Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,42-0,24%
GBP / PLN5,03-0,22%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IPO PLAY

Jak wygląda debiut spółki na giełdzie z perspektywy inwestora indywidualnego? W jaki sposób możemy uzyskać informacje na temat IPO, no i jak wziąć w nim udział?

 

Inwestycja w debiut na giełdzie

Jako inwestorzy indywidualni możemy zainwestować wyłącznie w debiuty spółek, które zdecydowały się na emisję akcji w ramach pierwszej oferty również dla inwestorów indywidualnych. W innym przypadku, będziemy mogli kupić akcje wyłącznie na rynku wtórnym, czyli już po wejściu spółki na giełdę. 

 

Prospekt emisyjny oferty publicznej - jaka jest jego rola?

Reklama

Dla nas jako dla inwestorów bardzo dużą rolę odgrywa prospekt emisyjny publikowany przez spółkę, która planuje giełdowy debiut. Jest to dokument, który ma pomóc nam w podjęciu decyzji czy zainwestowanie w debiut tej konkretnej spółki będzie dobrą inwestycją i czy jest to oferta, która nam odpowiada. Co warto wiedzieć - prospekt emisyjny jest tak naprawdę przygotowywany przez spółkę dla nas, inwestorów indywidualnych. Jeżeli bowiem spółka chce wejść na giełdę bez emisji nowych akcji (czyli nie pozyskując kapitału) lub kieruje swoją pierwszą ofertę wyłącznie do inwestorów instytucjonalnych (max. 150), to nie ma obowiązku publikowania prospektu emisyjnego. 

Co jest bardzo ważne, prospekt emisyjny jest kontrolowany pod względem poprawności zawartych w nim danych finansowych przez biegłego rewidenta, a następnie przesyłany do KNF i zatwierdzany (lub odrzucany) przez pracowników urzędu. Dzięki temu możemy mieć spore zaufanie co do rzetelności danych liczbowych, które są w nim zawarte. Oczywiście, trzeba pamiętać o takich patologiach, jakie miały miejsce np. przy zatwierdzaniu prospektu osławionej spółki GetBack, gdzie zarówno biegły rewident, jak i KNF, nie wyłapali manipulacji danymi finansowymi, których dopuściła się spółka. Było to jednak w 2017 r. i po aferze GetBack sporo zmieniło się w tym zakresie. 

 

Co znajduje się w prospekcie emisyjnym?

  • szczegółowy opis działalności spółki
  • informacje na temat zasobów kapitałowych i obecnej struktury akcjonariatu
  • informacje dotyczące emisji nowych akcji i planowanej wartości pozyskanego kapitału 
  • zatwierdzone przez biegłego rewidenta wyniki finansowe przynajmniej za jeden pełny rok obrotowy 
  • Wyszczególnione i opisane czynniki ryzyka dla spółki 
  • Opis strategii rozwoju i cele oraz perspektywy na przyszłość 

 

Na co zwrócić uwagę przed inwestycją w debiut?

  • jeżeli zastanawiamy się nad inwestycją w IPO, to powinniśmy zapoznać się przynajmniej z kluczowymi fragmentami prospektu emisyjnego
  • dotychczasowe wyniki finansowe (na podstawie prospektu emisyjnego): czy spółka notuje coroczny wzrost przychodów, jaka jest dynamika wzrostów, czy dotychczas osiągnęła zysk operacyjny i zysk netto?
  • jaka jest strategia rozwoju, na co spółka chce przeznaczyć pozyskany kapitał, jakie ma plany na przyszłość?
  • Jakie są czynniki ryzyka dla spółki
  • jak radzą sobie spółki konkurencyjne spółki z sektora (nie chodzi wyłącznie o kurs akcji, ale też np. o wyniki finansowe i dynamikę wzrostu) 
  • jaka jest koniunktura i trend na rynku (nawet wartościowe debiuty mogą zaliczyć falstart podczas bessy) 

Niestety nie ma tutaj recepty na sukces, wiele zależy od naszego wyczucia, doświadczenia, szczęścia, a jeszcze więcej od czynników rynkowych, na które nie mamy żadnego wpływu

Reklama

 

 

Jak wziąć udział w debiucie? Jak kupić akcje na rynku pierwotnym?

Możemy zapisać się na akcje z poziomu platformy naszego domu maklerskiego. W zależności od tego jaki to DM będzie się to różnić, jednak możliwości zapisów powinniśmy szukać w zakładce rynek pierwotny. Warto śledzić terminy, gdyż runda zapisów na akcje dla inwestorów indywidualnych, najczęściej trwa ok. 2 tygodni i może skończyć się przed czasem, jeśli będzie dużo chętnych, może też ograniczyć dodatkowo liczbę akcji na jednego inwestora. 

 

Największe debiuty giełdowe w Polsce:

  • największe IPO w historii GPW: Polska Grupa Energetyczna (listopad 2009 r.); wartość 6 mld złotych
  • 5,5 mld PLN: New Worlds Resources, debiut w 2008 r. (Holenderska spółka węglowa, zawieszona w maju 2017 r. i wykluczona z obrotu w grudniu 2019 r. za niepublikowanie sprawozdań finansowych)
  • 5,371 mld w 2011 r.: Jastrzębska Spółka Węglowa
  • 4,376 mld PLN w lipcu 2017 r.: Play Communications
  • w najbliższym czasie nie ma co liczyć na duże debiuty na warszawskim parkiecie: zarówno 2018, jak i 2019 r. były pod tym względem bardzo słabe, co więcej 2020 r. nie zapowiada się lepiej.
Reklama

 

Największy debiut giełdowy na świecie miał miejsce 11 grudnia zeszłego roku - wówczas na saudyjską w Rijadzie giełdę weszła spółka Saudi Aramco. Jej pierwsza oferta publiczna osiągnęła wartość 25,6 mld dolarów.

Największym IPO na amerykańskiej giełdzie był debiut… chińskiej spółki AliBaba, która weszła na nowojorską giełdę NYSE w 2014 r., pozyskując niecałe 25 mld dolarów. 

 

Jak dotąd najlepszym debiutem na warszawskim parkiecie było IPO Banku Śląskiego (jeszcze wówczas bez ING) w styczniu 1994 r. W ciągu pierwszej sesji akcje zyskały 1350% od ceny nominalnej - było to jeszcze przed denominacją i na rynku pierwotnym akcje BSK były wycenione na 500 tys. PLN, a pierwszy dzień notowań zakończył się na cenie 6,75 mln PLN. Przez kolejne miesiące akcjonariusze jednak realizowali zyski, przez co kurs akcji konsekwentnie spadał. 

Reklama

 

Lista nadchodzących debiutów giełdowych - gdzie ją znaleźć?

  • w przypadku debiutów na głównym parkiecie, informacje można znaleźć na stronie giełdy w zakładce debiuty
  • Debiuty na NewConnect można znaleźć w zakładce zapowiedzi debiutów
  • Jeżeli interesuje nas inwestowanie na rynku pierwotnym, warto śledzić też listę spółek czekających na zatwierdzenie prospektów emisyjnych, którą udostępnia KNF w zakładce: Informacje o przebiegu toczących się postępowań administracyjnych w przedmiocie zatwierdzenia prospektu emisyjnego

 

Warto pamiętać, że informacje na temat debiutów na stronach giełdy pojawiają się dopiero po przyjęciu przez GPW uchwały o dopuszczeniu do obrotu i ustaleniu terminu pierwszego dnia notowań konkretnej spółki. O planach debiutu można dowiedzieć się m.in. z branżowych mediów, w tym też z portalu FXMAG, gdzie oprócz informacji o samych planach debiutów, publikujemy też analizy istotniejszych i większych IPO. Nie ma tego zbyt wiele, bo też niewiele spółek na giełdę obecnie się wybiera.

URL Artykułu

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z IPO PLAY