawsze jest prezentowana w formie punktów w przeliczeniu na jednego lota wartości kontraktu.Tak więc, wartość swap będzie różnić się w zależności od wolumenu naszej transakcji.

Dlaczego w przypadku pary walutowej EUR/USD u większości brokerów ujemny swap jest naliczany przy pozycji długiej i krótkiej? Jest to związane z tym, że do punktów swapowych doliczana jest też marża. Widać natomiast, że swap pozycji krótkiej na EUR/USD jest ponad pięciokrotnie niższy niż długiej. Różnice w oprocentowaniu euro i dolara są też zbyt małe, aby któraś z pozycji dawała nam dodatnie punkty swapowe.

Nie będę w tym odcinku pokazywał jak wyliczane są swapy, ponieważ brokerzy stosują różne marże i te wartości różnią się od siebie, dlatego warto sprawdzić tabelę punktów swap u konkretnego brokera. XTB na swojej platformie xStation 5 w oknie otwierania pozycji automatycznie wylicza wartość dziennego swapu na podstawie wartości transakcji, którą otwieramy i nie musimy wyliczać tego samodzielnie jak np. w MetaTraderze.

Reklama

 

Dlaczego swap występuje nie tylko przy parach walutowych? Swap na akcje oraz surowce

Wspomniałem o tym, że swap wynika z różnic pomiędzy stopami procentowymi w konkretnych parach walutowych. No ale ktoś mógłby słusznie zauważyć, że przecież punkty swapowe są naliczane również na innych kontraktach CFD, nie tylko tych na pary walutowe. Mowa np. o kontraktach, których instrumentem bazowym są akcje, metale szlachetne, czy kryptowaluty. Skąd biorą się punkty swapowe w takich instrumentach, skoro nie ma w nich mowy o różnicy stóp procentowych? Przez brokerów traktowane są jako dodatkowy koszt utrzymania pozycji, obliczany na podstawie rocznego finansowania kontraktu, a taki koszt obliczany jest na podstawie oprocentowania waluty instrumentu bazowego i wysokości marży spreadowej, ustalanej przez brokera. Nie będę wchodził w szczegóły dotyczące samych obliczeń - to, na co musisz zwrócić uwagę, to fakt że spready nie są naliczane wyłącznie przy kontraktach na waluty, ale też na inne instrumenty bazowe. Część brokerów, w tym XTB nie pobiera punktów swapowych od CFD na indeksy i na ropę. 

 

Jak zarabiać na swapie?

Punkty swapowe mogą być zarówno dodatnie, jak i ujemne, co oznacza że przetrzymywanie pozycji pomiędzy sesjami może być też naszym zyskiem. Taka strategia, oparta na wykorzystywaniu różnic w stopach procentowych nazywana jest carry tradingiem. Obecnie można stosować ją głównie na egzotycznych parach walutowych, na których różnice pomiędzy stopami wciąż są duże np. z randem południowoafrykańskim, meksykańskim peso, czy szczególnie z lirą turecką.

Reklama

W parze walutowej USD/TRY występuje bardzo duża różnica stóp procentowych: USD to 0,25%, a TRY 15%, dlatego też pozycja krótka (sprzedaż dolara i zakup liry) daje nam dodatnie punkty swapowe. Taki carry trading ma jednak sens tylko podczas konsolidacji i w sytuacji łapania ruchów cenowych zgodnych z naszą pozycją (czyli w tym przypadku na spadek dolara względem liry) - jeśli będziemy zajmować pozycję w kontrze do panującego trendu, to mimo naliczania dodatnich swapów i tak będziemy notować stratę, bo nie skompensujemy jej samą premią za różnice w stopach procentowych.

URL Artykułu

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak naliczane są punkty swapowe