Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,13%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,04+0,10%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowanie w jednej lekcji

Według Templeton Global Equity Group, inwestowanie w zmiany klimatyczne to znacznie więcej niż tylko inwestowanie w energię odnawialną - od cyfrowych fabryk po odzież pochodzenia roślinnego. Zespół Templeton Global Equity Group odkrywa wiele warstw uniwersum inwestycyjnego związanego ze zmianami klimatycznymi i rozważa, w jaki sposób spółki mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w skali globalnej.

Zrównoważone inwestowanie odnotowało znaczny wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat i nie wykazuje oznak spowolnienia,

ponieważ świadomość na temat kluczowych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem stale rośnie. W Europie, Ameryce Północnej i Australii obserwujemy stałe tempo wzrostu aktywów w ramach zrównoważonych inwestycji. W przypadku Azji, region ten po cichu nadrobił zaległości, odnotowując ponad dwukrotnie większy wzrost aktywów w tym obszarze niż jakikolwiek inny region.1 Tylko w ubiegłym roku, fundusze związane ze zmianami klimatycznymi odnotowały jedne z najwyższych napływów inwestorów, częściowo stymulowane przez bodźce rządowe ukierunkowane na realizację krajowych celów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Tak silny wzrost sugeruje nam wyraźną zmianę w podejściu zarówno inwestorów jak i spółek do czynników środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG). Wśród komentatorów rynkowych toczy się dyskusja, czy włączenie czynników ESG do aktywnie zarządzanych strategii może prowadzić do korzystnych wyników dla środowiska - bez uszczerbku dla zysków inwestorów. Stwierdziliśmy, że te dwa cele nie wykluczają się wzajemnie, a często mogą się uzupełniać.

Globalne plany zmian klimatycznych opóźnione, ale nie wstrzymane

W 2020 roku wyzwania związane ze zdrowiem publicznym dotyczące COVID-19 oznaczały, że polityczna koncentracja na rozwiązywaniu światowych problemów klimatycznych musiała zejść na dalszy plan. Pomimo 6% rocznego spadku emisji dwutlenku węgla w 2020 roku spowodowanego blokadą COVID-19 - gdzie, na przykład, niektórzy mieszkańcy Indii mogli zobaczyć szczyty Himalajów po raz pierwszy od dziesięcioleci - palące problemy związane z globalnym klimatem utrzymują się w miarę wznawiania działalności gospodarczej. Ogólnie rzecz biorąc, planeta stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z realizacją celów porozumienia paryskiego z 2015 r., w którym rządy zobowiązały się do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Reklama

Od 2015 r. emisje gazów cieplarnianych (GHG) nadal stale rosną.2 Sygnatariusze Porozumienia paryskiego uznają, że konieczne są wzmożone działania, a główne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Wielka Brytania i Unia Europejska, zobowiązały się do nowych celów zerowych netto.3

Jeśli rządy mają zrealizować swoje cele w zakresie krajowego wkładu (NDC),

oczekujemy wzmożonych działań politycznych w przyszłości, z bardziej kompleksowymi ramami klimatycznymi; na przykład, podejmując środki w celu zachęcenia firm do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Może to obejmować nakładanie ograniczeń na spalanie paliw kopalnych, podatki od emisji dwutlenku węgla lub systemy handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.

Naszym zdaniem, beneficjentami tych zmian są firmy należące do jednej lub więcej z trzech grup: po pierwsze, te, które opracowują produkty pomagające w redukcji emisji, po drugie, te, które wdrażają nowe technologie lub procesy w celu zmniejszenia własnego śladu węglowego, i po trzecie, te, które działają w sektorach o bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla.

Przyszłość wolna od emisji to coś więcej niż tylko energia odnawialna

Ogólnie rzecz biorąc, widzimy, że globalny nacisk na walkę z emisją dwutlenku węgla nabiera prawdziwego rozmachu, ponieważ wiele krajów wyznaczyło sobie cele, aby zmniejszyć swój ślad węglowy lub osiągnąć "zero netto" - kiedy to emisja gazów cieplarnianych spowodowana działalnością człowieka jest równoważona przez środki redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jako inwestorzy fundamentalni, długoterminowi i wybiegający w przyszłość, poszukujemy spółek, które dostarczają aktywny produkt lub usługę, które bezpośrednio redukują emisję gazów cieplarnianych lub oferują alternatywne źródło energii. Nie są to jednak jedyne spółki, które powinny skorzystać na przejściu do niskoemisyjnej przyszłości.

Wszechświat inwestycyjny w zakresie zmian klimatycznych reprezentuje znacznie szerszy zestaw możliwości działań w wielu sektorach

Mogą to być spółki, które dostarczają produkty w zakresie zrównoważonego transportu, zrównoważonego rolnictwa i leśnictwa, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami, a nawet efektywności energetycznej. Mogą to być również przedsiębiorstwa zajmujące się wyrobami gotowymi, takimi jak odzież pochodzenia roślinnego lub opakowania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Firmy europejskie do tej pory odgrywały wiodącą rolę w wielu kwestiach związanych ze zmianami klimatu. Jednak w ostatnich latach to się zmieniło, ponieważ firmy północnoamerykańskie i azjatyckie przestawiły się na bardziej zrównoważone procesy.

Oczywiście,

polityka rządu może się zmieniać, a jej odwrócenie stanowi ryzyko dla inwestorów w tej dziedzinie. W Stanach Zjednoczonych poprzednia administracja Trumpa odwróciła część polityki klimatycznej z czasów Obamy i wycofała się z porozumienia paryskiego. Co istotne, amerykańskie firmy i stany generalnie nie zmieniły kursu w wyniku tych działań i zamiast tego postrzegały zrównoważone rozwiązania jako konieczność. Po objęciu urzędu w 2021 roku, prezydent Biden przywrócił Stany Zjednoczone do Porozumienia Paryskiego, kładąc nacisk na zieloną energię i inne czyste rozwiązania, w wyniku czego obserwujemy pojawianie się możliwości inwestycyjnych w wielu innych obszarach.

W obliczu zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi

W Stanach Zjednoczonych ostatniej zimy byliśmy świadkami niedoborów energii w stanie Teksas, a reakcją lokalnych ustawodawców było wprowadzenie ustawy penalizującej firmy zajmujące się energią odnawialną - mimo że większość energii w tym stanie pochodzi z tradycyjnych paliw kopalnych. W Chinach, niektóre władze regionalne dążą do budowy nowych elektrowni węglowych i wydają się mniej wspierać wysiłki na rzecz dekarbonizacji w związku z krótkoterminowymi obawami gospodarczymi i niedoborami energii.4 Istnieją również obawy, czy obniżenie emisji gazów cieplarnianych jest warte ograniczenia wzrostu gospodarczego w niektórych częściach świata.5 Naszym zdaniem, dążenie do obniżenia emisji gazów cieplarnianych (względy środowiskowe) powinno uwzględniać potrzebę sprawiedliwego przejścia, zapewniając, że społeczeństwo może nadal udzielać wsparcia poprzez tworzenie nowych miejsc pracy w miejsce tych, które znikną w miarę rozwoju gospodarki.

Jako aktywni menedżerowie,

naszym podejściem jest i zawsze było włączanie ESG do naszych procesów badawczych od pierwszego dnia. Nasz zespół 34 analityków poświęca znaczną ilość czasu i wysiłku na ocenę istotnych kwestii ESG oraz tego, w jaki sposób mogą one wpłynąć na przyszłe zyski dla branż i spółek, w tym jak dobrze poszczególne zespoły zarządzające dostosowują się do powiązanego ryzyka i możliwości. Naszym zdaniem, ESG powinno zaczynać się od "G" w zarządzaniu, ponieważ zauważyliśmy, że skupienie się na dobrym zarządzaniu przez zaangażowany i zmotywowany zespół zarządzający często koreluje z silnymi praktykami "E" i "S".

Ważne informacje prawne

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie powinien być interpretowany jako indywidualna porada inwestycyjna, rekomendacja lub zachęta do kupna, sprzedaży lub posiadania jakiegokolwiek papieru wartościowego lub przyjęcia jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Nie stanowi on również porady prawnej ani podatkowej.

Reklama

Wyrażone poglądy są poglądami zarządzającego inwestycjami, a komentarze, opinie i analizy są sporządzone na dzień publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią kompletnej analizy każdego istotnego faktu dotyczącego jakiegokolwiek kraju, regionu lub rynku. Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, w tym z możliwością utraty kapitału.

Do przygotowania niniejszego materiału mogły zostać wykorzystane dane pochodzące ze źródeł osób trzecich, a Franklin Templeton ("FT") nie dokonał niezależnej weryfikacji, walidacji ani audytu tych danych. FT nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z korzystania z tych informacji, a poleganie na komentarzach, opiniach i analizach zawartych w tym materiale leży w wyłącznej gestii użytkownika.

Produkty, usługi i informacje mogą nie być dostępne we wszystkich jurysdykcjach i są oferowane poza Stanami Zjednoczonymi przez inne podmioty powiązane z FT i/lub ich dystrybutorów, zgodnie z lokalnym prawem i przepisami. W celu uzyskania dalszych informacji na temat dostępności produktów i usług w danej jurysdykcji należy skontaktować się z własnym specjalistą finansowym lub osobą kontaktową z ramienia Franklin Templeton.

Wydane w USA przez Franklin Templeton Distributors, Inc, One Franklin Parkway, San Mateo, California 94403-1906, (800) DIAL BEN/342-5236, franklintempleton.com - Franklin Templeton Distributors, Inc jest głównym dystrybutorem zarejestrowanych w USA produktów Franklin Templeton, które nie są ubezpieczone w FDIC, mogą stracić na wartości, nie są gwarantowane przez bank i są dostępne wyłącznie w jurysdykcjach, w których oferta lub zachęcanie do nabycia takich produktów jest dozwolone na mocy obowiązujących przepisów prawa i regulacji.

CFA® i Chartered Financial Analyst® są znakami towarowymi należącymi do CFA Institute.

Jakie są rodzaje ryzyka?

Reklama

Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, w tym z możliwością utraty kapitału. Wartość inwestycji może zarówno spadać, jak i rosnąć, a inwestorzy mogą nie odzyskać pełnej zainwestowanej kwoty. Ceny akcji zmieniają się, czasami gwałtownie i dramatycznie, ze względu na czynniki wpływające na poszczególne spółki, poszczególne branże lub sektory, lub ogólne warunki rynkowe. Szczególne ryzyko związane jest z inwestycjami zagranicznymi, w tym z wahaniami kursów walut, niestabilnością gospodarczą i wydarzeniami politycznymi. Inwestycje na rynkach wschodzących wiążą się z podwyższonym ryzykiem związanym z tymi samymi czynnikami, a dodatkowo z ryzykiem związanym z mniejszym rozmiarem tych rynków i ich mniejszą płynnością.

Aktywnie zarządzane strategie mogą przynieść straty, jeśli osąd menedżera inwestycyjnego dotyczący rynków, stóp procentowych lub atrakcyjności, względnej wartości, płynności lub potencjalnego wzrostu wartości poszczególnych inwestycji wchodzących w skład portfela okaże się błędny. Nie można zagwarantować, że techniki inwestycyjne lub decyzje menedżera inwestycyjnego przyniosą pożądane rezultaty.

Menedżerowie zajmujący się inwestowaniem poprzez oddziaływanie i/lub strategiami środowiskowymi, społecznymi i zarządzania (ESG) mogą przy wyborze papierów wartościowych brać pod uwagę czynniki wykraczające poza tradycyjne informacje finansowe, co może skutkować tym, że względne wyniki inwestycyjne będą odbiegać od innych strategii lub benchmarków szerokiego rynku, w zależności od tego, czy takie sektory lub inwestycje cieszą się, czy też nie cieszą się popularnością na rynku. Ponadto, strategie ESG mogą opierać się na pewnych kryteriach opartych na wartościach w celu wyeliminowania ekspozycji występujących w podobnych strategiach lub szerokich benchmarkach rynkowych, co może również spowodować odchylenie względnych wyników inwestycyjnych.

Czytaj więcej