Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,21%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,42-0,25%
GBP / PLN5,03-0,16%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowanie w indeksy giełdowe

Wczorajszy dzień pozwolił ustalić rekordy na wszystkich trzech głównych indeksach w USA, przy czym zmienność z zeszłego tygodnia wydawała się być odległym wspomnieniem, ponieważ inwestorzy postanowili skupić się na początku sezonu wyników za II kwartał, zaczynając od dzisiejszych publikacji najnowszych danych JPMorgan Chase i Goldman Sachs, do którego oczekiwania zostały złagodzone przez ostatnie komentarze prezesa JPMorgan, Jamiego Dimona. Przychody z handlu mogą być niższe niż konsensus szacowany na 6,5 mld USD, ponieważ niższe rentowności i zmienność wpływają na obroty.

Dimon zmniejszył również oczekiwania dotyczące popytu na kredyty i dochodów po rekordowym I kwartale

Trend dotyczący popytu na kredyty był również zauważalny w danych liczbowych za I kw., które według banku prawdopodobnie pozostaną zakwestionowane, podczas gdy depozyty wzrosły o 24% r/r do 2,3 bln USD. Chociaż posiadanie tak dużej ilości gotówki w swoim bilansie jest miłym problemem, świadczy również o trudnym środowisku kredytowym. Wygląda na to, że wyższe stopy długoterminowe wpływają na popyt na kredyty mieszkaniowe, trend ten jest obecnie widoczny w najnowszych danych dotyczących mieszkań, podczas gdy kredyty dla małych firm spadły o 50% w porównaniu z tym samym kwartałem rok temu. Sugeruje to, że wytyczne banków mogą być istotnym motorem tego, dokąd zmierzamy po wzrostach z ostatnich kilku dni.

Rynki europejskie miały znacznie bardziej stonowaną sesję,

chociaż nadal udało nam się odnotować marginalne nowe rekordy dla DAX i Stoxx 600, podczas gdy FTSE100 pozostawał w tyle z powodu słabszych wyników akcji spółek zajmujących się turystyką i rekreacją, mimo że rząd Wielkiej Brytanii potwierdził zniesienie wszystkich ograniczeń Covid 19 lipca. Po podobnie pozytywnym otwarciu w poniedziałek, rynki azjatyckie kontynuowały wzrost. Najnowsze dane dotyczące handlu w Chinach za czerwiec pokazały spowolnienie importu, jednak eksport nieoczekiwanie wzrósł z majowych poziomów.

W przypadku importu spowolnienie nie było zaskoczeniem,

biorąc pod uwagę, że w maju odnotowaliśmy wzrost o 51,1% m/m, jednak należy również przyznać, że część tego wzrostu była spowodowana efektami bazy ze słabych danych z 2020 r., kiedy chińska gospodarka była pod wpływem lockdownu. Pozostała część wzrostu była spowodowana rosnącymi cenami surowców, a obawy o handel reflacyjny dodatkowo go napędzały. Eksport wzrósł o 27,9% w maju, nieco poniżej kwietniowego wyniku na poziomie 32,3%, co oznacza, że globalny popyt nadal był silny, chociaż zaczynał zwalniać. Dzisiejsze dane z czerwca były rzeczywiście lepsze niż oczekiwano, przy czym import wzrósł o 36,7%, a eksport o 32,2%, częściowo z powodu utrzymującego się wzrostu cen surowców wpływającego na obie strony księgi. Główne zyski po stronie eksportu wynikały przede wszystkim z wyższego popytu ze strony takich krajów jak Korea Południowa i Japonia, podczas gdy eksport z USA zwolnił do 17,8%.

Rynki w Europie będą dzisiaj skupione na czerwcowych wskaźnikach CPI z Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych

Reklama

Czerwiec przyniósł duży wzrost wydatków na odzież i obuwie, a także telewizory oraz żywność i napoje wraz z rozpoczęciem Euro 2020. Wydatki na hotele i zakwaterowanie również wzrosły w wyniku złagodzenia restrykcji. Dziś rano oczekuje się potwierdzenia CPI w Niemczech na poziomie 2,1%, podczas gdy CPI we Francji ma wynieść 1,9%. Rynki obligacji wydają się być mniej zaniepokojone presją inflacyjną, po gwałtownym spadku rentowności w zeszłym tygodniu i spowolnieniu wzrostu cen surowców, ponowny wzrost może wystąpić po dzisiejszych danych o CPI z USA.

To oczywiście zakłada, że rynki obligacji wyciągają właściwe wnioski z ostatnich wydarzeń

Rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich nadal są wyższe niż miesiąc temu, podczas gdy rentowności 10-letnich są niższe, co sugeruje, że Fed ma rację sądząc, że ostatnie gwałtowne wzrosty cen mają charakter przejściowy. Z pewnością rosła liczba inwestorów, którzy obawiali się, że presja na wzrost cen może stać się bardziej trwała, choć obawy te nieco opadły w ostatnich dniach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwowaliśmy gwałtowny wzrost CPI USA z 1,4% pod koniec ubiegłego roku do 5% w maju, znacznie powyżej oczekiwań, z groźbą, że może być jeszcze wyższe, jeśli pójdą za PPI. Ceny bazowe również wzrosły do 3,8% z podobnie niskiego poziomu. Sporą część ostatnich wzrostów można wytłumaczyć rosnącymi cenami używanych samochodów osobowych i ciężarowych, z powodu zwiększających się kosztów energii.

W następstwie tych zmian, a także wzrostu PPI, toczą się dyskusje na temat tego,

jak wiele z tych podwyżek będzie przejściowych. Jeśli ostatnie majowe dane o PPI są jakimkolwiek przewodnikiem, nie wydaje się to zbyt prawdopodobne. Chociaż urzędnicy Fed przyznali, że inflacja jest wyższa niż początkowo oczekiwano, nadal są przekonani, że presja ta ustąpi i na razie rynki obligacji wydają się zgadzać. Przypominamy, że majowy PPI podskoczył do 6,6%, najwyższego rocznego poziomu od ponad 10 lat. Oczekuje się, że główny CPI pozostanie na stałym poziomie 5%, a bazowy CPI, który wyklucza żywność i energię, ma wzrosnąć do 4% z 3,8%.

EURUSD – wciąż utrzymuje się poniżej szczytu z zeszłego tygodnia na 1,1895, najbliższe wsparcie mamy w okolicy 1,1780. Przebicie 1,1900 otworzy drogę do 1,1975 i 200-dniowego MA.

GBPUSD – obecnie ma opór na 1,3920, którego wybicie da szansę na ruch w kierunku 1,4000. Główne wsparcie utrzymuje się na poziomie 1,3670 oraz dołkach z marca i kwietnia, a także minimum z poprzedniego tygodnia na 1,3730.

Reklama

EURGBP – nadal waha się pomiędzy 0,8530 a 0,8640. Nastawienie pozostaje na ruch w kierunku 0,8480.

USDJPY – przełamanie trendu wzrostowego w zeszłym tygodniu przyniosło dużą wyprzedaż po osiągnięciu szczytu 111,70 na początku tego miesiąca. Najbliższe wsparcie znajduje się na 109,20, zejście poniżej niego otworzy drogę do obszaru 108,60.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 2 punkty wyżej, na poziomie 7127.

DAX – oczekuje się otwarcia 5 punktów wyżej, na poziomie 15795.

CAC40 – możliwe otwarcie 5 punktów wyżej, na poziomie 6564.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Reklama

Germany 30 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX może wskazywać na dominujące oczekiwania korekty ostatnich szczytów: w kategorii ilościowej odnotowujemy 72% przewagę niedźwiedzi.Dla wartości pozycji, przewaga transakcji Sprzedaj wyniosła 85%. W obu kategoriach odnotowano trzy punkty w dół od ostatniej sesji w poniedziałek.

Banki USA - Klienci CMC Markets, przeprowadzający transakcje na koszyku akcji CFD grupującym instytucje finansowe z USA, takie jak Goldman Sachs, JPMorgan Chase czy Bank of America, w tygodniu wyników tych spółek, odznaczają się wyraźnym byczym nastawieniem. W kategorii ilościowej, w chwili obecnej pozycje Kup dominują w 90%, natomiast przy wartości, dominacja ta wynosi aż 99%.

EUR/USD – Klienci posiadający otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD pozostają niezdecydowani. Ilościowo pozycje Kup stanowią teraz 56% (wzrost o punkt), natomiast pod względem wartości otwartych transakcji,dominują pozycje Sprzedaj – licznik wskazuje na 78% (punkt w dół w zestawieniu z poniedziałkiem).

Spokojne otwarcie rynków przed raportami o inflacji i dochodach banków USA - 1

Spokojne otwarcie rynków przed raportami o inflacji i dochodach banków USA - 1

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Czytaj więcej