Reklama
WIG82 584,75+1,26%
WIG202 435,63+1,70%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN4,00+0,23%
CHF / PLN4,42+0,25%
GBP / PLN5,05+0,22%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 496,45+0,10%
FT-SE7 959,15+0,34%
CAC 408 247,82+0,52%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,78+1,26%
ROPA WTI81,33-0,48%
ZŁOTO2 207,12+0,70%
SREBRO24,66+0,37%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak działa leasing

Przedsiębiorcy mają wiele możliwości finansowania swojej działalności, jednak ich dostępność w dużej mierze zależy od skali prowadzonego biznesu oraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Duże firmy o stabilnych fundamentach mogą sięgać niemal po wszystkie instrumenty finansowe i źródła finansowania biznesu. Mikroprzedsiębiorstwa niestety nie są w tak komfortowej sytuacji. Gdzie szukać środków na finansowanie działalności? Jaką metodę wybrać?

Źródła finansowania przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy mogą pozyskiwać środki na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycję na wiele różnych sposobów. Mowa m.in. o:

  • wkładzie własnym,
  • zyskach przedsiębiorstwa,
  • dotacjach,
  • emisji obligacji,
  • emisji akcji,
  • kredytach,
  • pożyczkach,
  • leasingu,
  • faktoringu.

Należy jednak zaznaczyć, że w najbardziej komfortowej sytuacji znajdują się duże firmy o bardzo stabilnej sytuacji finansowej. W ich przypadku niemal wszystkie formy finansowania są dostępne. Nieco inaczej wygląda sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw, którym banki niechętnie pożyczają pieniądze, obawiając się ryzyka. W 2020 roku aż 25% wniosków o kredyt złożonych przez mikrofirmy zostało odrzuconych. To 10 razy więcej niż w przypadku wniosków firm średniej wielkości.

Kredyt a pożyczka – jakie są najważniejsze różnice?

Najpopularniejszą formą finansowania, po którą sięgają przedsiębiorcy, są wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki. Kredyt jest regulowany przez prawo bankowe i zgodnie z obowiązującymi przepisami może zostać udzielony wyłącznie przez bank. Przedmiotem umowy, zawieranej obowiązkowo w formie pisemnej, mogą być wyłącznie środki pieniężne, które kredytobiorca musi spożytkować na precyzyjnie określony w umowie cel.

Reklama

O pożyczkę natomiast ubiegać można się nie tylko w banku, lecz także w innych instytucjach finansowych. Może jej udzielić również osoba prywatna. Pożyczki regulowane są przepisami Kodeksu cywilnego i nie mają charakteru celowego. Umowa pożyczki może zostać zawarta w formie ustnej lub pisemnej, a jej przedmiotem mogą być zarówno środki pieniężne, jak i przedmioty.

A czym różnią się kredyt i pożyczka od faktoringu? Jak to wygląda w praktyce?

Kredyt nie jest najtańszym rozwiązaniem, ponieważ wymaga różnych zabezpieczeń spłaty, a samo uzyskanie kredytu i jego wypłata mogą generować dodatkowe koszty (te koszty to np. prowizja, ustanowienie hipoteki czy innego zabezpieczenia). Pożyczki z kolei mogą być nawet droższe niż kredyt, a czas na ich spłatę jest o wiele krótszy, dlatego to rozwiązanie również nie jest idealne. Co więcej, zarówno kredyt, jak i pożyczka, pogarszają wskaźniki finansowe, np. te związane z wypłacalnością przedsiębiorstwa.

Tych wad pozbawiony jest faktoring. Mikroprzedsiębiorca nie musi zaciągać długów na lata, by uzyskać pieniądze na bieżącą działalność (lub rozwój firmy czy zaspokojenie innych potrzeb – pieniądze może wykorzystać na dowolny cel). Korzystanie z faktoringu nie wymaga też zaciągania dodatkowych zobowiązań. Co więcej, koszt usługi jest stały, a nie zależny od stóp procentowych NBP. Faktoring pozwala też uzyskać pieniądze o wiele szybciej niż kredyt (nawet w 5 minut!) i to nawet tym firmom, które mają krótki staż na rynku i niezbyt wysokie obroty.

Faktoring jako szybka metoda finansowania firmy

Faktoring to usługa finansowa, która pozwala niemal od ręki odzyskać pieniądze zamrożone na fakturach z odroczonym terminem płatności. O ile faktura taka nie jest przeterminowana, można ją sprzedać firmie faktoringowej i uwolnić w ten sposób widniejącą na niej kwotę (lub jej część).

Co przekonuje do skorzystania z faktoringu?

Faktoring uwalnia kapitał, który jest w firmie (przedsiębiorca już wykonał usługę, zarobił, czeka tylko na pieniądze, a faktor to czekanie znacznie skraca).

Reklama

Koszty faktoringu są niższe niż koszty pożyczki i przede wszystkim stałe (w odróżnieniu od zmiennego oprocentowania kredytów bankowych).

Przelew środków na konto jest możliwy nawet w 5 minut – banki czy inne instytucje finansowe na uruchomienie finansowania potrzebują znacznie więcej czasu.

Zabezpieczeniem dla faktora jest wierzytelność powstała na fakturze, nie majątek firmy.

Brak formalności, 100% online – nierzadko banki czy inne instytucje finansowe wymagają odręcznego podpisu na dokumentacji kredytowej, przez co cala procedura może mocno rozciągnąć się w czasie.

Ze względu na liczne zalety faktoring stanowi dziś coraz chętniej wybieraną przez przedsiębiorców alternatywę dla kredytu lub pożyczki. To, co odróżnia go od produktów kredytowych, to wspomniane już: brak konieczności dokumentowania zdolności kredytowej i ustanawiania zabezpieczenia na majątku firmy, a także dużo krótsze procedury i formalności. Podobnie jak środki z pożyczki pieniądze odzyskane z faktury można przeznaczyć na dowolny cel. Faktoring stanowi tym samym nie tylko szybką metodę finansowania, lecz także skuteczne narzędzie zabezpieczenia płynności finansowej, pozwalające efektywnie zarządzać finansami przedsiębiorstwa. Taką usługę świadczy m.in. NFG.

Czytaj więcej