Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak inwestować w defi

DeFi 2.0 jest ruchem projektów poprawiających problemy DeFi 1.0. DeFi ma na celu dostarczenie środków finansowych dla mas, ale zmaga się ze skalowalnością, bezpieczeństwem, centralizacją, płynnością i dostępnością informacji. DeFi 2.0 chce temu przeciwdziałać i uczynić to doświadczenie bardziej przyjaznym dla użytkownika. Jeśli się powiedzie, DeFi 2.0 może pomóc zmniejszyć ryzyko i komplikacje, które zniechęcają użytkowników kryptowalut do korzystania z nich.

Już dziś mamy wiele różnych przypadków użycia DeFi 2.0. Niektóre platformy pozwalają na wykorzystanie tokenów LP i tokenów yield farm LP jako zabezpieczenia pożyczki. Mechanizm ten pozwala na odblokowanie dodatkowej wartości z nich, jednocześnie nadal zarabiając nagrody puli.

Możesz również zaciągnąć samospłacającą się pożyczkę, gdzie Twoje zabezpieczenie generuje odsetki dla pożyczkodawcy. Odsetki te spłacają pożyczkę bez konieczności dokonywania przez pożyczkobiorcę płatności odsetkowych. Inne przypadki użycia obejmują ubezpieczenie od naruszonych smart kontraktów i nietrwałych strat (IL).

Rosnącym trendem w DeFi 2.0 jest zarządzanie DAO i decentralizacja. Jednak rządy i organy regulacyjne mogą ostatecznie wpłynąć na to, jak wiele projektów będzie prowadzonych. Należy o tym pamiętać przy inwestowaniu, gdyż może się okazać, że oferowane usługi będą musiały ulec zmianie.

 

Wprowadzenie

Reklama

Minęły już prawie dwa lata od powstania DeFi (Zdecentralizowanych Finansów) w 2020. Od tego czasu mieliśmy niesamowicie udane projekty DeFi, takie jak UniSwap, decentralizację handlu i finansów oraz nowe sposoby zarabiania na kryptowalutach. Ale tak jak w przypadku Bitcoina (BTC), wciąż istnieją problemy do rozwiązania w tak nowej dziedzinie. W odpowiedzi na to, termin DeFi 2.0 stał się popularny, aby opisać nową generację zdecentralizowanych aplikacji DeFi (DApps).

W grudniu 2021 czeka nas jeszcze pełen zalew DeFi 2.0, ale już widać jego początki. W tym artykule dowiesz się, na co warto zwracać uwagę i dlaczego DeFi 2.0 jest potrzebne do rozwiązania problemów w ekosystemie DeFi.

 

Czym jest DeFi 2.0?

DeFi 2.0 jest ruchem, który stara się ulepszyć i naprawić problemy, które pojawiły się w pierwszej fali DeFi. DeFi były rewolucyjne w dostarczaniu zdecentralizowanych usług finansowych dla każdego, kto posiada portfel krypto, ale nadal ma słabe punkty. Kryptowaluty już przeszły ten proces z blockchainami drugiej generacji, takimi jak Ethereum (ETH), ulepszającymi Bitcoina. DeFi 2.0 będzie musiało również reagować na nowe regulacje prawne, które rządy planują wprowadzić, takie jak KYC i AML.

Spójrzmy na przykład. Pule płynności (LPs) okazały się ogromnym sukcesem w DeFi, ponieważ pozwalają dostawcom płynności zarabiać na opłatach za staking par tokenów. Jeśli jednak stosunek cen tokenów ulegnie zmianie, dostawcy płynności ryzykują utratę pieniędzy (nietrwała strata). Protokół DeFi 2.0 mógłby zapewnić ubezpieczenie od tego za niewielką opłatą. Rozwiązanie to stanowi większą zachętę do inwestowania w LP i przynosi korzyści użytkownikom, stakerom oraz całej przestrzeni DeFi.

 

Jakie są ograniczenia DeFi?

Reklama

Zanim zagłębimy się w przypadki użycia DeFi 2.0, poznajmy problemy, które stara się rozwiązać. Wiele z tych kwestii jest podobnych do problemów, z jakimi boryka się technologia blockchain i kryptowalut:

1. Skalowalność: Protokoły DeFi na blockchainach o dużym ruchu i opłatach gas często zapewniają powolne i drogie usługi. Proste zadania mogą trwać zbyt długo i być nieefektywne kosztowne.

2. Oracles i informacje pochodzące od stron zewnętrznych: Produkty finansowe zależne od zewnętrznych szczegółów wymagają wyższej jakości oracles (źródeł danych pochodzących od stron zewnętrnzych).

3. Centralizacja: Rosnąca decentralizacja powinna być celem w DeFi. Jednak wiele projektów wciąż nie ma wdrożonych zasad DAO.

4. Bezpieczeństwo: Większość użytkowników nie zarządza lub nie rozumie zagrożeń obecnych w DeFi. Stawiają miliony dolarów w smart kontraktach, co do których nie mają pełnej pewności, że są bezpieczne. Chociaż istnieją audyty bezpieczeństwa, tracą one na wartości w miarę pojawiania się aktualizacji.

5. Płynność: Rynki i pule płynności są rozproszone po różnych blockchainach i platformach, rozdzielając płynność. Zapewnienie płynności blokuje również fundusze i ich całkowitą wartość. W większości przypadków, tokeny stakowane w pulach płynności nie mogą być wykorzystane nigdzie indziej, co tworzy nieefektywność kapitałową.

Reklama

 

Dlaczego DeFi 2.0 ma znaczenie?

Nawet dla HODLerów i doświadczonych użytkowników kryptowalut, DeFi może być zniechęcające i trudne do zrozumienia. Ma ono jednak na celu obniżenie barier wejścia na rynek i stworzenie nowych możliwości zarabiania dla posiadaczy kryptowalut. Użytkownicy, którzy nie mogliby uzyskać kredytu w tradycyjnym banku, mogą to zrobić w DeFi.

DeFi 2.0 ma znaczenie, ponieważ może zdemokratyzować finanse bez uszczerbku dla ryzyka. DeFi 2.0 stara się również rozwiązać problemy zauważone w poprzedniej sekcji, poprawiając doświadczenie użytkownika. Jeśli uda nam się to zrobić i zapewnić lepsze zachęty, wszyscy na tym zyskają.

 

Przypadki użycia DeFi 2.0

Nie musimy czekać na przypadki użycia DeFi 2.0. Istnieją już projekty zapewniające nowe usługi DeFi w wielu sieciach, w tym Ethereum, Binance Smart ChainSolana i inne blockchainy obsługujące smart kontrakty. Tutaj przyjrzymy się kilku najczęstszym z nich:

 

Uwolnienie wartości stakowanych funduszy

Reklama

Jeśli kiedykolwiek stakowałeś(-aś) parę tokenów w puli płynności, otrzymałeś(-aś) w zamian tokeny LP. Z DeFi 1.0, możesz stakować tokeny LP z yield farm, aby zwiększyć swoje zyski. Przed DeFi 2.0, to było tak daleko, jak daleko sięga łańcuch do wydobywania wartości. Miliony dolarów są zamknięte w skarbcach, zapewniając płynność, ale istnieje potencjał do dalszej poprawy efektywności kapitałowej.

DeFi 2.0 idzie o krok dalej i wykorzystuje te tokeny yield farm LP jako zabezpieczenie. Może to dotyczyć pożyczki krypto z protokołu pożyczkowego lub mintowania tokenów w procesie podobnym do MakerDAO (DAI). Dokładny mechanizm zmienia się w zależności od projektu, ale idea jest taka, że Twoje tokeny LP powinny mieć odblokowaną wartość dla nowych możliwości, jednocześnie nadal generując APY.

 

Ubezpieczenie smart kontraktów

Przeprowadzenie zaawansowanej analizy due diligence smart kontraktów jest trudne, chyba że jest się doświadczonym programistą. Bez tej wiedzy można tylko częściowo ocenić projekt. Stwarza to duże ryzyko przy inwestowaniu w projekty DeFi. Dzięki DeFi 2.0, możliwe jest uzyskanie ubezpieczenia DeFi na konkretnych smart kontraktach.

Wyobraź sobie, że używasz optymalizatora wydajności i stakujesz tokeny LP w jego smart kontrakcie. Jeśli smart kontrakt zostanie naruszony, możesz stracić wszystkie swoje depozyty. Projekt ubezpieczeniowy może za opłatą zaoferować Ci gwarancję na Twój depozyt w yield farmie. Zauważ, że będzie to dotyczyło tylko konkretnego smart kontraktu. Zazwyczaj nie otrzymasz wypłaty, jeśli kontrakt puli płynności jest zagrożony. Jednakże, jeśli kontrakt yield farmy jest zagrożony, ale pokryty przez ubezpieczenie, prawdopodobnie otrzymasz wypłatę.

 

Ubezpieczenie od trwałej straty

Reklama

Jeśli zainwestujesz w pulę płynności i rozpoczniesz wydobywanie płynności, każda zmiana stosunku cen dwóch zablokowanych przez Ciebie tokenów może prowadzić do strat finansowych. Proces ten znany jest jako nietrwała strata, ale nowe protokoły DeFi 2.0 badają nowe metody ograniczania tego ryzyka.

Na przykład, wyobraź sobie, że dodajesz jeden token do jednostronnej LP, gdzie nie musisz dodawać pary. Następnie protokół dodaje swój rodzimy token jako drugą stronę pary. Otrzymasz wtedy prowizje od swapów w danej parze, tak samo jak protokół.

Z biegiem czasu, protokół wykorzystuje swoje opłaty do tworzenia funduszu ubezpieczeniowego, który zabezpiecza depozyt przed skutkami nietrwałej straty. Jeśli nie ma wystarczająco dużo opłat, aby spłacić straty, protokół może mintować nowe tokeny, aby je pokryć. Jeśli jest nadmiar tokenów, można je przechować na później lub spalić, aby zmniejszyć podaż.

 

Samospłacające się pożyczki

Zazwyczaj zaciągnięcie kredytu wiąże się z ryzykiem likwidacji i spłatą odsetek. Ale dzięki DeFi 2.0 nie musi tak być. Na przykład, wyobraź sobie, że bierzesz pożyczkę o wartości $100 od pożyczkodawcy krypto. Pożyczkodawca daje Ci $100 w kryptowalucie, ale wymaga $50 jako zabezpieczenia. Po złożeniu depozytu, pożyczkodawca wykorzystuje go do zarobienia odsetek na spłatę pożyczki. Po tym, jak pożyczkodawca zarobił $100 z Twoją kryptowalutą plus nadwyżka jako premia, Twój depozyt jest zwracany. Nie ma tu również ryzyka likwidacji. Jeśli wartość tokena zabezpieczenia spada, spłata kredytu trwa dłużej.

 

Kto sprawuje kontrolę nad DeFi 2.0?

Reklama

Biorąc pod uwagę wszystkie te funkcje i przypadki użycia, warto zadać sobie pytanie, kto je kontroluje? Cóż, w przypadku technologii blockchain zawsze istniał trend decentralizacji. Nie inaczej jest w przypadku DeFi. Jeden z pierwszych projektów DeFi 1.0, MakerDAO (DAI), wyznaczył standard dla tego ruchu. Teraz coraz częściej zdarza się, że projekty dają społeczności możliwość wypowiedzenia się. 

Wiele tokenów platformy działa również jako tokeny zarządzania, które dają ich posiadaczom prawo głosu. Można się spodziewać, że DeFi 2.0 przyniesie więcej decentralizacji w tej przestrzeni. Jednak rola zgodności i regulacji staje się coraz ważniejsza, ponieważ doganiają one DeFi.

 

Jakie są zagrożenia związane z Defi 2.0 i jak im zapobiegać?

DeFi 2.0 wiąże się z wieloma takimi samymi zagrożeniami jak DeFi 1.0. Oto kilka głównych z nich i co możesz zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

1. Smart kontrakty, z którymi wchodzisz w interakcję, mogą mieć backdoory, słabe punkty lub zostać zhakowane. Audyt nigdy nie jest też gwarancją bezpieczeństwa projektu. Zrób jak najwięcej badań na temat projektu i zrozum, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem.

2. Regulacje mogą mieć wpływ na Twoje inwestycje. Rządy i regulatorzy na całym świecie interesują się ekosystemem DeFi. Podczas gdy regulacje i prawa mogą przynieść bezpieczeństwo i stabilność kryptowalutom, niektóre projekty mogą być zmuszone do zmiany swoich usług w miarę tworzenia nowych zasad.

Reklama

3. Nietrwała strata. Nawet z ubezpieczeniem IL, nadal jest to duże ryzyko dla każdego, kto chce zaangażować się w wydobycie płynności. Ryzyka nigdy nie da się całkowicie zminimalizować.

4. Możesz mieć utrudniony dostęp do swoich środków. Jeśli stakujesz poprzez UI strony internetowej projektu DeFi, może to być dobry pomysł, aby zlokalizować smart kontrakt na eksploratorze blockchainu. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie się wycofać, jeśli strona internetowa przestanie działać. Będziesz jednak potrzebował(-a) pewnej wiedzy technicznej do bezpośredniej interakcji ze smart kontraktem.

 

Przemyślenia końcowe

Podczas gdy mamy już wiele udanych projektów w przestrzeni DeFi, nie widzimy jeszcze pełnego potencjału DeFi 2.0. Temat jest nadal skomplikowany dla większości użytkowników, a nikt nie powinien korzystać z produktów finansowych, których do końca nie rozumie. Nadal pozostaje do wykonania praca nad stworzeniem uproszczonego procesu, zwłaszcza dla nowych użytkowników. Widzieliśmy sukces w nowych sposobach redukcji ryzyka i zarabiania APY, ale będziemy musieli poczekać i zobaczyć, czy DeFi 2.0 w pełni spełni swoje obietnice.

Zastrzeżenie: Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie do celów edukacyjnych. Binance nie ma żadnych powiązań z tymi projektami i nie udziela im poparcia. Informacje dostarczane za pośrednictwem Binance nie stanowią porady ani rekomendacji w zakresie inwestycji lub handlu. Binance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek Państwa decyzje inwestycyjne. Przed podjęciem ryzyka finansowego prosimy o zasięgnięcie profesjonalnej porady.

Czytaj więcej