Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,41-0,30%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,06%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IV rewolucja przemysłowa

W tym artykule:

  • Dowiesz się, jakie są podstawowe założenia Wielkiego Resetu
  • Znajdziesz notowania giełdowe spółek z segmentów, które mogą odegrać główną rolę w ekonomii po Czwartej Rewolucji Przemysłowej
  • Dowiesz się, w co inwestować w branżach: transportowej oraz technologicznej (pamiętaj o tym, że inwestycje wiążą się z ryzykiem!)

 

Pobudka w inteligentnym domu i czytanie wiadomości wyświetlających się na szkłach kontaktowych wciąż wydają się abstrakcyjnym pomysłem. Wielki Reset, wraz z czwartą rewolucją przemysłową mają przybliżyć nas do tego scenariusza. Sprawdźmy, jak może wyglądać świat przyszłości i przyjrzyjmy się spółkom, które potencjalnie pomogą zamienić naszą rzeczywistość w plan filmu science fiction.

Reklama

Nie mieć nic i być szczęśliwym, czyli dobra wypożyczane i logistyka

Wielki Reset, będący pomysłem World Economic Forum, ma być próbą adaptacji filozofii kolektywizmu do dzisiejszej rzeczywistości. Wartości wolnorynkowe, takie, jak indywidualność i własność prywatna zostaną zastąpione interesem wspólnym i być może — brakiem własności, która zostanie wyparta przez dobra wypożyczane. Zdaniem działaczy WEF, posiadanie powinno stać się przeżytkiem, ze względu na swoją niepraktyczność. Dla przykładu, statystycznie, samochód przeciętnego człowieka większość czasu spędza w garażu, gdy wówczas mógłby pełnić funkcję środka transportu dla kogoś innego.

W jaki sposób przekonać obywateli do rezygnacji z własności?

Aktualnie, polityka Unii Europejskiej sugeruje, że bardziej niż zakazów, możemy spodziewać się dodatkowych opłat, które skutecznie zniechęcą większość do kupna dóbr. Temat jest wyjątkowo kontrowersyjny. O ile wynajmowanie sprzętów elektronicznych czy nawet samochodów może być dla wielu osób wygodne, wizja mieszkań i domów własnościowych, będących rzadkością, sugeruje świat, w którym budowa prywatnego majątku stanie się niemal niemożliwa.
Nic dziwnego, że pomysł budzi raczej nieprzyjemne skojarzenia. Tak czy inaczej, w ekonomii, która zrezygnowała z własności prywatnej na rzecz dóbr wynajmowanych, jedną z głównych ról odegra branża logistyczna.

W co inwestować w branży transportowej?

Reklama

W branży kurierskiej rynek amerykański ma dwóch zdecydowanych liderów — FedEX i UPS.

FedEX:

SymbolNYSE: FDX
BranżaTransport
Cena$ 298
Kapitalizacja$ 79 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 94%

Reklama

Sytuacja Federal Express przed pandemią nie wyglądała najlepiej. Firma notowała straty wynikające z wojny handlowej między USA i Chinami, które jednak zmieniły się w zyski chwilę po wybuchu kryzysu w Wuhan.
Od stycznia 2020 roku, FedEX niemal podwoił swoją wartość i dziś serwisy takie, jak the Motley Fool pozytywnie wypowiadają się na temat ewentualnego kupna ich akcji. Nie wolno jednak zapominać o konkurencji w postaci wspomnianego wcześniej UPS. Firma równolegle do FedEX notowała wzrosty od początku zeszłego roku, drożejąc o prawie 90%.

UPS:

SymbolNYSE: UPS
BranżaTransport
Cena$ 208
Kapitalizacja$ 181 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 89%

Reklama

Wśród najważniejszych zalet tych spółek, eksperci wymieniają szybkie wdrożenie rozwiązań adaptujących je do realiów branży e-commerce czy korzystanie z dronów. Jest to unowocześnienie, które po wskrzeszeniu gospodarki może okazać się kluczowe.

Produkcja dronów

Na zainteresowaniu dronami w branży transportowej korzystają przede wszystkim ich producenci. Ciekawą, tanią spółką jest tutaj kanadyjska Drone Delivery Canada Corp., która oferuje pełny zakres usług, jeśli chodzi o dostarczanie produktów za pomocą tych technologii. Obejmuje on nie tylko sam sprzęt, ale i oprogramowanie przeznaczone do kontroli lotów.

Reklama

Drone Delivery Canada Corp.:

SymbolOTCMKTS: TAKOF
BranżaTechnologiczna
Cena$0,92
KapitalizacjaCAD 248,3 mln
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 22%

Na wykresie widać wyraźne zainteresowanie popchnięciem rynku wyżej w ostatnich miesiącach, które aktualnie słabnie. Mimo wszystko firma bywa wymieniana jako jeden z ważniejszych elementów branży producentów dronów, która do 2030 roku ma być warta 92 miliardy dolarów (serwis Seekingalpha mówi nawet o 275 miliardach).

Reklama

Wielki Reset a ekologia, branża energetyczna i motoryzacja

Kolejnym założeniem nowej rewolucji przemysłowej jest jak najszybsza eliminacja "brudnej" energii oraz klasycznych paliw w branży motoryzacyjnej. Miejsce dotychczasowych elektrowni mają zająć te działające w oparciu o źródła odnawialne, a producenci pojazdów już od dawna zapowiadają rezygnację z silników spalinowych. To z kolei może oznaczać drastyczny spadek politycznego znaczenia bliskiego wschodu i reszty gospodarek, które opierały się na wydobyciu ropy naftowej.

Mówiąc "ekologia", najczęściej mamy na myśli energię słoneczną i pojazdy zasilane akumulatorami

Być może niesłusznie, ponieważ wachlarz możliwości jest tutaj dużo szerszy. Do ciekawych spółek z tego segmentu należy Green Plains zajmujący się produkcją etanolu. Firma ma wartość nie tylko jako zaopatrzenie destylarni, ale potencjalny producent biopaliw. Zalety etanolu jako paliwa dostrzegł ostatnimi czasy szwedzki producent supersamochodów — Koenigsegg, wypuszczając na rynek model CCXR, którego silnik przystosowano do spalania etanolu i metanolu.

Reklama

Chociaż palmę pierwszeństwa dzierży tutaj rynek pojazdów elektrycznych, osoby zainteresowane motoryzacją często niezbyt entuzjastycznie podchodzą do tej technologii. Tutaj do gry wchodzi właśnie etanol, pozwalający zachować charakterystyczne brzmienie silnika i tym samym — ducha motorsportu, przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska.

Green Plains Inc.:

SymbolNASDAQ: GPRE
BranżaBiopaliwa
Cena$ 33,6
Kapitalizacja$ 1,5 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 115%

Reklama

Bez względu na to, czy konstrukcje wykorzystujące biopaliwa zagrzeją miejsce na rynku, największe szanse na zostanie następcą silnika spalinowego, wciąż ma napęd elektryczny. Jednocześnie, najprawdopodobniej jesteśmy bardzo blisko końca pojazdów benzynowych jako normalnych środków transportu.

Zbliżają się zakazy Unii Europejskiej

 

Agenda Światowego Forum Ekonomicznego pokrywa się tutaj z filozofią Unii Europejskiej, co oznacza agresywne dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mówi się tutaj nawet o całkowitym zakazie sprzedaży aut spalinowych na terenie UE już do 2030 roku — przynajmniej tego domaga się Dania.

Dróg do osiągnięcia wyznaczonego celu jest bardzo wiele. Równie prawdopodobne jest także nakładanie w przyszłości coraz wyższych kar na użytkowników "nieprzyjaznych" środowisku pojazdów — aż do momentu, gdy posiadanie ich stanie się skrajnie nieopłacalne.

Reklama

W roli przyszłego lidera rynku najczęściej wymienia się Teslę, jednak wcale nie jest pewne, czy Amerykanie nie przegrają rywalizacji z Volkswagenem. W branży istnieją także inne, niewielkie spółki z potencjałem. Jedną z nich może być Xiaopeng Motors.

Xiaopeng Motors:

SymbolNYSE: XPEV
BranżaMotoryzacja -pojazdy elektryczne
Cena$ 44,42
Kapitalizacja$ 35,65 mld
Wzrost/spadek - od 28 sierpnia 2020+ 94.7%

Reklama

Technologia, z której korzystają Chińczycy, przez wielu określana jest jako bezpośrednia konkurencja dla Tesli. Należy jednak pamiętać, że to firma w bardzo wczesnej fazie rozwoju, która weszła na giełdę pod koniec sierpnia 2020 roku.
Minie trochę czasu, zanim nabierze ona wartości fundamentalnej, notując pierwsze zyski, ale mimo to, warto mieć ją na oku.

Wielki brat patrzy — technologia w świecie po pandemii. Notowania giełdowe najważniejszych spółek

Jednym z ekspertów wypowiadających się na temat rzeczywistości post pandemicznej była doktor Robin Murphy z uniwersytetu w Teksasie. Jej zdaniem, obecny kryzys będzie ważnym krokiem w postępie cyfryzacji. Nawyki, które społeczeństwo nabyło w trakcie lockdownu, mają zostać z nami już na stałe, co doprowadzi do ostatecznego wymarcia biznesów, które nie przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. Te, które zdominują rynek, w ogromnej mierze będą opierać się właśnie na działalności w sieci.

Reklama

To najważniejszy punkt, stanowiący jednocześnie oś hipotetycznej, nowej rzeczywistości.

Sztuczna inteligencja i IoT

IoT, czyli Internet of Things jest ideą zrekonstruowania świata realnego w sposób, który dotychczas kojarzył się ze światem cyfrowym. Poszczególne sprzęty, od komputerów, aż po niewielkie urządzenia gospodarstwa domowego mają być powiązanymi ze sobą elementami jednego ekosystemu, który pozwoli zoptymalizować ich pracę.

Jednym z zadań internetu rzeczy jest wyeliminowanie niedoskonałego czynnika ludzkiego

Koncepcja IoT wybiega na tyle daleko, że zakłada wyłączenie z ruchu pojazdów sterowanych przez człowieka i ogólną minimalizację znaczenia podejmowanych przez niego decyzji. Profesor Klaus Schwab — kontrowersyjny lider World Economic Forum, otwarcie wypowiada się także na temat tzw. Smart Government, czyli polityki przyszłości, w której władza będzie leżeć w rękach algorytmów sztucznej inteligencji.

Reklama

W co inwestować w tej branży? Obecnie najważniejszą spółką, która przyczynia się do postępu prac nad Internetem Rzeczy, jest Cisco Systems.

Cisco Systems:

SymbolNASDAQ: CSCO
BranżaTechnologiczna/informatyka/cyberbezpieczeństwo
Cena$ 53
Kapitalizacja$ 225  mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 12%

Reklama

Firma, obok działalności w branży cyberbezpieczeństwa, zajmuje się produkcją systemów łączących ze sobą duże ilości urządzeń dla zastosowań przemysłowych. W czasie pandemii Cisco doświadczała dość sporych wahań, jednak pod względem fundamentalnym, określa się ją jako inwestycję niskiego ryzyka. Przede wszystkim ze względu na osiągane zyski (13.7 mld netto w roku 2020) i przewidywany wzrost zapotrzebowania na oferowane przez nią usługi.

IBM jako lider w branży sztucznej inteligencji

Fotel lidera w branży firm zajmujących się sztuczną inteligencją należy z kolei do IBM. System SI IBM Watson dziś używany jest m.in. w branżach finansowej i medycznej. Amerykanie osiągnęli to, budując narzędzie, które ma wspomagać pracę człowieka, wykorzystując do tego technologie Uczenia Maszynowego i Uczenia Głębokiego, opartego na syntetycznych sieciach neuronowych.

IBM:

Reklama

SymbolNYSE: IBM
BranżaTechnologiczna/informatyka/cyberbezpieczeństwo
Cena$ 146,8
Kapitalizacja$ 131,2 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 9,3%

Big data

Umieszczenie technologii w centrum gospodarki po czwartej rewolucji, oznacza także zwiększenie znaczenia firm zajmujących się gromadzeniem, przetwarzaniem i analizą danych.
Jednym z najjaśniejszych punktów na mapie Big Data jest MongoDB. To nic innego jak baza danych, pozwalająca klientom na przechowywanie informacji w prostszej strukturze. Najlepszą rekomendacją dla niej będzie fakt, iż korzystają z niej tacy giganci, jak Google, eBay czy Electronic Arts.

Reklama

MongoDB:

SymbolNASDAQ: MDB
BranżaTechnologiczna
Cena$ 358
Kapitalizacja$ 22,46 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 140%

Sukcesy firmy przełożyły się na wzrosty cen i ich eskalację podczas pandemii COVID-19. Od początku 2020 roku, rynek zyskał na wartości aż 140%, a od momentu wejścia spółki na giełdę w roku 2017 - ponad 1050%.
W swoim ostatnim raporcie portal thestreet.com zaleca tutaj pozycje krótkie, jednak w dłuższej perspektywie, firma widziana jest przez analityków jako jedna z tych, które w przyszłości mogą tylko zwiększyć przewagę nad konkurencją.

Reklama

Praca zdalna

Wzrost popularności pracy zdalnej doprowadził do rozkwitu spółek zajmujących się kreowaniem przestrzeni dla freelancerów. Jest wiele powodów, by sądzić, że wraz z końcem pandemii tendencja wcale nie zniknie. Dla pracowników to przede wszystkim wygoda. Dla pracodawców — spora oszczędność, którą aktualnie osiąga się kosztem wydajności. Jeśli jednak problem zostanie rozwiązany, nie ma powodu, dla którego popularność pracy "z domu" miałaby słabnąć.

Wzrosty na rynkach Fiverra i UpWork

Firmami, które skorzystały na tym trendzie, są przede wszystkim Fiverr oraz UpWork. Ze względu na drastyczny wzrost zainteresowania pracą w internecie, obie zaliczyły gigantyczny skok wartości, który wyniósł kolejno - 946 oraz 478%.

Fiverr:

Reklama

SymbolNYSE: FVRR
BranżaPraca zdalna
Cena$ 242,5
Kapitalizacja$ 8,7 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 946%

Fiverr opiera swoją działalność na tworzeniu użytkownikom przestrzeni do zawierania transakcji na wykonanie pojedynczych zleceń. Te obejmują niemal wszystko — od tworzenia grafiki komputerowej, przez copywriting, montaż wideo i produkcję muzyki, aż po… tworzenie memów na zlecenie.

Upwork:

Reklama

SymbolNASDAQ: UPWK
BranżaPraca zdalna
Cena$ 58,29
Kapitalizacja$ 7,35 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 478%

UpWork jest nieco poważniejszą platformą, oferującą bardziej ograniczony zakres usług. To z kolei przekłada się na nieco mniejszą popularność i może uzasadniać mniejszy niż w przypadku Fiverra (choć wciąż imponujący) wzrost cen.

Połączenie człowieka z maszyną

Reklama

Wspominaliśmy o Internecie Rzeczy, jednak nie było jeszcze mowy o jego ostatnim elemencie, którym ma stać się człowiek. Do filozofii czwartej rewolucji przemysłowej należy bowiem transhumanizm, który pozwoli na dosłowne połączenie ludzkiego organizmu z maszyną, a tym samym — włączenie go do systemu IoT.

Postęp technologiczny czy antyutopia?

Temat, siłą rzeczy budzi mocno dystopijne skojarzenia i bywa łączony z polityką. Jeśli odłożymy emocje na bok, możemy jednak uznać go za naturalną konsekwencję rozwoju technologicznego. Chociaż jesteśmy jeszcze bardzo daleko od wizji świata proponowanej przez Neuralink, na rynku pojawiają się pierwsze urządzenia czerpiące z idei transhumanizmu.

Rozszerzenie rzeczywistości

Reklama

Jedną z najważniejszych technologii przyszłości może okazać się rzeczywistość wirtualna, czyli VR. Do niedawna, rozwiązanie cieszyło się popularnością głównie w branży elektronicznej rozrywki, ale lista jego potencjalnych zastosowań jest tak długa, że nie mogło to trwać w nieskończoność. Teraz z VR, obok graczy, korzystają także kluby sportowe czy jednostki policji i jest kwestią czasu, aż technologia na dobre zostanie z nami w życiu codziennym.

Jednym z problemów, które jeszcze stoją mu na drodze, jest miniaturyzacja. Pionierem w branży stara się być Mojo Vision, która zapowiedziała wprowadzenie na rynek szkieł kontaktowych wykorzystujących technologię. Niestety, spółka nie jest notowana na giełdzie, jednak równie ciekawą propozycję stanowi Qualcomm.

Qualcomm:

SymbolNASDAQ: QCOM
BranżaTechnologia
Cena$ 140,8
Kapitalizacja$ 158,8 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 55%

Reklama

Przedsiębiorstwo dotychczas kojarzono głównie z produkcją procesorów Snapdragon, wykorzystywanych w smartfonach. Do czasu projektu Rzeczywistości Rozszerzonej (XR) i przedstawienia produktu referencyjnego Qualcomm XR1.
W uproszczeniu to schludnie wyglądające okulary, których rozmiar, w przeciwieństwie do Oculus Rift, pozwala na ewentualne korzystanie na zewnątrz.

Sprzęt ma być podłączany do komputera osobistego lub smartfona i korzystać z jego mocy obliczeniowej podczas budowania dodatkowej, graficznej "warstwy" rzeczywistości. Od stycznia ubiegłego roku, spółka zyskała na wartości około 55% i niewykluczone, że odegra jedną z głównych ról w normalizacji technologii XR i VR w życiu codziennym.

Egzoszkielety

Reklama

Egzoszkielet to inaczej umieszczany na zewnątrz ludzkiego ciała, sztuczny 'szkielet', wzmacniający układ mięśniowy i kostny. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania na placach budowy i halach produkcyjnych zatrudnieni mają pracować zdecydowanie wydajniej i dłużej. Już teraz z tego typu rozwiązań korzysta się w Azji, co pozwala na zachowanie zdolności do pracy i przesunięcie wieku emerytalnego. ZUS lubi to.

Inne zastosowania, egzoszkielety znajdują także w armii i medycynie, pomagając w rehabilitacji pacjentów korzystających z wózków inwalidzkich. Jednym z największych koncernów, które zaangażowały się w produkcję egzoszkieletów dla wojska oraz zastosowań przemysłowych, jest Lockheed Martin.

Lockheed Martin:

SymbolNYSE: LMT
BranżaZbrojeniowa
Cena$ 378
Kapitalizacja$ 105 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020- 8%

Reklama

Ze względu na fakt, iż tego typu technologia stanowi bardzo niewielki wycinek działalności firmy, należy zachować ostrożność i zdrowy dystans. Mimo wszystko warto mieć ją z tyłu głowy, szczególnie że eksperci cytowani m.in. przez Wall Street Journal, przeciętnie, określają cel w okolicach 410-425 dolarów za akcję.

Rewolucja w medycynie

Intuitive Surgical była jedną z pierwszych firm, które zrozumiały rolę automatyzacji i sztucznej inteligencji w medycynie przyszłości. Jej najważniejszym produktem jest robot chirurgiczny Da Vinci, wprowadzony na rynek pod koniec lat dziewięćdziesiątych i konsekwentnie udoskonalany aż do dzisiaj.

Reklama

Intuitive Surgical:

SymbolNASDAQ: ISRG
BranżaMedyczna/technologiczna
Cena$ 919,6
Kapitalizacja$ 109 mld
Wzrost/spadek - od stycznia 2020+ 55%

W trakcie pandemii koronawirusa cena jednego udziału firmy wzrosła około 55 procent, co mogło mieć związek ze zwiększeniem liczby dostaw systemu Da Vinci i osiąganych przez firmę zysków. Tematowi robota chirurgicznego towarzyszą rozliczne kontrowersje, dotyczące skuteczności narzędzia. Tym, czego jednak możemy być pewni, jest zautomatyzowana przyszłość medycyny.

Reklama

Nowe reguły ekonomicznej gry

Kryzys związany z pandemią jest dla gospodarki sporym szokiem, a zarazem impulsem do rozwoju. Raport Boston Consulting Group dotyczący innowacji w biznesie pokazuje jednak, że tylko 20% spółek jest gotowych na wprowadzanie nowych rozwiązań tu i teraz. Przetrwają najsilniejsi i przygotowani na zmianę zasad gry. Możemy być świadkami przetasowań na biznesowym świeczniku, a także wypłynięcia świeżych, głodnych zysku firm, które nie będą bały się przecierania szlaków dla innych.

W "nowym świecie" wzrośnie także znaczenie polityki

Z zaznaczeniem, że duże firmy medialne mogą doprowadzić do stopniowego zacierania się granicy między klasycznie sprawowaną władzą a korporacjonizmem. Biznes będzie wpływał na politykę w równym, a być może nawet większym stopniu, niż polityka będzie wpływać na biznes.

Reklama

Czytaj więcej